בריאות טובה
»
»
»

חום אצל תינוקות

הורים רבים אינם מודעים לכך שהופעת חום אצל התינוק הרך אינה מחלה אלא רק מראה על כך שהמערכת החיסונית בגוף התינוק נלחמת במחלה כשלהי.

הסיבה השכיחה ביותר לתופעה בקרב ילדים ותינוקות היא מחלה ויראלית -

מחלה זיהומית שאין צורך לטפל בה באמצעות תרופות או אנטיביוטיקה, מכיוון שהיא חולפת מעצמה לאחר כמה ימים.

המשמעות של הופעת חום אצל תינוקות וילדים

חום הגוף של הילד עולה כאמור כתוצאה ממאבקה של המערכת החיסונית בנגיף. זהו תהליך טבעי של הגוף ולכן התערבות חיצונית כמו תרופה להורדת החום יכולה דווקא להאריך את משך המחלה ואף לגרום למחלה להפוך לכרונית.

מחקרים מראים שהמערכת החיסונית נמצאת במצב היעיל ביותר שלה בחום גוף של 39.2. כלומר, אם תיתן לתינוק שלך את האפשרות להלחם בעצמו במחלה ללא עזרה חיצונית, המערכת החיסונית שלו תתפתח ותתחזק. כמובן, הופעת חום אצל תינוקות של מעל מ-40 מעלות או שינויים קיצוניים בטמפרטורת הגוף מצריכה השגחה ותשומת לב יתרה.

לקריאה נוספת בנושא המלצות לטיפול בתינוקות באתר משרד הבריאות

כיצד למדוד חום אצל תינוקות?

ניתן למדוד חום לתינוק בכמה אזורים בגוף, בניהם בישבן, מתחת לבית השחי ובאוזן. חום שנמדד בישבן נחשב לאמין ביותר ואם הוא מעל 38 מעלות, הוא גבוה. חום שנמדד באוזן או בבית השחי והוא מעל ל-37.5 נחשב לגבוה. למרות שמדחום הכספית הוא המדויק ביותר, הוא גם שביר ולכן עדיף לבדוק חום לתינוק באמצעות מדחום דיגיטלי בלבד.

חום אצל תינוקות יכול לעלות גם מאמבטיה חמה, מלבוש עודף וחם, מפעילות גופנית מאומצת או אפילו ממזג האוויר. לפיכך, הקפידו לבטל גורמים אלו ואז לבדוק שוב את חום הילד. חום בדרגה של 41.7 ומטה אינו נחשב לחום שיכול לגרום לנזקים אלא רק לתחושה רעה ולא נעימה.

איך ניתן להוריד חום אצל תינוקות בצורה יעילה?

בכל מקרה, אין להכניס תינוק עם חום לאמבטיה עם מים קרים או למשוח את גופו באלכוהול. לא רק שזה לא יעזור למצבו אלא אף יזיק לו.

מידע נוסף על התמודדות עם חום אצל תינוקות והגורמים לו ניתן למצוא באתר טיפטיפות

מתי הופעת חום אצל תינוקות מצריכה לגשת לרופא?

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר