בריאות טובה
»
»
»
»

החיים עם גאוט – תזונה דלת פורינים

מחלת גאוט או באחד משמותיה הנוספים שיגדון, צינית ופודגרה, הינה מחלת פרקים מכאיבה ביותר אשר פוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. מחלת גאוט מתפתחת כאשר מופר האיזון אשר קיים בין יצירת חומצת השתן בדם לבין סילוקה על ידי הכליות. במקרים בהם ישנן מחלות כליות אשר פוגעות בתפקודן או כאשר מסיבות אחרות ישנה רמה גבוהה מידי של חומצת השתן בדם, משקעים של חומצת השתן נוצרים במקומות שונים ברקמות הגוף. כאשר משקעי חומצת השתן נוצרים במפרקי הגוף הם גורמים לכאב עז ונפיחות אשר מסמנים על התפתחותה של מחלת הגאוט. על מנת לא להגביר את רמת חומצת השתן בדם יש להימנע מצריכה מוגברת של תרכובות כימיות הנקראות פורינים, תרכובות אלה עוברות חמצון בגוף אשר הופך אותן לחומצת שתן.

פורינים אחראיים לכ- 15% מסך חומצות השתן בגוף האדם, ישנם מקרים בהם דיאטה דלת פורינים לבדה משפיעה רבות על האטת מחלת גאוט ואף על דרגת חומרת התפרצויותיה, בשאר המקרים שילוב של תזונה דלת פורינים ותרופות המפחיתות את רמת חומצת השתן בדם יוצר את התוצאה הרצויה.

ישנם מספר דגשים כללים לגבי התזונה הרצויה לחולי גאוט אשר חשוב לשמור עליהם:

על מנת לצרוך תזונה נכונה, בריאה ומאוזנת אך בנוסף לכך גם דלה בפורינים יש לצרוך את סוגי המזון הבאים:

על מנת לצרוך תזונה נכונה, בריאה ומאוזנת אך בנוסף לכך גם דלה בפורינים יש להמנע מצריכת סוגי המזון הבאים:

אלו הן המלצות כלליות אשר נועדו על מנת להבין את כמות הפורינים בסוגי המזון השונים, בכל מקרה יש לפנות לטיפול רפואי מתאים לקביעת דיאטה מאוזנת שכן לכל אדם צרכים ספציפיים ובעיקר לחולי גאוט אשר מצב מחלתם משפיע רבות על האיזון בתזונתם.

עוד מידע באתר על גאוט

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר