בריאות טובה
»
»
»

ויטמין A ומיצוק העור

עבור רבים, ויטמין A ידוע בעיקר כמקור לשיפור הראייה, בדגש על ראיית לילה. לאחרונה התברר כי יש לויטמין הזה השפעות מרחיקות לכת גם על העור, ובעיקר על עור הפנים – עד כדי מיצוק העור, טיפול בקמטים ואף העלמת אקנה.

ויטמין A למיצוק העור

מהו מיצוק העור?

אט אט, ככל שעוברות השנים, העור של האדם – ובמיוחד עור הפנים – מזדקן. ההזדקנות מתבטאת ביובש, חוסר אלסטיות, רפיון, קמטים וקמטוטים רבים ואף צניחה ונפילת עור, כולל הופעת עודפי עור במקומות שונים (באזור הסנטר והעיניים בעיקר). מצבו של העור בגיל מאוחר מושפע מהיחס שהוענק לו במשך כל החיים. למעשה, כבר בסביבות גיל 30 אפשר לראות את השפעת הזמן עליו.

בשנים האחרונות קמה לה תעשייה קוסמטית חדשה – האנטי אייג'ינג, או בעברית: עיכוב ההזדקנות. בין יתר המוצרים שמו?צאים כמעט מידי יום נמצאים תכשירים רבים שמתיימרים לשפר את מראה העור ואת מצבו, ובין השאר להביא למיצוק העור – אחידות שלו, שיפור המראה שלו, ו'גיבושו' לשכבת עור חלקה וחזקה כמו בשנים הצעירות.

למרות ריבוי התכשירים, הטיפולים והמשחות, מעטים מהם יכולים לספק את התוצאות שמשיג ויטמין A שנמרח על העור או שנצרך דרך מוצרי מזון. מסתבר, שההשפעה של ויטמין זה על העור היא לא פחות ממדהימה.

ויטמין A וחומצת רטינול

אז מה הן אותן יכולות מדהימות כל כך? לויטמין A מספר יכולות מופלאות שמסייעות מאוד לבריאות האדם. מלבד יכולות ריפוי העור, אליהן נגיע מייד, הויטמין הזה נחשב כמועיל גם במקרים הבאים:

ויטמין A נקרא גם רטינול, וכאן אנו מגיעים לחלק החשוב לבריאות העור: כאשר אנו מורחים משחה אשר כוללת את הויטמין על עור הפנים, הוא הופך להיות חומצי – מה שנקרא גם חומצה רטינואית. התכשיר הראשון שהשתמש ביכולות של החומצה הזו הוא רטין a ומאז ועד היום ידוע כי ההשפעות של החומצה הזו על עור הפנים משמעותיות מאוד.

מה שויטמין אחד עושה לעור הפנים

אז מה מבטיח השימוש בויטמין A על עור הפנים? אלו חלק מההשפעות המשמעותיות:

ויטמין A שנמרח על הפנים מתפקד למעשה כמו מסכת פילינג. הוא חודר אל השכבה העליונה של העור, מנקה אותה מלכלוך שהצטבר לאורך השנים, פותח נקבוביות ומאפשר לעור 'לנשום'. זהו למעשה תכשיר טבעי שמתפקד כמו תכשירים קוסמטיים רבים שאינם מיוצרים בדרך הטבע.

לא רק על העור, לא רק ויטמין A

כדי לשקם את העור, לא מספיק רק למרוח את הויטמין על הפנים. מומלץ מאוד לחזק את תהליך ההצערה שעובר העור על ידי אכילת מזון עשיר בויטמין A – בעיקר ירקות ופירות כתומים (דלעת, גזר, אפרסמון וכדומה).

אך גם זה לא מספיק. כדי להבטיח את הצערת העור ועיכוב הזדקנותו, חשוב לצרוך מזון בריא ועשיר בויטמינים לאורך זמן. על פי מחקרים שנערכו בנושא, מסתבר כי השילוב בין ויטמין A לויטמינים E ו-C הוא הטוב ביותר למניעת פגעי הזמן הנראים על העור.

מידע נוסף

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר