בריאות טובה
»
»
»

אפילפסיה - דף מבוא

אפילפסיה (בעברית: כפיון) היא תופעה שבה מתרחשת פעילות יתר של גלים חשמליים בתאי המוח, מעין 'עומס יתר' אשר לא ברור מדוע הוא מתרחש. פעילות כזו גורמת לתופעות שונות, אשר אין בהן כדי לסכן את בריאותו של החולה.

עם זאת, מצבים מסוימים או סיטואציות יומיומיות בהן נמצא החולה במהלך ההתקף, בהחלט יכולים להוות סכנה, לדוגמא:

סוגי אפילפסיה ומאפייניה

ישנם סוגים שונים של אפילפסיה וכך גם סוגים שונים של תופעות, פירכוסים ומאפיינים.

האפילפסיה מאופיינת מאוד בקרב ילדים קטנים ומבוגרים מעל גיל 65, אך היא יכולה להופיע בכל גיל.

זאת ועוד: מאפיינים מסוימים של האפילפסיה עשויים להיעלם או להופיע עם הגיל. כלומר -צורת הופעתה של האפליפסיה בתקופה מסוימת, לא בהכרח תישאר כך לאורך זמן ובמקרים מסוימים, המחלה אף עשויה להיעלם לגמרי מעצמה.

טיפול באפילפסיה

כיום, ארסנל התרופות והטיפולים עבור חולי אפילפסיה היא גדול מאוד ומאפשר לחולים לחיות חיים רגילים למדי.

פתרונות אלו אינם מהווים מענה מושלם לבעיה וגם אדם אשר נוטל את התרופות באופן קבוע, עשוי לסבול לפתע מהתקף. במקרים מסוימים, יכולים לשקול הרופאים ניתוח, אשר גם הוא יכול לתרום משמעותית לשיפור המצב.

מאפייני האפילפסיה

התקפי אפילפסיה יכולים להתאפיין בבהייה ארוכה וחסרת מטרה, רעידות, פרכוסים קשים, נענוע של הראש ואף הטחתו בקיר, התנדנדות מונוטונית ועוד. חשוב לציין כי בין החולים יכול להיות הבדל משמעותי ולכן יש לבחון בתשומת לב כל מקרה לגופו.

כאשר אדם חווה התקף אפילפסיה, הדבר החשוב ביותר הוא לדאוג לסביבה רכה עבורו, כדי שלא ייחבל וייפצע במקרה של נפילה. אין להפסיק בכוח את התנועות אשר נגרמות לו במהלך ההתקף, אלא להמתין בסבלנות עד שהוא יחלוף.

באותו זמן, מומלץ לבדוק עד כמה שניתן את מצבו הגופני הכללי, כדי לאתר תופעות בריאותיות נלוות שיש לטפל בהן.

מידע נוסף על המחלה בתחום

אפילפסיה בקרב ילדים ונוער
התמודדות עם אפילפסיה
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר