בריאות טובה
»
»
»

בנק הזרע

מידי שנה פוקדות את בנק הזרע אלפי נשים. כיום ויותר מתמיד, ישנה לגיטימציה לקבלת תרומת זרע, במיוחד כאשר מדובר בנשים אשר מתקרבות לגיל 40 והן עדיין רווקות ללא בן זוג. גם קהילת הלהט"ב פונה אל בנק הזרע, על מנת שזוגות חד מיניים יוכלו להקים משפחה.

בנק הזרע הוא המקום בו יכולות נשים לקבל תרומת זרע. הזרע של התורם נמצא במצב של הקפאה עמוקה. בארץ ישנם כ-15 בנקי זרע ציבוריים ומספר של בנקי זרע פרטיים.

התורמים

מן הסתם, על מנת לקבל תרומת זרע, נדרשים לכך תורמים. תורמים אלה הינם גברים צעירים ברובם, מרביתם סטודנטים. ישנם גם גברים אשר נאלצים לשמר את הזרע שלהם. הם סובלים ממחלות אשר עלולות לפגוע ביכולת שלהם להביא ילדים לעולם. כאשר מדובר במקרים אלה, מקפיאים את הזרע, ובעתיד ניתן יהיה להשתמש בו, אולם כאן אין זוהי תרומת זרע. על פי משרד הבריאות, על תורמי הזרע לעמוד בכמה קריטריונים על מנת שאיכות הזרע תהיה מיטבית. כל תורם חייב להיות רווק, בגילאים שבין 20-32, יש לברר עימו מדוע הוא מעוניין לתרום זרע, וישנה התייחסות לחזותו הפיזית.

כמו כן נבדקת השכלתו ועברו הצבאי. בנוסף, יש לבדוק את מצבם הבריאותי של התורמים ואת ההיסטוריה המשפחתית מן ההיבט הרפואי.

מספר תרומות הזרע מגבר יחיד

בישראל אין כל תיעוד לגבי מספר הפעמים בהם גבר תרם את זרעו, לכן, מספר התרומות איננו מוגבל.

בריאותם של תורמי הזרע

תורמי זרע חייבים לעבור כמה בדיקות רפואיות. יש לוודא שהם אינם חולים במחלת האיידס, מחלות כבד זיהומיות, בדיקת טאי זקס, ובדיקה אשר מוודאת שהתורם איננו עושה שימוש בסמים.

פוריות ובנק הזרע

למעט נשים רווקות או זוגות חד מיניים, גם נשים אשר בן הזוג שלהן סובל מבעית פוריות, יכולות לקבל תרומת זרע. כאשר מתעורר חשש כלשהו לגבי מצב פוריותו של הגבר, מתבצעת בדיקת זרע. בדיקה זו הינה חשובה על מנת לאבחן בעיות פוריות בקרב גברים. בבדיקה מודדים את איכות וכמות נוזל הזרע, מבצעים ספירת זרע ועוד בדיקות נוספות. בעת בדיקת זרע מתייחסים לכל הפרמטרים הללו: זמן ההתנזרות ממין, נפח הזרע, חומציות, צמיגיות נוזל הזרע, ריכוז הזירעונים בנוזל ומשתנים נוספים אחרים.

מה עלויות תרומת זרע?

גברים אשר תורמים זרע מקבלים כ 300 ₪ לערך בעבור פליטה בודדת, אולם סכום זה משתנה בין בנק זרע אחד לשני. כאשר מדובר בנשים המבקשות תרומת זרע, מחיר מנה של זרע נע סביב ה 350 ₪. אולם, אין זוהי ההוצאה היחידה, על האישה לשלם גם לרופא המטפל ורוב קופות החולים מכסות את התשלום באמצעות בקשה לטופס 17. עוד טרם מזריעים את האישה, יש לשטוף את הזרע, העלות של הליך זה עולה כ 300 ₪ לערך.

ההזרעה עצמה עולה כ 170 ₪ , אולם כאמור, הסכומים עלולים להשתנות. ככלל, תהליך ההזרעה כלול בסל הבריאות, וכל קופות החולים מכסות אותו. כאשר נשים נעזרות בסיוע הכספי של קופת החולים, כל ההליך יסתכם בכמה מאות שקלים. אולם, חשוב מאוד להדגיש, לרוב לא נכנסים להיריון מהזרעה אחת בודדת, ומתעורר הצורך בטיפולים נוספים.

בדיקת צ'יפ גנטי

בדיקת צ'יפ גנטי המתבצעת בבנק הזרע, היא בדיקה פשוטה למדיי, מהתורם נלקחת דגימת דם. את הבדיקה בודקים על משטח מיוחד, ובאמצעות גלאים, ניתן לאבחן בעיות גנטיות ופגמים. למעשה, כל יעודה של הבדיקה הוא למצוא עד כמה המטען הגנטי של התורם הינו תקין. הבדיקה עצמה מתאימה לזוגות אשר מעוניינים לבדוק את ההתאמה הגנטית שלהם, וזוהי בדיקה המיועדת לנשים המעוניינות לקבל תרומת זרע, על מנת לוודא את ההתאמה הגנטית בינן לבין התורם.

ליווי של נשים המעוניינות בתרומת זרע

כל בנק זרע יעשה ככל שעל ידו על מנת שנשים המעוניינות בתרומת זרע יביאו לעולם ילדים בריאים. הצוות המלווה אותן הם מומחים לגנטיקה וישנם רופאים אשר כל תפקידם הוא לבדוק ולהתאים את הבדיקות אותן האישה תבצע, מול הגבר בו בחרה לתרום לה זרע. כמו כן, בבנק הזרע בודקים את המסוגלות ההורית של האם העתידית. מוודאים שהיא איננה משתמשת בסמים, שהיא איננה אלכוהוליסטית או סובלת מהפרעות נפשיות.

בדיקת זרע
בדיקת ציפ גנטי
תרומת זרע
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר