בריאות טובה
»
»

כאבי שיניים תינוקות ופעוטות

כשלתינוק כואב, הוא בוכה. כל תינוק בריא בוכה. באמצעות הבכי, התינוק מעביר מסר להוריו ולסובבים אותו על תחושות כגון רעב, כאב, אי נחת ועייפות. ידוע כי תינוקות בוכים גם ללא סיבה ברורה: גם לאחר שהאכלנו אותם, החלפנו להם חיתול וטיפלנו בהם. יש שמסבירים את הבכי הבלתי מוסבר של התינוק כחלק מתהליך הסתגלותו אל העולם.

כאבי שיניים תינוקות

במקרה של כאבי שיניים – לתינוק יש סיבה טובה לבכות. מדובר בכאבים שיכולים להיות חזקים ביותר ולאמלל את חייו. לכן, חשוב להכיר את הגורמים האפשריים לכאבים מסוג זה שאינם עקב טראומה ברורה (כמו מכה חזקה לאזור פני התינוק), על מנת לטפל בהם אם וכאשר יופיעו.

במאמר זה נעסוק בשני גורמים מרכזיים לכאבי שיניים בתינוקות ובפעוטות: בקיעת שיניים ועששת.

בקיעת שיניים אצל תינוקות

בגיל שישה חודשים לערך בוקעות אצל תינוקות השיניים החותכות המרכזיות הראשונות בלסת התחתונה. עד לגיל שנתיים וחצי בוקעות שיני החלב (השיניים הנשירות) לפי הסדר הבא:

לגילאים המוזכרים ניתן להוסיף המתנה של עד תשעה חודשים בילדים שעקומת גדילתם איטית מהממוצע.

לעיתים, בקיעת שיני התינוק מלווה בדימום מהחניכיים ובכאבים חזקים. קיימת מחלוקת בקרב הרופאים האם עשויים להתלוות לבקיעה חום ושלשולים, ולכן במקרים אלה יש להגיע לבדיקה אצל רופא ילדים, ולבדוק אם אין מחלה אחרת ברקע. מחלה קשה עלולה לבקוע גם בשיניים שכבר בקעו וגם באלו שעודן חבויות בעצמות הלסת.

ישנן מספר פעולות שיש בהן כדי להקל על כאבי בקיעת השיניים:

פחות מומלץ - ג'ל שקונים בבית המרקחת ומכיל מעט חומר הרדמה. חומר זה נשטף במהירות עם הרוק ואינו יעיל במיוחד. בהקשר זה, יש לציין כי ה-FDA אוסר כיום על השימוש בתמיסות המכילות לידוקאין 2% בתינוקות וילדים להקלה על כאבי בקיעת שיניים.

ככלל, חשוב לדעת כי משרד הבריאות הישראלי ממליץ להעדיף טיפול לא תרופתי בכאבים מסוג זה. מומלץ לקרוא פירוט נוסף בנושא באתר משרד הבריאות.

עששת אצל תינוקות ופעוטות

מחלת העששת היא מחלה זיהומית הגורמת להרס הרקמות הקשות של השן ולרקב של הרקמות הרכות שלה. מדובר במחלה מחלה שכיחה ביותר, על אף למרות שהיא ניתנת למניעה כמעט מוחלטת בשלבה ההתחלתי שלה. תינוקות ופעוטות עשויים כמו כולם לפתח עששת, הטומנת בחובה פוטנציאל לסיבוכים רפואיים ולכאבים מיותרים.

הסיכון לעששת בתינוקות עולה, בין היתר, במצבים הבאים:

צחצוח שיניים לתינוקות

צחצוח שיני התינוק הוא פעולה מונעת אלמנטרית, שנועדה לסלק את רובד החיידקים ("פלאק") המצטבר על פני זגוגית השן השן (אמייל - השכבה החיצונית ביותר המצפה את כותרת השן).

להלן מספר דגשים לצחצוח:

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר