בריאות טובה
»
»

גיל המעבר - תעבירי את זה הלאה!

המושג גיל המעבר (נקרא גם "מנופאוזה" או "גיל הבלות", ובאנגלית: Menopause) מתייחס לנקודה בזמן בה מציינת אישה תקופה של אל-ווסת הנמשכת מעל שנה. תופעה זו, הינה תהליך פיזיולוגי נורמלי, מופיעה לרוב בשנות הארבעים או החמישים לחייה של כל אישה (הממוצע הוא גיל 50 לערך).

בגיל המעבר הופכות השחלות פחות פעילות והפרשת האסטרוגן פוחתת אף היא. הדבר מתבטא לא באובדן הפוריות בלבד, אלא גם בתסמינים מידיים ובהשפעות לטווח ארוך. התסמינים והתהליכים הנגרמים עקב כך לא מופיעים אצל כל הנשים, וגם כאשר מופיעים – עוצמתם וחומרתם משתנה מאשה לאשה. אולם, הם עלולים לפגוע בתוחלת החיים ובאיכותם.

כיום, עם העלייה בתוחלת החיים בחברה המודרנית, רוב הנשים מבלות כשליש מחייהן בתקופה שלאחר גיל המעבר. תקופה זו מהווה שיא בתפקוד, בניסיון, ובקריירה של האישה המודרנית. עם זאת, זו גם תקופה שבה מתחוללים שינויים משפחתיים וחברתיים משמעותיים, כמו גם שינויים בדימוי גוף ותחילת הופעתן של מחלות כרוניות, אצלה ובקרב משפחתה.

בין הגורמים להפסקת הווסת בגיל המעבר:

למרות אובדן פוריות, אין האישה מאבדת מחיוניותה וממיניותה, ואם יש פגיעה כזו הרי שעם הידע ואמצעי המניעה והטיפול כיום, ניתן להתגבר על רוב התסמינים.

לא טיול בפארק...

אולם, לא הכל ורוד בכניסה למועדון גיל המעבר, המאופיין גם כן במספר תסמינים לא נעימים. התסמינים האלו עשויים להיות פיזיים מחד, כגון גלי חום וחולשה, ורגשיים מאידך, כמו תחושות חרדה ועצב. התסמינים מתחילים לסירוגין בחודשים או בשנים הקודמות להפסקת הווסת (Perimenopause) ומחמירים לאחר הפסקתה:

ישנן נשים המקבלות וסת מדי חודש באין מפריע ממש עד לרגע הפסקתו, אך ברוב המקרים תחווה אי-סדירות בקבלת הווסת במשך שנה עד שנתיים שלפני הפסקתו הסופית (יש לציין כי על אף המחזור הלא סדיר בתקופת ה-Perimenopause עשויה האשה עדיין להיות פורייה, כך שעדיין מומלץ להשתמש באמצעי מניעה בתקופה זו).

תסמינים בטווח הארוך המושפעים מגיל המעבר:

בלי לחץ!

למרות הרשימה המדכאת משהו שפורטה לעיל, אין סיבה לדאגה. הרפואה המודרנית מספקת כיום דרכים רבות ומגוונות לטיפול בתופעות גיל המעבר ומניעת הסיבוכים לטווח הארוך - החל משינויים באורח החיים (תזונה נכונה, פעילות גופנית והפחתת לחץ נפשי בחיי היום-יום) וכלה בטיפולים תרופתיים:

כאשר מתחילות תופעות גיל המעבר, אותן פירטנו לעיל, כדאי לקבוע ביקור אצל הרופא לטובת טיפול מונע, קבלת הסבר מתאים והפגת חששות למיניהם.

חשוב לזכור – מנופאוזה אינה מחלה! ! זהו שלב נורמלי בחייה של כל אשה, וכאמור - הרפואה המודרנית ערוכה להתמודד בהצלחה עם כל התסמינים והסיבוכים הפוטנציאליים כדי לאפשר לאשה איכות חיים מיטבית.

מספר המלצות לפני כל ביקור מעקב אצל הרופא:

לסיכום, גיל המעבר הוא שלב בלתי נפרד מחייה של כל אישה. עם זאת, מדובר ביריית הפתיחה לתקופה חדשה ומורכבת בחיים ועל כל אישה לתת על כך את הדעת. מעקב עצמי והקפדה על רפואה מונעת בתקופה זו מקבלים משנה תוקף בשמירה על איכות החיים ובריאותה של האישה.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר