בריאות טובה
»
»
»

זריקת הורמונים

למה נחוצה זריקת הורמונים?

זריקת הורמונים

במקרים של אי-פוריות ניתנים לאישה במסגרת טיפולי פריון תכשירים הורמונליים בזריקות, על מנת לעודד היווצרות ביציות ומספר גדול של זקיקים בשחלותיה. ישנן סיבות רפואיות ולא-רפואיות לאי פריון - הן מצד האישה והן מצד הגבר – והדבר עורם קשיים רגשיים ופיזיים על בני הזוג.

מה יש בזריקת ההורמונים?

התכשירים מתחלקים לשתי חטיבות עיקריות, כאשר הראשונה מבוססת על תהליך זיקוק משתן נשים שעברו את גיל המעבר, ואילו השנייה על בסיס הנדסה גנטית.

ישנו מגוון גדול של תכשירים הורמונליים, המכילים תרכובות של הורמונים שונים אשר המשותף להם היא היכולת לעודד הבשלת זקיקים, ובבד בבד למנוע את התהליך הטבעי של הביוץ.

התכשירים המדוברים מכילים במקרים רבים שילובים כאלה ואחרים של הורמונים ממשפחת הגונדוטרופינים, כגון FSH (Follicle Stimulating Hormone) ו-LH (Luteinizing Hormone). בנוסף, קיימים תכשירים המכילים סוג הורמון אחד בלבד.

איך יודעים אם טיפול הורמונלי עובד?

בכדי לעקוב אחר תוצאות הטיפול ולאתר את הזקיקים המתפתחים בשחלותיה, מגיעה האישה במהלך תקופת הטיפול לבדיקות אולטראסאונד ובדיקות דם.

על סמך בדיקות אלה, יהיה ניתן לקבוע את המשך הטיפול, אשר יכלול זריקה נוספת לשם הבשלת הביציות ולאחר מכן שאיבתן.

איך מבצעים זריקת הורמונים?

אין צורך להגיע למרפאה לטובת הזריקות, שכן מדובר בפעולה פשוטה הניתנת לביצוע עצמי בבית. עם זאת, מומלץ לקבל תחילה הדרכה מאחות המוסמכת לכך במרפאת הפוריות וכן לתרגל לפחות פעם אחת את ההזרקה בנוכחותה.

הזריקות הן תת-עוריות וניתנות לרוב מדי יום בבטן, בזרועות או בירכיים.

האם טיפול הורמונלי אחיד לכולן?

לכל אישה מותאם סוג טיפול שונה מבחינת סוג התכשירים ומינונם, וזאת בהתאם לגילה, משקלה, נתונים שנאספו מטיפולים קודמים (אם היו) וכן הלאה. התאמה אישית של הטיפול הינה בעלת חשיבות רבה הן בהיבט בריאות האישה והן בהיבט הצלחת הטיפול, ולו רק מהסיבה שכל אישה תגיב אחרת.

זריקות הורמונים - סכנות

הטיפול בזריקות הורמונליות הולך יד ביד עם אפשרות להתפתחות הריון מרובה עוברים (10%), סיכון להפלות (20%) וכן עלול לגרום גירוי יתר של השחלות. גירוי שחלתי מוגבר עשוי להתבטא במקרים הקלים בבטן נפוחה וכואבת, לצד עלייה במשק הנוזלים בגוף. במצב חמור יותר, עלולים להגיע כאבי בטן עזים, נפיחות בטנית משמעותית, קשיי נשימה, מתן שתן בתדירות נמוכה, הרגשה כללית לא טובה, בחילה והקאות מרובות.

היה והופיע אחד או יותר מהסימפטומים המפורטים לעיל - יש להגיע בהקדם לרופא או לחדר מיון גינקולוגי. ברוב המקרים יסתיים הדבר במעקב גרידא, אך יכול להיות בהחלט שהאישה תידרש לאשפוז.

בהיבט שיעור המומים והישרדות היילודים לאחר טיפולי פוריות שכללו זריקות הורמונים אין הבדל לעומת האוכלוסייה הכללית.

זריקת הורמונים - עלויות

עלות הטיפול ההורמונלי שונה בהכרח מאישה לאישה, הועיל וקיימים הבדלים במינון ובתדירות הזריקות להן היא נדרשת. עלות הטיפול תתברר בשלבים הראשונים, כאשר ייגבש הרופא המטפל את תוואי הטיפול המתוכנן.

ואם זה לא הצליח?

כישלון של טיפולי פריון על בסיס זריקת הורמונים יביא בדרך כלל את הרופא המטפל לעבור לטיפול הבא בתור: הפריה חוץ גופית (IVF).

טיפול זה, הידוע גם כ"הפריה מלאכותית" או "הפריית מבחנה", הנו בין הטיפולים השכיחים מבין טיפולי הפוריות בימינו, במסגרתו מפגישים בתנאי מעבדה בין הביצית לזרעון. לאחר מכן, מוחדר העובר לרחם במקביל לטיפול הורמונאלי תומך ומקווים לקליטתו.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר