בריאות טובה
»
»
»

גלאוקומה – אבחון וטיפולים

קבוצות הנמצאות בסיכון גבוה לגלאוקומה

בדרך כלל מחלת גלאוקומה מתפתחת מגיל 40 ומעלה אך ישנם מקרים בהם המחלה מופיעה גם בגילאים מוקדמים יותר ואף בילדים ובתינוקות. באפריקאים-אמריקאים תדירות מחלת הגלאוקומה בגיל צעיר גבוהה יותר ואופן התפשטותה חריף יותר. בנוסף לאפריקאים-אמריקאים קבוצת הסיכון המוגבר מורכב מהבאים:

סימפטומים

בדרך כלל בתחילת המחלה יש מעט מאד סימפטומים ולרוב אין סימפטומים כלל. הסימפטום הראשון של גלאוקומה בדרך כלל הוא איבוד הראייה ההיקפית או הראייה הצידית אשר אנו פחות מודעים אליהם. כך חולי גלאוקומה מאבדים חלקים נרחבים מראייתם ההיקפית והצידית מבלי לשים לב, בדרך כלל רק לאחר ששדה הראייה המרכזי נפגע החולים מתחילים להיות מודעים לכך שהם סובלים מבעיית עיניים. בשלב זה המחלה נמצאת בשלב מתקדם יחסית כבר. לעומת זאת ישנם מקרים בהם העלייה בלחץ הנוזלי התוך עיני גורמת לכאבי עיניים פתאומיים, כאבי ראש חריפים, ראייה מטושטשת וראיית הילה מסנוורת סביב מקורות אור.

בנוסף לכך, ישנם סימפטומים נוספים המהווים אזהרה חמורה ואם הם ישנם יש לפנות לטיפול רפואי מיידי:

אבחון

אבחון מחלת הגלאוקומה במקרים האופטימלים מתרחש כאשר אדם מגיע באופן תקופתי לבדיקת עיניים שיגרתית גם ללא סיבה מיוחדת או חווית סימפטומים מסויימים. ההמלצה לאנשים מהאוכלוסייה הכללית מגיל 40 ומעלה היא לעבור בדיקת עיניים אחת לשנה או שנתיים, כך עד גיל 60 או 70 ומגילאים אלו, כיוון ששכיחות המחלה עולה מכ 3% ל 8%, יש לערוך בדיקות תכופות יותר. לגבי אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון מוגבר, יש לעבור בדיקות תקופתיות באופן תדיר יותר כבר מגיל 40 ואם ישנה היסטוריה משפחתית של מחלת הגלאוקומה אף מגילאים מוקדמים יותר. על כל מקרה יש להשמע להוראות רופא העיניים שכן פיזיולוגיית כל אדם שונה ועל כן הדרישה לבדיקות תקופתיות אינדיבידואלית לכל אחד.

בדיקות המשמשות לאבחון גלאוקומה מבוצעות על ידי רופא עיניים והן קצרות יחסית ולא מכאיבות כלל. בין הבדיקות שנערכות מבוצעת בדיקה שנועדה לאבחן את הלחץ התוך עיני בכל אחת מעיני המטופל. בדיקה זו נקראת טונומטריה ובה נמדד הלחץ התוך עיני על ידי מכשיר הטונומטר. במקרים בהם לחץ העין גבוה מהרגיל (21 מ"מ כספית) מתפתח חשד לגלאוקומה. בנוסף לכך רופא העיניים מבצע בדיקה של עצב הראייה על מנת לאבחן האם הוא נפגע או האם הרקמות סביבו לא תקינות. בדיקות עצב הראייה נעשות על ידי מכשירי הדמייה וצילום ומיפוי כלי הדם סביבו.

בדיקת שדה הראייה ובמיוחד שדה הראייה ההיקפי מבוצעת, כך מאבחן רופא העיניים את טווח שדה הראייה של המטופל ומסיק על אובדן הראייה במידה והוא ישנו.

הבעיה העיקרית באבחון גלאוקומה היא בכך שאין בני האדם בעלי סטנדרטים קבועים בפיזיולוגיה ובמצב הנורמלי והתקין של גופנו. עקב כך ישנו קושי באבחון לחץ תוך עיני לא נורמלי שכן מהו נורמלי?

ישנם אנשים בהם הלחץ התוך עיני הנורמלי הינו גבוה מהרף הממוצע העומד על 21 מ"מ כספית והם לא מפתחים גלאוקומה לאורך כל חייהם ונהנים מעיניים בריאות לחלוטין. בנוסף לכך עצב הראייה הינו איבר פיזיולוגי אשר מגיב אחרת בכל אחת מאיתנו, יתכן וכי לחץ מוגבר זה באדם אחד יגרום לגלאוקומה ועיוורון ובאדם אחר עצב הראייה כלל לא נפגע. יתרה מכך ניתן לראות כי הלחץ התוך עיני משתנה במהלך היממה ואף בין ימים שונים, עונות שונות, גילאים שונים ואף בין שתי העיניים באותו אדם. דבר זה גורם לכך שאבחון מחלת הגלאוקומה בהתבסס על מדידות הלחץ התוך עיני אינן חד משמעיות ולא ניתן לאבחן במקרים אלה את המחלה על סמך ביקור אחד אלא רק על סמך ביקורים חוזרים למשך תקופה מסויימת.

כיוון שמחלת הגלאוקומה בעלת טווח רחב ומתפתחת ובשל העובדה שבני אדם שונים זה מזה פיזיולוגית, האבחון במקרים הגבוליים עלול לקחת זמן רב ובזמן זה המחלה מתפתחת ואובדן הראייה גובר. יחד עם זאת, כל זה נכון לגבי המקרים הגבוליים אך לגבי המקרים הברורים האבחון מהיר יותר וברור יותר כבר מהבדיקות הראשונות.

בדיקות כלליות נערכות גם כן, שכן מחלות מסויימות נחשדות כגורמות סיכון של מחלת הגלאוקומה, בין בדיקות אלה נכללות הבדיקות הבאות: בדיקות דם לרבות ספירת דם ותפקודי קרישת הדם, בדיקות זרימת הדם בעורקים המובילים דם על איזור הראש, מדידת פעילותו של הלב וכלי הדם, שלילת מחלות אחרות אשר בעלות סימפטומים דומים.

ככל שהאבחון מבוצע מוקדם יותר בשלבי התפתחות המחלה כך תוצאות הטיפול טובות יותר באופן משמעותי.

טיפול

טיפול בגלאוקומה באופן מוחלט אינו קיים היום, הנזק שנעשה לרקמת העין ולתאי העצבים לא ניתן לתיקון. יחד עם זאת ישנן דרכי טיפול יעילות ביותר אשר מאפשרות את האטת התקדמות המחלה ואף עצירת היווצרות הנזק. ככל שהטיפול ניתן בשלבים מוקדמים יותר של המחלה כך תוצאותיו טובות יותר, כיום רוב המוחלט של מטופלי הגלאוקומה אשר בהם אובחנה המחלה בשלביה המוקדמים אינם מתעוורים.

הטיפול במחלת הגלאוקומה מורכב משילובים שונים של הדרכים הבאות:

ישנם מספר סוגים של ניתוחי לייזר אפשריים בטיפול במחלת הגלאוקומה והם:

יש לציין כי חוסר הצלחתו של הטיפול התרופתי, בצורת הכדורים וטיפות העיניים, כפי שמצופה שיצליח מתרחש עקב חוסר עקביות מצד החולה. יש לזכור כי מרבית החולים הינם קשישים ובעלי בעיות זיכרון וקואורדינציה, על פי זאת נמצא כי התרופות ניטלות רק ב 76% מהפעמים לעומת הנדרש וזו הסיבה לכך שהטיפול אינו מצליח כפי שהוא אמור.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר