בריאות טובה
»
»

כאבי שיניים חזקים

כאבי שיניים חזקים מסינוסיטיס

כל מי שחווה "כאבי שיניים" חזקים יודע כי מדובר חוויה איומה ונוראה, עד בלתי נסבלת. הכאב עשוי לשתק את האדם לחלוטין ולהשבית את פעילותו היום-יומית.

יעילות הטיפול בכאבים הללו מותנית, בדומה לכל תלונה אחרת, באבחון מדויק של מקורם ועל בסיסו לבחור את הטיפול המתאים. הצרה בנוגע לכאבי שיניים היא שקשת הסיבות האפשריות להם היא רחבה ומגוונת, ומצריכה מן הגורם המטפל שליטה טובה באבחנה מבדלת ויכולת לשאול את השאלות הנכונות: האם מדובר בכאב עצבי? האם ישנו נזק רקמתי מקומי ברור? האם יש מחלות רקע? וכיוצא בזאת.

מאיפה מגיעים כאבי שיניים חזקים?

כאבים באזור הפה והלסת, המכונים בלשון עממית "כאבי שיניים", עשויה לנבוע מגורמים רבים ומגוונים, ביניהם:

סיווגי כאבי שיניים:

בשורות הבאות ניכנס לעובי קורתם של שלושה מצבים מוכרים בכאבי שיניים: כאבי שיניים על רקע סינוסיטיס, כאבי שיניים בהריון וכאבים שיניים ליליים.

סינוסיטיס (דלקת גתות האף)

הסינוסים הם אזורים חלולים בעצמות הגולגולת, הממלאים מספר תפקידים: הפחתת משקל הגולגולת, חימום האוויר שאנו נושמים ולנקותו, לתת תהודה לקול ועוד. סינוסים כאלה מצויים בלסת העליונה, בעצם המצח ובעצמות נוספות (ראו תמונה). בלסת התחתונה אין סינוסים כלל.

במקרה בו מפתח אדם ייצור כרוני של נזלת או דלקת כרונית של הסינוסים, למשל בעקבות דלקת בדרכי הנשימה, עלולה הרירית שבתוך הסינוסים להפוך דלקתית. שפעת קשה עלולה גם היא להוות גורם סיכון לכך. הנזלת תיראה צהבהבה או ירקרקה, וסמיכה.

לצד תסמינים נוספים, עשוי מצב זה לעורר כאב באזור השיניים הטוחנות העליונות (אשר עשוי להקרין מהן לשיניים אחרות ו/או לאוזן). מדובר בכאב מפושט, מאחר שהעצב שנותן תחושת כאב לשיניים (העצב הטריג'מינלי – ראו תמונה) גם מעצבב את הסינוסים ואת עור הפנים.

לכן, בהגעה למרפאה עקב כאבי שיניים בלסת העליונה, בנוסף לצינון קשה או ידע מוקדם על סינוסיטיס קיימת, יש לעדכן את צוות המרפאה כבר בתחילת הבדיקה, כדי לקבל אבחון נכון וטיפול מתאים.

טיפול בסינוסיטיס הנו רב-ערוצי ועשוי לכלול טיפול אנטיביוטי, ניקוז כירורגי של תכולת הסינוסים המוגלתית, סטרואידים, תיקון כירורגי של מחיצת האף (במידה ועקומה), רפואה סינית, תמציות צמחיות ועוד. בכל מקרה יש לקבל ייעוץ מרופא לכל אורך הטיפול.

"עשה זאת בעצמך" - מספר עצות למענה ראשוני לכאבי שיניים וחניכיים:

אין לפורר כדור נגד כאבים ולתחוב לחור הכואב – עלול לגרום לכוויה כימית בחניכיים!

כאבי שיניים בהריון

הורמונים המשתחררים בגוף האישה בעת הריון הגורמים לעיבוי דופן הרחם (לצורך אספקת דם טובה יותר לשליה ולעובר), עשויים לגרום בנוסף להתעבות ולהתנפחות של רקמת החניכיים, באזורים בהם כבר קיימת דלקת, אפילו קלה, ולהחמיר אותה.

לקראת כניסה להריון ובמהלכו, יש לתת משנה תוקף לנושא בריאות חלל הפה, השיניים והחניכיים. הדרך היעילה למניעת מחלות חניכיים, הנמצאות כאמור בסיכון להחמרה בקרב נשים הרות, היא על ידי צחצוח וניקוי קפדני של השיניים בעזרת מברשת רכה וחוט דנטלי, וכן להקפיד על טיפול תקופתי בתדירות גבוהה מהרגיל (עד פעם בטרימסטר) אצל השיננית, לסילוק הרובד והאבנית.

בנוסף, במידה וקיימות הקאות רבות נלוות להריון, עשויים להתעורר כאבי שיניים ותחושה שהשיניים "מתפוררות". הדבר נובע לעיתים קרובות מהחומציות הגבוהה בפה, ולכן מומלץ לאישה, בין השאר, ללעוס לאחר הקאה מסטיק בלי סוכר, לשתות הרבה מים, לשטוף את הפה במים או בשטיפת פה המכילה פלואוריד (הפלואוריד מתקן את נזקי החומציות והחיידקים, מחזק את השיניים ומרענן את הפה).

כאבי שיניים ליליים

כאבי שיניים חזקים בלילה

חשוב לדעת כי בעולם האבחנה המבדלת כאבי לילה הנם "דגל אדום", המחייבים בראש ובראשונה בירור מעמיק לשלילת פגיעה מערכתית או מחלת רקע שלא אובחנו.

עם זאת, כאבי שיניים ליליים עשויים לנבוע במקרים רבים מהפרעות נרכשות במערכת הלעיסה. מקצת הגורמים להפרעות אלה הם חריקת שיניים (ברוקסיזם – בדרך כלל בלילה ובתקופות לחץ), נטייה להדק את השיניים בחוזקה, לעיסת מסטיק ממושכת, כסיסת ציפורניים, פיהוקים חזקים ועוד.

כל הנ"ל מכרסמים לאיטם בבריאות מפרק הלסת והשיניים, ותורמים לשגשוג כאבים כרוניים במפרק הלסת ובשרירים המניעים אותו. תופעה זו סובלת ממודעות דלה בקרב האוכלוסייה הכללית ואף בקרב רופאים, ונחשבת קשה לאבחון.

החמרת התסמינים הנלווים והכאב עשויה לפגוע קשות באיכות החיים ובפעולת הלעיסה, לשחוק את השיניים וליצור רעשים ("קנאקים") וכאבים בפתיחת הפה (למשל בפיהוק), מתח שרירי חריג, כאבי צוואר ועורף, כאבי אוזניים וכאבי ראש (במיוחד ביקיצה משינה).

בדרך כלל, הפתרון למצב הוא התקנת סד לילה במרפאת השיניים. הסד מונע נזקים לשיניים ולמפרקי הלסת, על-ידי מניעה של שחיקה פיזית בשיניים ו/או תנועות לסת מופרזות ו/או מניעת הפעלת מלוא כוח הלסתות בעת השינה.

פתרונות נוספים לכאבי לילה על רקע המתואר לעיל:

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר