בריאות טובה
»
»
»

הפריה חוץ גופית - IVF

הפריה חוץ גופית

מדי חודש, נוצרים אצל אישה בגיל הפוריות באופן טבע קבוצת זקיקים, הודות להפרשת הורמונים על ידי בלוטת יותרת המוח והשחלה. קבוצת זקיקים הזו מכילה את הביציות.

לרוב, מגיע זקיק בודד לכדי להבשלה, או אז תצא ממנו הביצית ותתחיל במסעה לחצוצרה לקראת ההפריה. "מסע" זה מוכר לנו בשם "ביוץ."

במידה ולא מושג היריון, הביצית תעבור ניוון ורירית הרחם (שהייתה ערוכה לקליטת הביצית) תנשור בצורת דימום וסתי.

התרחשות הפריה ויצירת עובר מותנות שתיהן בכך שזרעון יפרה את הביצית. פעולה זו מתרחשת בחצוצרה, ובמסגרתה חודר זרע בודד את קרומה החיצוני של הביצית. בעקבות החדירה מופעל מנגנון המונע מתאי זרע נוספים לחדור לביצית ומבטיח הפריה תקינה.

הביצית שהופרתה מתחלקת שוב ושוב למספר הולך וגדל של תאים, וכך נבנה העובר המתפתח. במקביל, נע העובר דרך החצוצרה אל הרחם, ולאחר כשבוע מרגע הפרייתו משתרש ברירית הרחם וממשיך לתפוח ולגדול.

הפריה חוץ גופית (IVF), או בשמה הנוסף "הפריית מבחנה", היא שיטת טיפול המיושמת כאשר ישנן אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם בעיית פוריות שונות.

הרפואה המערבית מתייחסת לזוג כבעל "בעיית פוריות" במקרה בו אינו מצליח להרות באמצעות יחסי מין בלתי מוגנים על פני שנה שלמה, וכן במידה והאישה לא חצתה את גיל 35. מעבר לגיל זה, התואר "בעיית פוריות" ניתן כבר לאחר חצי שנה.

במסגרת טיפול IVF מתבצעת הפגשה מלאכותית של הביצית והזרעון בתנאי מעבדה, מחוץ לגוף האישה. הביציות המופרות נשמרות באינקובטור, בתמיסה המכילה חומרים חיוניים להתפתחות עובר. לאחר יומיים עד שישה ימים מרגע ההפרייה, מוחזרים העוברים לרחם האישה, ובמידה והשתרשו כראוי - נוצר הריון תקין.

למה עושים הפריה חוץ גופית?

הסיבות המרכזיות להפריה חוץ-גופית:

אצל האישה:

אצל הגבר:

כמו כן, אי-פוריות עשויה להיות בלתי מוסברת (20% מכלל המקרים).

איך מתכוננים לטיפול?

ארגון הבריאות העולמי ומשרד הבריאות ממליצים לכל אישה בתקופת הפוריות לצרוך על בסיס יומי 400 מיקרוגרם חומצה פולית. זו, חשובה במיוחד בשלושת החודשים הקודמים להריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים לו, מכיוון שהיא מורידה משמעותית (עד 70%) את הסיכון למומים בתעלה העצבית של העובר.

בנוסף, משרד הבריאות קבע סדרת בדיקות אותן צריכים בן ובת הזוג לעבור לפי תחילת הטיפולים (רוב הבדיקות תקפות לשנה ממועד ביצוען).

להלן העיקריות שבהן:

בת הזוג:

בן הזוג:

תמיכה נפשית ורגשית במהלך טיפול הפריה חוץ גופית

בני זוג שחווים בעיות פוריות חווים קשיים שונים, החל במישור בפיזי, עבור במישור הרפואי וכלה במישור הרגשי, בין השאר עקב "ניפוץ" החלום להביא ילד לעולם בדרך הטבע, השפעתם הפיזית והנפשית של הטיפולים ההורמונליים על האישה, אובדן הספונטניות בקיום יחסי מין, אי-ודאות מעיקה לגבי העתיד וכיוצא בזאת.

כל אלה, עלול ליצור מתח ורגשות שליליים בין בני הזוג, וזאת דווקא בזמן שבה שניהם זקוקים לתמיכה הדדית רבה ככל האפשר.

על מנת להתמודד עם נושא זה, חשוב לדעת כי צוות יחידת ההפריה מלווה את הזוג לאורך כל הטיפול ויכול להמליץ על תמיכה רפואית ונפשית. חשוב לברר מה האפשרויות הזמינות ביחידה המטפלת ולהפיק מהן את המירב.

תמצית שלבי הטיפול

מה יכול להשתבש?

טיפולי IVF כרוכים ברמה מסוימת של סיכון, ככל פעולה רפואית אחרת. בין הסיבוכים המרכזיים ניתן לציין גירוי יתר שחלתי (קל עד קשה), סיכוני ההרדמה, דימום שחלתי, ציסטה שחלתית, זיהום, דלקת וסיכוני הריון מרובה עוברים.

נוסף על כך, ישנם הסיכונים ותופעות הלוואי של הטיפול ההורמונלי, ביניהם גירוי יתר שחלתי, רגישות לתכשירים הורמונליים והריון מרובה עוברים. יש לציין בהקשר זה כי עד כה לא הוכח קשר סיבתי בין עלייה בשכיחות סרטן השחלות, רירית הרחם או השד לבין טיפול הורמונלי להשראת ביוץ.

מה הסיכוי להצלחה?

הסיכוי להשיג הריון באמצעות IVF מותנה במשתנים רבים, כגון גיל המטופלת, סיבת אי-הפריון, איכות והזרע והביציות, טיפולים והריונות קודמים ועוד. על בסיס המשתנים לעיל, יגבש הרופא המטפל הערכה בדבר הסיכוי להשיג הריון. נתונים על אודות שיעורי ההצלחה של טיפולי הפריה חוץ גופים בישראל ניתן למצוא באתר משרד הבריאות.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר