בריאות טובה
»
»

גלאוקומה

ברקית או בשמה הלועזי גלאוקומה זהו שם לאוסף של מחלות עיניים אשר מתפתחות כאשר מצטבר לחץ נוזלי גבוה בתוך העין. מחלה זו מהווה את הסיבה השנייה בעולם לעיוורון, כשליש מהחולים במחלה מתעוורים בעין אחת ו 10% מהחולים יתעוורו בשתי עינייהם. הגורם למחלת הגלאוקומה הוא לחץ תוך עיני מוגבר של נוזלי העין אשר פוגע בעצב הראייה הקיים בעין, תפקידו של עצב הראייה הוא לשדר את התמונות המתקבלות על ידי העין אל המוח לעיבוד המידע ולקבלת תמונה חזותית. כאשר הנזק הנגרם במחלת גלאוקומה מתמשך הוא עלול להוביל לאיבוד הראייה, ללא טיפול מחלה זו גורמת לעיוורון מוחלט תוך מספר שנים בודדות. הכינוי של גלאוקומה הוא "הגנב השקט של הראייה" ומסיבה מוצדקת שכן בתחילה ניתן לחלות במחלה ללא שום סימפטומים למרות שהלחץ התוך עיני גבוה. כ 8% מאוכלוסיית העולם סובלת מלחץ תוך עיני גבוה ועל כן קבוצת אנשים זו נמצאת בסיכון להתפתחות המחלה. שכיחות המחלה באוכלוסייה הכללית בגילאי 40 עד 50 עומד על בין 2% ל 3%, יחד עם זאת שכיחותה עולה עם הגיל ונפוצה ביותר בקרב בני 70 ומעלה כאשר אחוז החולים עומד על 8%. הדרך היחידה לאבחן את המחלה היא בדיקה שגרתית אשר נועדה לגלות גלאוקומה עוד בשלביה המוקדמים.

גורמים

באופן תקין ישנו נוזל בתוך העין המפעיל לחץ מסויים אשר חיוני לתפקודה התקין של מערכת הראייה, נוזל זה הנקרא "נוזל מיימי" או aqueous humor ממלא את החלל הקיים בין הקרנית לבין הקשתית הממוקמת לפני עדשת העין. בדרך כלל הנוזל המיימי מתנקז באופן מתמיד אל מחוץ לעין דרך תעלה דמוית רשת המתחברת אל כלי הדם הנמצאים בקרבת גלגל העין. במקרים בהם ישנה חסימה בתעלת ניקוז הנוזל המיימי מצטבר הנוזל התוך עיני ועקב כך עולה הלחץ הנוזלי שהוא מפעיל על הרקמות מסביב לרבות עצב הראייה, זה המצב במחלת גלאוקומה. יש לציין כי הגורמים לחסימת תעלת הניקוז אינם ידועים גם כיום, אך ידוע כי יש מרכיב תורשתי חזק למחלה למרות שהגנים הספציפים המעורבים בהתפתחותה של המחלה אינם ידועים. כתוצאה מכך, כל אדם אשר יש לו קרובי משפחה אשר חולים בגלאוקומה נמצא בקבוצת סיכון גבוה מהאוכלוסייה הממוצעת ועל פי זאת עליו להיות נתון במעקב צמוד יותר על מנת לאבחן מוקדם ככל שניתן את המחלה במידה ויחלה בה. ישנם גורמים נוספים הנחשדים כגורמי סיכון של מחלת הגלאוקומה והם כוללים:

בדרך כלל גלאוקומה מתפתחת בשתי העיניים ו30% מהחולים במחלה יתעוורו בעין אחת, בנוסף לכך 10% יתעוורו בשתי העיניים. יחד עם זאת גם במקרים בהם המחלה מתפתחת בשתי העיניים היא יכולה להתפתח בדרגת חומרה וקצב שונה בכל עין, ובמקרים פחות שכיחים המחלה מתפתחת בעין אחת בלבד. יש להבין כי בניגוד לדעה הרווחת כי גלאוקומה היא מחלה לא קריטית, מחלה זו היא הגורם השני בעולם לעיוורון ויש להדגיש כי העיוורון או הנזק אשר נגרם במהלך המחלה איננו הפיך נכון להיום על כן אבחון מהיר זהו הכלי היחיד להלחם במחלה.

סוגי גלאוקומה

ישנם מספר סוגים של גלאוקומה ובעיקרם שני סוגים ראשיים:

ביבליוגרפיה

גלאוקומה – אבחון וטיפולים
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר