בריאות טובה
»
»
»

הקפאת ביציות

מטרת תהליך שמירת ביציות (או בשמו הנוסף: "הקפאת ביציות") לאפשר לאישה שאינה מצליחה להביא ילדים מסיבות שונות, להרות בעתיד באמצעות הפריה חוץ גופית (IVF).

במסגרת תהליך זה נשאבות ביציות מגופה של האישה, ומושמות בהקפאה

באילו מצבים תתאפשר שמירת ביציות?

סיבות רפואיות:

סיבות שאינן רפואיות:

הקפאת ביציות

שימור פריון לנשים אשר מלאו להן 30, אך טרם מלאו להן 41. נשים אלו יכולות לעבור עד ארבע שאיבות, או עד להשגת 20 ביציות (המוקדם מביניהם).

אשה שהחלה בתהליך לפני שמלאו לה 41 זכאית להמשיך בו, עד למיצוי מספר הטיפולים המירבי או כאמור עד להשגת 20 ביציות.

אשה יכולה לעבור טיפולי פוריות ולעשות שימוש בביציותיה המוקפאות עד גיל 54.

איפה ואיך עושים את זה?

התהליך ניתן לביצוע אך רק באחת מ-18 היחידות להפריה חוץ גופית (IVF) אשר להן אישור ממשרד הבריאות. באתר המשרד ניתן למצוא רשימה מפורטת של היחידות המורשות בישראל ופרטים ליצירת קשר.

שלבי הפעולה:

הביציות ישמרו לתקופה של עד חמש שנים, עם אפשרות להארכה (על האישה מוטלת האחריות להודיע ליחידת ה-IVF האם ברצונה להאריך את תקופת השמירה.

האם התהליך כרוך בסיכון?

כן. אחת מתופעות הלוואי של גירוי השחלות היא תסמונת גירוי יתר שחלתי (Ovarian Hyperstimulation Syndrome), אשר יכולה להופיע החל מיום-יומיים ועד שלושה עד ארבעה שבועות ממועד שאיבת הביציות.

תסמונת זו מתרחשת בשיעור של %1%-11 במסגרת טיפולי פריון . במרבית המקרים מופיעה בצורתה הקלה ובמקרים נדירים עלולה להיות מחלה מסכנת חיים. לכן, יש חשיבות רבה לאתר את הסימנים המקדימים ולטפל בה מוקדם ככל האפשר.

יש לנוח ולהרבות בשתייה כטיפול. גירוי יתר שחלתי בינוני עד קשה הוא נדיר יותר, ולפעמים מצריך אשפוז.

מהם שיעורי ההצלחה?

אחוז ההריונות לאחר ההקפאה והפשרת הביציות עדיין נמוך משיעור ההצלחה המקובל בביצוע הפריה חוץ-גופית עם ביציות "טריות". תהליך הקפאת הביציות, גם אם עבר בהצלחה וללא סיבוכים, עדיין אינו מבטיח הריון או לידה.

שרידותן של הביציות המוקפאות לאורך תקופת הקפאתן איננה ידועה. נוסף על כך, יש רמזים שתקופת הקפאה ממושכת (מעל שלוש שנים) עלולה לגרוע מאיכות הביצית.

האם ילד שנולד בשיטה זו יהיה בריא?

עדיין לא קיים בנמצא מידע רב בנוגע לבריאות הילדים אשר נולדו בעקבות השימוש בטכניקה זו של הקפאת ביציות, בשל העובדה שטרם חלף מספיק זמן מאז נולדו.

כמה זה עולה?

קופת החולים תממן שמירת ביציות ואת הטיפול התרופתי הנדרש במקרים בהם הסיבה לכך היא רפואית:

עלות תהליך שמירת ביציות מסיבות שאינן רפואיות יהיה במימון פרטי של האשה / הזוג.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר