בריאות טובה
»
»

ויטמינים

ויטמינים הינם חומרים אורגניים החיוניים לתפקוד השוטף והבריא של הגוף. הגוף אינו יכול לייצר את הוויטמינים בכוחות עצמו ולכן צורך אותם ממקורות חיצוניים.

תפקידם של הוויטמינים

ויטמינים

הוויטמינים אחראיים לקיומן של פעילויות רבות בגוף ומסייעים בתחומים רבים. בין התחומים בהם הוויטמינים פעילים ניתן למצוא את הפעילות המטבולית, הצמיחה והגדילה, את עיבוד אבות המזון המתעכלים, את תהליכי הפקת האנרגיה מהמזון הנאכל, את ההשתתפות בבניית כדוריות דם, השתתפות בתהליך בניית ההורמונים ועוד. כמו כן יעילים הוויטמינים במניעת מחלות שונות ומפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן ומחלות לב למיניהן. לדידי רבים, וויטמינים מאטים את קצב ההזדקנות.

המושג "ויטמין" מגיע מהמילה "ויטה" בלטינית, שמשמעותה "חיים". המושג נטבע בשנת 1912 על ידי כימאי יהודי פולני שבודד את ויטמין B1 ובכך סייע במניעת מחלות עצבים מוכרות.

סוגי וויטמינים

הוויטמינים נחלקים לשני סוגים עיקריים: הוויטמינים המסיסים במים וביניהם ויטמין C ומולם וויטמינים המסיסים בשמן וביניהם A, D, E ואחרים. קבוצת הוויטמינים המסיסים במים ניתנים לוויסות בקלות רבה שכן ניתן להפרישם באמצעות הזיעה או השתן. לעומתם, וויטמינים המסיסים בשומן הינם חומרים קשים יותר לוויסות והגוף אינו יכול לאזנם ולווסתם בקלות יתרה. בשל כך, הרעלה של וויטמינים מקבוצת המסיסים בשומן הינה נפוצה וכבר היו מקרים של צריכת יתר מסוג הרטינול (ויטמין A) ואחרים. הרעלת וויטמינים באה לידי ביטוי בהקאות, שלשולים ובחילות ואילו הדרך היחידה להתמודדות עם הרעלה זו הינה באמצעות הימנעות מצריכת הוויטמין שגרם להרעלה.

ישנם סוגים רבים של וויטמינים נצרכים כיום. ביניהם ניתן למצוא את הוויטמינים הבאים:

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר