בריאות טובה
»
»
»
»

מהי מחלת האפילפסיה ואיך ניתן להתמודד עמה

מחלות נוירולוגיות (כאלו אשר מקורן במוח) הן משימה ואתגר אדיר עבור הרפואה המודרנית. האדם, על אף ההתקדמות האדירה שעבר לאורך ההיסטוריה, עדיין לא יודע כיצד לפענח ולעמוד על טיבו של המוח האנושי בכללותו, ולכן, מחלות רבות אשר מקורן במוח האנושי, פשוט לא פוצחו עד היום.

אחת המחלות הללו היא מחלת האפילפסיה, אשר מוכרת לכולנו כמחלת הנפילה ובעברית תקנית נקראת כפיון.

זו מחלה שנגרמת, על פי מחקרים שונים שנעשו בתחום, בשל פעילות מוחית מוגברת של תאי המוח - מעין עומס יתר, אשר גורם לקצר או לשיבוש הפעילות התקנית של המוח ומתבטא בבעיות שנראות כלפי חוץ בצורה ברורה.

האפילפסיה מופיעה בצורה מאוד חזקה בעיקר אצל ילדים קטנים ואצל מבוגרים בני 65 ומעלה, אבל לאורך חייו של החולה היא יכולה להופיע בכמה צורות. לעיתים, היא אף תתפרץ לראשונה שנים רבות לאחר ילדותו של החולה כך שלמעשה אין למחלה חוקים של ממש.

במה מתבטאת האפילפסיה?

כמו שציינו, עומס יתר במוח הוא שמביא לאפילפסיה, שמתבטאת למעשה בהתקפים שעובר החולה. ההתקפים הללו יכולים להימשך מספר שניות עד מספר דקות, ויכללו:

המחלה נקראת גם מחלת הנפילה, בעיקר משום שבמהלך ההתקף, אותו אדם פשוט צונח מטה, מבלי שהוא משגיח בדברים בהם הוא עלול להיתקל בדרך, ועד סוף ההתקף לא מסוגל לשלוט בעצמו. למעשה, את התנהלות ההתקף עצמו הוא ככל הנראה לא יזכור כלל.

הסכנה הגדולה ביותר בהתקפי אפילפסיה, היא בתזמון שלהם

לעתים, הם יכולים לגרום לפציעות של ממש (במקרה של נפילה וחבטה ממכשיר חד או ממשטח קשיח) ואם יתרחשו במהלך נהיגה, למשל, התוצאה יכולה להיות הרסנית עוד יותר. לכן, רבים מעדיפים להישאר קרוב לאדם אשר סובל מאפילפסיה, כדי להשגיח עליו.

למעשה, ייתכן ודווקא עובדה זו היא שתעודד את הופעתם של התקפי האפילפסיה הבאים. על פי מחקרים שנעשו בתחום, לחץ ומתח נפשי מגדילים את הסיכויים לסבול מאפילפסיה, כמו גם מחסור בשינה, חום גבוה ושתיית אלכוהול מופרזת. לכן, דווקא הקפתו של אותו אדם באנשים ובחברה במטרה להגן עליו, פעולה שיכולה לגרום לו ללחץ ומתח, עשויה 'להזמין' את הופעתם של ההתקפים הללו בתדירות גבוהה יותר.

מה לעשות כאשר אדם עובר התקף?

התשובה הקצרה היא: כלום. התשובה הארוכה היא לתת להתקף לעבור. כל מה שאתם, בתור אנשים אשר מקיפים אדם שחווה התקף אפילפטי, צריכים לעשות הוא לדאוג שבמהלך ההתקף לא ייגרמו לחולה נזקים כלשהם. נסו לסלק חפצים מסוכנים, 'לרכך' את הנפילה - אם הספקתם - ולבדוק את מצבו הגופני תוך כדי האירוע, כמה שאפשר.

במקרים רבים, חולי אפילפסיה עשויים לסבול תוך כדי ההתקף ממצבים רפואיים שונים, ולכן חשוב להיות עירניים. אסור בתכלית האיסור להיאבק בתנועות שעושה החולה, לנסות להפסיקן או להפריע להן. במקרה בו ההתקף נמשך מעל חמש דקות, יש להזעיק רופא.

חשוב לזכור כי רוב התרופות שקיימות היום אינן מבטיחות מניעה מלאה של ההתקפים, אך הן יעילות מאוד ומאפשרות לחולה לחיות כרגיל, מבלי שאיכות חייו תיפגע. אט אט, הוא ילמד לחיות עם המצב ויבין שההתמודדות עם המחלה אפשרית בהחלט.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר