בריאות טובה
»
»

יובש בפה התסמינים והטיפול

מידי יום, כמעט בלי שנרגיש או נייחס לכך חשיבות, הפה שלנו מייצר מעל ליטר של רוק (בהנחה שאנחנו בריאים כמובן). הרוק הוא אחד הנוזלים החשובים ביותר בגוף האדם, אשר מבטיח את תפקודו התקין של הגוף מהיבטים רבים. לצערנו, ישנם מקרים בהם אדם סובל מיובש בפה - תופעה שעשויה להקשות מאוד על תפקודו התקין.

תפקידו של הרוק בחיינו

כפי שציינו, הרוק שלנו אחראי על 'משימות' רבות, שעל רובן כלל לא נחשוב בעצמנו. הוא אמנם שקט ומובן מאליו, אבל עבור מערכות הגוף הוא בגדר מציל. הנה כמה מהתפקידים העיקריים שלו:

ההשלכות של יובש קיצוני בפה

אז הבנו מה תפקידו של הרוק ואנחנו יכולים, בגדול, להצביע על בעיות שייתכנו כאשר אנחנו סובלים מיובש קיצוני בפה - כלומר, ממחסור חמור ברוק בחלל הפה. אבל, ההשלכות עשויות להיות גדולות משניתן לתאר. הנה כמה מהן:

יחד עם זאת, חשוב לזכור שיובש קיצוני בפה יכול להעיד על בעיה אחרת, שמקורה במערכות שונות של הגוף (כלומר: בעיה שאינה קשורה ישירות לחלל הפה עצמו). בין היתר, יובש קיצוני בפה יכול להעיד על התייבשות, מיעוט קיצוני בשתיית מים, תסמונת סיוגרן, סוכרת קשה או בעיה בתהליך חילוף החומרים.

לצד אלו, חשוב לציין כמה גורמים אשר מעודדים, במקרים רבים, היווצרות של יובש בפה:

איך מטפלים?

אם כן, יובש בפה הוא תופעה חמורה, שלא ניתן להמשיך לחיות איתה בצורה קבועה. שלא כמו תופעות בריאותיות רבות אחרות, בתופעה זו יש לטפל בהקדם, במטרה לאפשר לאותו אדם לחיות חיים תקינים. ישנם כמה וכמה צעדים שיוכל לעשות בעצמו כדי לטפל בבעיה:

במקרים החמורים ביותר, יישקל שימוש בתרופות שונות להגברת יצור הרוק בפה, ואף ביצוע הליכים כירורגיים שונים (לדוגמא: פתיחה או הרחבה של צינור בלוטות הרוק, דרכו עובר הרוק מהבלוטות אל חלל הפה).

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר