בריאות טובה
»
»
»

אלרגיות לעקיצות של חרקים

עקיצות החרקים שגורמות לרוב האלרגיות שייכות לדבורים, לדבורים, לצרעות או לנמלים האדומות. עם זאת, רוב האנשים אינם אלרגיים לעקיצות של חרקים והרבה מבלבלים תגובה רגילה לעקיצה עם תגובה אלרגית. על ידי כך שתכירו את ההבדל תוכלו למנוע דאגה מיותרת וביקורים מיותרים אצל הרופא.

חומרת התגובה לעקיצה של חרקים משתנה מאדם לאדם. ישנם שלושה סוגים של תגובות אפשריות – תגובה רגילה, תגובה מקומית ותגובה אלרגית:

מהם הסימפטומים של תגובה אלרגית לעקיצת חרקים?

הסימפטומים של תגובה אלרגית חמורה (הנקראת תגובה אנאפילקטית) יכולה לכלול אחד או יותר מהבאים:

אמנם תגובות אלרגיות חמורות נדירות, הן עלולות להוביל להתקף הלם, דום לב וחוסר הקרה תוך 10 דקות או פחות. סוג זה של תגובה יכול להופיע תוך כמה דקות לאחר העקיצה ויכול להיות קטלני. יש לקבל טיפול רפואי כמה שיותר מהר.

תגובה אלרגית מתונה לעקיצת חרקים יכולה לגרום לאחד או יותר מהסימפטומים הבאים באזור העקיצה:

אנשים שחוו תגובה אלרגית לעקיצת חרקים בעבר בעלי סיכוי של 60% לתגובה דומה או חמורה יותר במקרה שהם נעקצים שוב.

איך מטפלים בתגובה אלרגית רגילה או מקומית?

ראשית, אם העקיצה היא ביד, יש להוריד טבעות מהאצבעות מיד.

אם נעקצתם על ידי דבורה, הדבורה בדרך כלל משאירה שקיק של ארס ועוקץ בתוך העור שלך. הוציאו את העוקץ תוך 30 שניות כדי להימנע מעוד מנת ארס – בעדינות גרדו את השקיק והעוקץ החוצה בעזרת ציפורן או חפץ בעל קצה קשיח כמו כרטיס אשראי. אל תלחצו על השקיק או על העוקץ – לחיצה על אחד מהם יגרום לשחרור של עוד ארס לתוך עורכם.

שטפו היטב את אזור העקיצה עם מים וסבון, ורק אז מרחו על האזור חומר מחטא (למנוע זיהום). מרחו משחה מרגיעה על אזור העקיצה וכסו אותו בתחבושת יבשה ונקייה. אם ישנה נפיחות, שימו קרח על אזור העקיצה והפעילו מעט לחץ.

אפשר לקנות נוגד היסטמין (תרופה המנטרלת את השפעת ההיסטמין) בכל בית מרקחת, ללא מרשם, כדי להפחית גירוד, נפיחות וחרלת. אך אין לתת את התרופה הזו לילדים מתחת לגיל שנתיים או לנשים בהיריון ללא אישור קודם מהרופא.

איך מטפלים בתגובה אלרגית לעקיצת חרקים?

בתגובות אלרגיות חמורות לעקיצת חרקים מטפלים באמצעות אפינפרין (אדרנלין – הורמון), באמצעות זריקה שניתן להזריק לבד או על ידי רופא. בדרך כלל הזריקה עוצרת את ההתפתחות של תגובה אלרגית חמורה יותר.

במקרים מסוימים, נוזלים דרך הווריד, חמצן וטיפולים אחרים נדרשים כדי לטפל בתגובה אלרגית. לעיתים, גם לאחר שהמצב יציב יש צורך להישאר לילה אחד בבית החולים למעקב. אנשים שחוו בעבר תגובה אלרגית לעקיצת חרקים צריכים לזכור לקחת איתם אפינפרין לכל מקום. בנוסף, מכיוון שמנה אחת של אפינפרין לעיתים אינה מספיקה כדי לטפל בתגובה אלרגית, עדיין מומלץ ללכת ולקבל טיפול רפואי לאחר עקיצת חרקים.

איך אפשר להימנע מעקיצות חרקים?

אתם יכולים להקטין את הסיכויים שלכם להיעקץ על ידי חרקים על ידי נקיטה בכמה אמצעי זהירות:

מהי ערכת אפינפרין לעקיצות?

ערכת אפינפרין היא כאשר אפשר להזריק את האפינפרין לבד והיא חשובה מאוד לטיפול בתגובה אלרגית לפני שהולכים לטיפול אצל רופא. אך לא משתמשים בערכה זו כתחליף לטיפול רפואי, עדיין צריך לראות רופא לאחר שנעקצים. אפינפרין לבד אינו תמיד מספיק כדי לטפל בתגובה אלרגית חריפה לעקיצת חרקים ועלול לגרום לתופעות לוואי חמורות אצל אנשים מסוימים עם בעיות לב או אנשים שנוטלים תרופות מסוימות.

צריך לקבל מרשם מהרופא כדי לקנות ערכת אפינפרין כזו. חשוב מאוד ליידע את הרופא על כל תרופה שאתם נוטלים לפני השימוש בערכה כדי למנוע פעולת גומלין של התרופות.

איך אפשר למנוע תגובה אלרגית לעקיצת חרקים?

אפשר למנוע תגובות אלרגיות לעקיצות של חרקים באמצעות חיסונים. הטיפול הינו כ- 97% יעיל במניעת תגובות עתידיות וכולל הזרקת ארס אשר מגרה את מערכת החיסון במינון שמגדילים בהדרגה, וגורמים למערכת החיסון להיות עמידה בפני תגובה אלרגית עתידית.

אם חוויתם תגובה אלרגית, חשוב שתדברו עם מומחה לאלרגיות. בהסתמך על העבר שלכם ועל תוצאות של בדיקות שיערוך לכם, המומחה יקבע אם אתם מועמדים טובים לטיפול נגד אלרגיות.

עוד מידע באתר על אלרגיות שונות

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר