בריאות טובה
»
»
»

ייבוא זרע מחו"ל

בנקי זרע בישראל, הפרטיים והציבוריים, מאפשרים לנשים המעוניינות בתרומת זרע לבחור בין זרע מתורם ישראלי לבין זרע מתורם לא ישראלי המיובא מחו"ל. זרע מיובא מחו"ל יקר יותר כי צריך להביא אותו מחו"ל בתנאים מיוחדים.

ייבוא זרע מחו"ל נחשב העברת חומר גנטי בין מדינות, לכן התהליך מבוקר על ידי משרד הבריאות ונמצא תחת פיקוח ותיאום רפואי.

ישנן שתי הגבלות. הראשונה היא שרק בנקי זרע ישראלים המוכרים למשרד הבריאות רשאים לתפעל את הייבוא.

השנייה היא שמותר לייבא זרע רק באופן פרטני עבור אישה ספציפית ולא ניתן לעשות שימוש במנות עודפות אצל אשה אחרת. מנות "מיותרות" מושמדות ולא חוזרות למאגר לשימוש נשים אחרות.

יוצאות דופן הן זוגות נשים לסביות. בפתיחת תיק משותף לשתי נשים, המכריזות כי הן זוג, משרד הבריאות מרשה להעביר מנות זרע עודפות מאחת לשנייה. מטרת האישור היא לאפשר לשתי הנשים רוצות היולדות לאותו משק בית שילדיהן יהיו אחים ביולוגית מאותו תורם זרע.

3 יתרונות של תרומת זרע מחו"ל

לבנקי זרע בחו"ל יתרונות חשובים. ראשית, עושר המידע. בני זרע בחו"ל אוספים ומנגישים לנשים פרטים מזהים רבים יותר בעת בחירת התורם. למשל בתיק התורם יכולות להופיע תמונות ילדות, הקלטות קול, תיאור מראה חיצוני וציון מוצא אתני.

היתרון השני הוא האופציה לבחור בתרומה פתוחה. בתרומה פתוחה התורם מסכים לכך שבגיל 18 הילד/ה יוכלו ללמוד עליו פרטים ואולי אף ליצור איתו קשר (לתורם שמורה הזכות לסרב בבוא היום). התורמים הפתוחים חותמים על מסמכים המאשרים ליצור איתם קשר תחת תנאים שונים, רמות שונות של חשיפת מידע אודות ומגוון אפשרויות ליצור קשר. בישראל האופציה היחידה היא תורם אנונימי.

היתרון השלישי טמון בכך שישראל מדינה קטנה בה כולם מכירים את כולם. תרומה מחו"ל מקטינה את הסיכוי שהילד או הילדה יפגשו בעתיד אח או אחות גנטיים בהקשר רומנטי.

עלויות

יש את ההבדלים הרגילים בעלויות - כמות, איכות וסוג מנת הזרע. ההבדל הייחודי לייבוא זרע מחו"ל הוא שככל שיש יותר פרטים על התורם ואפשר ליצור איתו קשר אז העלות יותר גבוהה. יש בנקי זרע בארץ שעושים משלוח משותף למספר תיקים של נשים שונות מבנק הזרע בחו"ל, זה מוזיל את מחיר ההובלה וכתוצאה מכך העלות למנת זרע.

אורך תהליך ייבוא הזרע

בדרך כלל כל התהליך לוקח בין חודש ל-3 חודשים מהרגע שנפתח תיק בבנק הזרע ועד שמנות הזרע זמינות לשימוש עבור האשה בישראל.

התהליך מתחיל בשיחה אישית בה מוצגות לאשה האפשרויות, הבנקים השונים בחו"ל וסוגי התורמים. מטרת השיחה לעזור לאשה או לזוג עם בחירת תורם זרע.

לאחר שנבחרה רשימה של 3 תורמים פוטנציאליים, בנק הזרע בישראל מעביר פנייה לבנק הזרע בחו"ל ושואל אם התרומות זמינות. בהתאם לזמינות, האישה או הזוג בוחרות את התורם הסופי. אם האשה טרם סיימה את הבדיקות הגנטיות, הבנק הישראלי יבקש מהבנק בחו"ל שריון זמני של המנות ללא עלות.

כדי שהמנות יגיעו לארץ, לא מספיק רק לבקש אותן מהבנק בחו"ל. נציגי בנק הזרע הישראלי פונים למשרד הבריאות לקבלת אישור עבור האשה הספציפית (בדיסקרטיות, בלי למסור את הפרטים האישיים של האשה או התורם). ברגע שמקבלים את האישור הסופי מהבנק בחו"ל וממשרד הבריאות, הבנק בארץ מתאם את תאריך המשלוח. המשלוח מגיע למכס ומשם למתקן האחסון של בנק הזרע הישראלי, מחכה לביוץ הבא. בכל משלוח מקובל להזמין מספר מנות, לפחות 5 מנות המספיקות ל 5 ביוצים (במקרים מסוימים של הפריית חוץ גופית ניתן לפעמים להשתמש במנה ביותר מביוץ אחד) כיוון שסטטיסטית לוקח לאשה בריאה בגיל הפוריות כ-5 ניסיונות עד לכניסה להריון בהצלחה.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר