בריאות טובה
»
»

ויטמין D (ויטמין די)

כל הויטמינים בגוף האדם חשובים מאוד. אבל יש ויטמין אחד חשוב במיוחד, שלא תמיד מקבל את ההתייחסות הראויה - ויטמין D. הויטמין הזה חשוב ביותר, מאחר שהוא מסייע בשמירה על רמות הסידן בגוף, הנחוץ לעצמות בריאות וחזקות. ויטמין די מפחית גם את הסיכון למחלות כגון סרטן, סוכרת, טרשת נפוצה ואפילו שפעת.

חוסר סידן ואוסטיאופורוזיס

חוסר בויטמין d מחליש את העצמות וכך מעלה את הסיכון לשברים. הסיכון קיים באופן מוגבר אצל אנשים הלוקים באוסטיאופורוזיס - מחלת דילול העצם, השכיחה בעיקר אצל נשים. מחקרים גילו כי מעל 50 אחוז מהנשים הסובלות מאוסטיאופורוזיס לוקות בחוסר ויטמין d, במיוחד משום שהויטמין מסייע בספיגת הסידן בגוף.

החשיבות של ויטמין d בהריון

העובר מקבל מהאישה ההרה את כל החומרים החיוניים להתפתחות גופו. ויטמין די עוזר לעובר לבנות את עצמות גופו ולגדול כנדרש. חוסר בויטמין d אצל אישה הרה עלול לגרום ללידת עובר במשקל נמוך ובעל דחיסות עצם נמוכה. מחקרים גילו גם כי מחסור בויטמין החיוני הזה עלול להעלות את הסיכון של היילוד לחלות במחלות שונות כגון סוכרת ואסטמה.

עוד מתחילת ההיריון: ויטמין D שומר על האם והתינוק

ויטמין d - גם לאחר הלידה

חשיבותו של ויטמין d אינה נגמרת ברחם והוא חשוב מאוד גם להתפתחות התינוק. העצמות בגופו של התינוק ממשיכות את התפתחותן כל הזמן והן זקוקות לרמות תקינות של ויטמין די. גם התפקוד התקין של מערכות גוף נוספות תלויות בויטמין הזה - פעילות הלב, מערכת העצבים ומערכת איזון המינרלים והאינסולין בגוף.

איך אדע אם חסר לי ויטמין d?

בעיית החוסר בויטמין די נפוצה מאוד. כ-30 אחוז מאוכלוסיית ישראל סובלת מחוסר בויטמין די. זהו ויטמין שמיוצר בגוף בעיקר על ידי החשיפה לשמש ולכן אוכלוסיות מסורתיות, הלובשות בגדים ארוכים גם בקיץ, סובלות ממחסור גבוה בהרבה של ויטמין די בגוף.

ניתן לאתר חוסר בויטמין די על ידי בבדיקת דם פשוטה, אליה יכול להפנות אתכם רופא המשפחה. אל תתעצלו: מדובר בבדיקה מהירה שיכולה לסייע לכם במניעת סיבוכים רבים הנובעים מחוסר בויטמין די ולשפר עד מאוד את בריאותכם ואת איכות חייכם.

הטיפול במחסור של ויטמין d

אם גיליתם כי אתם לוקים במחסור בויטמין d, אלו מספר דרכים פשוטות בהן ניתן להגביר את הרמות שלו בגוף:

כדי להגיע למצב של עודף ויטמין d יש לצרוך כמויות אדירות שלו, ולכן בדרך כלל מצב זה אינו מתרחש. עם זאת, כאשר הוא כן מתרחש, הוא עלול להיות מסוכן מאוד. בין היתר עלולות להיווצר אבנים בכליות ושקיעת סידן. לכן, כדאי להיוועץ ברופא לפני תחילת הטיפול.

האם חוסר בויטמין D עשוי לגרום לדיכאון
ויטמין D וסרטן
מחסור בויטמין D – השלכות ופתרונות
תפריט דיאטה לאלו הסובלים מחוסר של ויטמין D
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר