בריאות טובה
»
»

חרדה: אל תפחד לשאול!

הפרעות חרדה, נחשבות כיום לסוג הנפוץ ביותר של בעיות נפשיות, המופיעות בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. חרדה נחשבת לבעיה נפוצה בקרב האוכלוסייה הכללית, העשויה להופיע גם בקרב אנשים בריאים לחלוטין, המתפקדים בצורה נורמאלית. ולראייה, נתונים סטטיסטיים מוכיחים, כי מספר האנשים הסובלים מהפרעות חרדה שונות, נע בין חמישה לעשרה אחוזים מן האוכלוסייה הכללית.

במאמר הבא, נסביר מהי הפרעת חרדה, מהם התסמינים והגורמים להתפתחות חרדה, וכיצד ניתן לטפל בבעיית חרדה.

מהי חרדה?

חרדה היא מצב פיזי או פסיכולוגי בו האדם נתקף בפחד, בהלה, אי שקט, לחץ ומתח נפשי, זאת לנוכח איום או סכנה, הגורמים לו לתחושה של חוסר אונים. בשונה מתחושת הפחד, המופיעה בתגובה לסיטואציה ספציפית הנתפסת כמאיימת, התקף חרדה לא תמיד קשור לגירוי מסוים, והוא נתפס לרוב, כבלתי ניתן לשליטה.

חרדה היא תגובה נורמאלית של הגוף לסיטואציות של לחץ, והיא חיונית להישרדותו של האדם, אולם כאשר היא מופיעה בתדירות גבוהה ובעוצמה רבה, היא נחשבת להפרעה. חרדה היא תופעה ביולוגית, המתרחשת במעגלים העצביים של המוח, בעיקר באזור ההיפוקמפוס והאמיגדלה, והיא נחשבת למנגנון הגנה, אשר נועד למנוע מהאדם להשתתף בסיטואציות התנהגותיות העלולות להזיק לו.

הפסיכואנליטיקן, זיגמונד פרוייד, מצא כי יש שלושה סוגים של חרדה, והם:

מהם הסימפטומים למצב של חרדה?

באופן עקרוני, אדם הנתקף חרדה, עשוי לפתח תגובות פיזיות ופסיכולוגיות כאחד. במרבית המקרים, אנשים הסובלים מאישיות חרדתית, יפתחו את הסימפטומים הבאים:

מהם הגורמים למצבי חרדה?

ישנם שלושה גורמים עיקריים, המובילים להתפתחות של מצבי חרדה בקרב אנשים, והם:

אילו סוגים של הפרעות חרדה יש?

על פי ה – DSM, ישנן מספר הפרעות חרדה עיקריות, והן הבאות:

מהו התקף חרדה?

התקף חרדה הוא למעשה התקף פאניקה, המאופיין בתחושה פתאומית של אימה ופחד תהומי עוצמתי. התקף חרדה מלווה בתגובות פיזיולוגיות, תגובות קוגניטיביות, תגובות רגשיות ותגובות התנהגותיות. במרבית המקרים, אנשים מטופלים החווים התקף חרדה, סבורים שהוא נגרם בגין התקף לב או מחלה קשה. כאשר פעמים רבות, החשש מההתקף נובע בעיקר מהמצוקה הנפשית הצפויה לאדם, ולאו דווקא מההתקף עצמו.

חלק מהותי בטיפול באנשים הסובלים מהתקפי חרדה, כרוך בהבנה ובקבלה עצמית בעובדה כי ההתקף איננו מנבא סכנת חיים אמיתית. כאשר חששותיו של המטופל מהתקפי חרדה פוחתים, תחושת המצוקה פוחתת, וכן תדירות התקפי חרדה פוחתים אף הם.

כיצד מטפלים במצבי חרדה?

בשנים האחרונות, פותחו מגוון שיטות, שהוכחו כיעילות לטיפול בהפרעות חרדה שונות, זאת בעקבות העלייה בשכיחות הפרעה זו בקרב האוכלוסייה הכללית. שיטות הטיפול הנן הבאות:

לסיכום, חרדה היא תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה, העלולה להפריע לתפקוד היומיומי של האדם, ולכן דורשת אבחון רפואי וטיפול הולם, העשוי להפחית משמעותית את התקפי חרדה ולסייע בהתמודדות עמם.

קבל עזרה מקצועית באמצעות zap דפי זהב: טיפול פסיכולוגי מקצועי או פסיכיאטר מומחה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר