בריאות טובה
»
»
»

דאבת השרירים - פיברומיאלגיה

דאבת השרירים, או בשמה האחר פיברומיאלגיה (Fibromyalgia), הינה תסמונת (מספר סימפטומים אופייניים) של כאבים כרונים (לא חולפים) בשרירים וברקמות המחברות בין עצמות, מיתרים וגידים. אין ריפוי ידוע לדאבת השרירים, אך תסמונת זו אינה קטלנית, אינה גורמת לעיוותים בגוף או לנזק ברקמות ולרוב ניתן לטפל בסימפטומים שלה ביעילות רבה. דאבת השרירים הינה תסמונת שכיחה הפוגעת בכ-5 מיליון בני אדם, רובם נשים (9 נשים לכל גבר אחד) בעיקר בין הגילאים 35-55, אך עלולה לפגוע גם בגברים, ילדים ומבוגרים. היא אינה מדבקת וכנראה שאנשים הסובלים מדאבת השרירים בעלי רגישות גנטית לתסמונת.

הסימפטומים של דאבת השרירים נמשכים לאורך זמן ומתפשטים בגוף, על כן הם עלולים לפגוע באורח חיים תקין של הסובל מהתסמונת. כ- 30% מהסובלים מדאבת השרירים לא מסוגלים לעבוד בעבודה מלאה וצריכים התאמה מיוחדת של תוכנית לימודים ושעות עבודה.

סימפטומים

דרגת הסימפטומים יכולה להשתנות מיום ליום עם תקופות של החמרת הסימפטומים או הפוגתם, כך לדוגמא יום אחד יכול להיות עם כאבים עזים ויום אחד ללא כאבים כלל.

סימפטומים שעלולים להופיע כתוצאה מדאבת השרירים:

הסימפטומים יכולים להתחיל להופיע באיטיות והרבה אנשים הסובלים מדאבת השרירים חווים סימפטומים קלים בילדותם אשר לעיתים מאובחנים בטעות ככאבי גדילה. מחלות שאינן קשורות לדאבת השרירים או שינויים במזג האוויר לעיתים מחמירים את הסימפטומים ולמרות שהסימפטומים ניתנים לטיפול, הרבה אנשים הסובלים מהתסמונת מוצאים שלעיתים קשה להם לבצע פעולות רגילות כגון נהיגה או עלייה במדרגות.

גורמים אפשריים

הגורם לדאבת השרירים אינו ידוע, אך יש מספר הנחות אפשריות:

אבחון

קשה לאבחן דאבת השרירים מכיוון שהתסמונת אינה גורמת לדלקת ולא ניתן לאבחנה באמצעות צילומי רנטגן, בדיקות דם או דגימת רקמת שריר, אלא האבחון מתבסס על היסטוריית הנבדק ובדיקה ע"י רופא. הרופא מבצע אבחון ע"י צמצום האפשרויות, זאת ע"י שלילת גורמים אחרים שעלולים לגרום לסימפטומים (כגון דלקת פרקים או אוסטיאופורוזיס – ירידה בצפיפות העצם) ובנוסף על סמך הסימפטומים עצמם, מין הנבדק, גיל, מיקום גיאוגרפי והיסטוריה רפואית. את בדיקות הדם בדרך כלל עושים כדי לשלול גורמים אחרים לסימפטומים שהנבדק חווה.

האבחון נעשה ע"י הקריטריונים הבאים:

טיפולים

הטיפולים האפשריים מחולקים ל-3 סוגים, כאשר השילוב בניהם הוכיח להיות היעיל ביותר:

ישנם רופאים המאמינים כי תסמונת דאבת השרירים הינה תסמונת פסיכוסומטית (הסימפטומים נגרמים כתוצאה מתהליכים שכליים ולא פיסיולוגיים) או פסיכוגנית (סימפטומים הנובעים ממאבק שכלי או רגשי ולא פיסיולוגי) ובהתאם לאמונתם ישנם מטופלים אשר הצליחה להירפא מדאבת השרירים באמצעות טיפול בבעיה פסיכולוגית כלשהי.

מכיוון שהגורם לתסמונת דאבת השרירים אינו ידוע, אין דרך ידועה למנוע את התסמונת.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר