בריאות טובה
»
»
»

טיפולי פוריות

הפריה טבעית

לא תמיד קלה היא דרכו של זוג המבקש להביא ילדים לעולם. הרצון להיות הורים מושרש במרבית בני האדם, אך לעתים קרובות נתקל בקשיים. לאי פריון סיבות רפואיות וסיבות שאינן רפואיות מצד האישה, מצד הגבר, או מצד שניהם.

טיפולי הפוריות המודרניים מסייעים להתגבר על הגורמים המעכבים או המונעים הריון, וכרוכים לא פעם בקשיים רגשיים ופיזיים, מה גם שלא תמיד מושגת הצלחה. התהליך עלול להימשך חודשים רבים ודורש אורך רוח.

ישנם סוגים שונים של טיפולי פוריות, ובשורות הבאות נפרט בקצרה על כמה מהם:

איקקלומין (IKACLOMIN)

איקקלומין, הנקרא גם קלומיד או קלומיפן ציטרט, הוא לרוב "יריית הפתיחה" בטיפולי פוריות. תרופה זו ניתנת בהינתן ביוץ נדיר או נעדר לחלוטין. הטיפול ניתן גם לזוגות עם אי פוריות על רקע בלתי מוסבר, או כאשר קיימת ירידה קלה בספירת הזרע. התרופה ניתנת בטבליות לבליעה ומטרתה לעודד ביוץ.

הטיפול טומן בחובו סיכון של 5% להריון מרובה עוברים, אך עם זאת, אין עלייה בשיעור ההפלות או במומים ובהישרדות הילודים לעומת האוכלוסייה הכללית.

זריקות הורמונליות

על מנת לגרות יצירה של זקיקים בשחלות, ניתנות לעיתים זריקות המכילות הורמונים. אפשר ורצוי לבצען לבד, וניתן לקבל הדרכה בנושא על־ידי אחיות במרפאה.

מעקב אחר הזקיקים ורירית הרחם ייעשה באולטרסאונד עד הגעתם לגודל הרצוי, אז תינתן זריקה להשראת ביוץ ו"אור ירוק" ליחסי מין מתוזמנים, או הזרעה תוך רחמית.

הטיפול כרוך בסיכון להריון מרובה עוברים (10%), להפלה (20%) ולגירוי יתר של השחלות. גירוי מעין זה עשוי להתבטא במקרים הקלים בנפיחות של הבטן, צבירה של נוזלים ומעט כאבי בטן. במקרים חמורים, עלולים להופיע כאבים חזקים בבטן, נפיחות בטנית משמעותית, קושי בנשימה, מיעוט מתן שתן, הרגשה כללית רעה, בחילות והקאות.

בהופעת כל אחד מהסימנים הללו, יש לפנות לרופא או לחדר מיון גינקולוגי. ברוב המקרים יידרש מעקב בלבד, אך בחלקם יידרש אשפוז.

אין הבדל במומים ובהישרדות היילודים לעומת האוכלוסייה הכללית בהקשר טיפול זה.

הפריה חוץ גופית (IVF)

שיטה זו, הידועה גם בשמות "הפריה מלאכותית" ו"הפריית מבחנה", הינה אחד מן השכיחים ביותר בקרב סוגי הטיפולים המתקדמים, והשכיחה ביותר מבין טיפולי הפריון בעידן המודרני.

בתהליך זה מתקיימת פגישה יזומה בין הביצית לזרעון בתנאי מעבדה, כאלטרנטיבה למקום המפגש הטבעי שלהם בחצוצרה. במסגרת זו, שואבים ביציות מהאישה, מאחדים אותן עם תאי הזרע של הגבר ומפרים בתנאי מעבדה. לאחר מכן, מחדירים את העובר אל הרחם, לצד מתן טיפול הורמונאלי תומך.

לקראת הטיפול יש לבצע מספר פעולות מכינות:

במהלך טיפול זה עלולים להופיע כמה סיבוכים נדירים: גירוי יתר של השחלות, זיהום במקום הדקירה והריון מרובה עוברים.

שמירת ביציות

תהליך שמירת ביציות (הידוע גם כ"הקפאת ביציות" ) נועד לאפשר לאישה להרות בעתיד (באמצעות הפריה חוץ-גופית). בתהליך זה נשאבות ביציות מגופה של האישה ומושמות בהקפאה עמוקה במתקן ייעודי לכך.

שמירת ביציות מוצעת, בין השאר, במצבים כגון איכות ו/או ספירת זרע ירודות של הגבר, מאגר ביציות דל אצל האישה, חוסר יכולת של הגבר לתת זרע ביום השאיבה, אנדומטריוזיוס (דלקת של איברי אגן האישה), מורסה באיברי מין פנימיים, או נשים העומדות בפני ניתוח כריתת שחלות מונעת.

התהליך ניתן לביצוע רק ביחידות להפריה חוץ גופית (IVF) שקיבלו אישור לכך ממשרד הבריאות.

תרומת ביציות

תהליך תרומת ביציות נועד לאפשר לנשים בגילאי 18-54, שאינן יכולות להתעבר מביציותיהן, ללדת ילדים, באמצעות קבלת תרומת ביציות מנשים אחרות.

תורמת ביציות יכולה להיות אישה המקבלת בעצמה טיפולי פוריות, או אישה בגיל 21-35 המתנדבת לתרום ואינה נמצאת בטיפול.

ישנו הליך מסודר הקבוע בחוק לתהליך זה, הן לגביה של האישה המקבלת תרומת ביצית והן לגבי זו שתרמה אותה, אשר נועד להגן על שני הצדדים. לא כל אחת יכולה לתרום, ולא כל אחת יכולה לקבל תרומה.

תרומת זרע

תרומת זרע נעשית בעיקר לצורכי פוריות, ולרוב מיועדת לנשים הזקוקות לזרע שלא מבני זוגן מסיבות רפואיות, או לרווקות המבקשות להביא ילדים.

בתהליך זה תורם הגב את זרעו, אשר נשמר בבנק הזרע, בתמורה לתשלום. מנות הזרע עוברות בדיקות מקדימות על מנת למנוע העברת מחלות.

אישה או בני זוג המעוניינים בקבלת תרומת זרע, נדרשים לפנות לבנק זרע שקיבל הכרה ממשרד הבריאות.

קיימים הן בנקי זרע ציבוריים, הפועלים במסגרת בתי החולים, והן בנקי זרע עצמאיים.

חשוב להדגיש כי התרומה היא אנונימית לחלוטין. התורם אינו יודע את זהות מקבלות/מקבלי הזרע, ואלה אינן/ם יודעות/ים את זהותו.

על מנת לתרום זרע, על גבר לעבור תהליך מיון קפדני ולעמוד ברשימת תנאים המבטיחים את בריאותו ואמינותו.

על תזונה ופוריות

על תזונה ופוריות

בתקופת הפוריות מומלץ לכל אישה לצרוך חומצה פולית על בסיס יום-יומי. חומצה זו חשובה במיוחד בשלושה החודשים לפני ההריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים להריון, שכן היא מורידה משמעותית (עד 70%) את הסיכון למומים בתעלה העצבית של התינוק (NTD).

חומצה פולית הינה ויטמין מקבוצת B וממלאת תפקיד חיוני בבניית DNA העובר.

בשבועות הראשונים להריון, מתפתחים איברי הגוף של העובר ובכללם המוח. בשלב זה, פגם בתאים אחדים עלול להתפתח למום במערכת שלמה. מום בתעלה העצבית, שממנה מתפתחים המוח ועמוד השדרה עלול לגרום למחלות, לנכות קבועה ואפילו למות העובר.

ניתן לצרוך חומצה פולית הן בטבליות והן במזונות כגון ירקות בעלי עלים ירוקים, קטניות ופירות הדר. להנחיות מדויקות באשר למינון ולאופן הצריכה – יש לפנות לדיאטנית מוסמכת.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר