בריאות טובה
»
»

מחלות לב וכלי הדם

מחלות לב וכלי הדם הן הגורם לתמותה מספר 1 בעולם המערבי, הן כוללות מחלות כגון: תעוקת חזה, התקף לב, יתר לחץ דם, טרשת עורקים ושבץ מוחי. מחלות אלה ועוד רבות אחרות גרמו לכ- 18 מיליון מקרי מוות ברחבי העולם בשנת 2005 אשר היווה 30% מכלל מקרי המוות בעולם, והן אלה פוגעות בכל הגזעים ובגברים ונשים כאחד. הגורם המשמעותי ביותר למחלות לב וכלי הדם הוא הצרה של כלי הדם אשר גורמת לחוסר זרימת דם מספקת לאברים השונים. תפקידה של מערכת הדם הוא להוביל חמצן, נוטריינטים וחומרים שונים לחלקי הגוף, כאשר נמנעת אספקה זו לרקמה מסויימת המצב מוגדר כאיסכמיה.

לאורך השנים נוצרים פגעים בכלי הדם כתוצאה מגורמי סביבה כמו עישון, תזונה, פעילות גופנית, מתח, מחלות שונות וגורמי תורשה. נזקים אלה גורמים להצטברות של חומרים שונים (בעיקר שומניים כמו כולסטרול וטריגליצרידים, ואף סידן – גורם להסתיידות עורקים) אשר יוצרים בליטה הנקראת פלאק, בדופן הפנימית של כלי הדם. כך כלי הדם הופך צר יותר וקשיח יותר דבר המוביל לתפקודו הלקוי ופגיעה בזרימת הדם הלאה, במשך הזמן תתכן קריעה איזורית של כלי הדם אשר תגרור תגובה של מערכות הגוף לתיקון הקרע מה שמגדיל את הבליטה וחוסם עוד יותר את כלי הדם. כך אט אט לאורך שנים נחסמים כלי הדם ואיברי המטרה שלהם גוועים אט אט. הבליטה אשר נוצרת הינה קריש דם, קריש דם זה יכול לחסום את כלי הדם בו נוצר או להתנתק ולהסחף (על כן נקרא תסחיף לדוג' אם מגיע לריאות יקרא תסחיף ריאה) עד שיתקע בכלי דם במורד הזרם. ההשלכות חמורות מאד והן מראות את אותותיהן רק לאחר שנים ארוכות של התפתחות התהליך הטרשתי הזה, לכן יש להבדק תקופתית גם אם אין סימפטומים. כיום יש פתרונות רבים למחלות לב וכלי הדם אך הפתרון המוצלח ביותר הוא דווקא הפשוט ביותר והוא שינוי באורח חיים הכולל תזונה נכונה, פעילות ספורטיבית וחיים רגועים.

סימפטומים

רוב השנים בהם התהליך הטרשתי מתרחש לא קיימים סימפטומים שכן דרגת חסימת כלי הדם לא קריטית והאיברים מצליחים להתמודד עם המצוקה החלקית. על כן, מחלות אלה מופיעות בגיל מבוגר יחסית וכשהן הופכות לסימפטומטיות הן לרוב כבר במצב חמור, יחד עם זאת ישנם מקרים רבים בהם מתרחש מוות פתאומי גם בצעירים אשר לכאורה נראו בריאים לחלוטין.

סימפטומים אשר מצריכים בדיקה מיידית אצל רופא מחלות לב וכלי הדם הם: תעוקת חזה, התקף לב, אירוע מוחי, איבוד זמני של ראייה, תחושת נמנום בחלקי הגוף, הזעה וסחרחורות וכאבים באזורי החזה, כתפיים (במיוחד צד שמאל), לסתות וגב. לעיתים סימפטומים אלה יכולים להיות מלווים בקושי נשימתי, הקאות וחולשה כללית (מופיע במיוחד בקרב נשים).

ישנם עוד סימפטומים רבים אשר ספציפים יותר למחלות מסויימות כמו דיבור משובש, איבוד הכרה ונמנום בפנים אשר מופיעים בשבץ מוחי.

כמובן שסימפטומים אלה יכולים להגרם ממחלות וסיבות אחרות ומגוונות, על כן יש לפנות מייד לטיפול רפואי על מנת לברר מה הסיבה. גילוי מוקדם של מחלות לב וכלי הדם משפיע משמעותית על דרכי הטיפול האפשריות ועל סיכויי ההצלחה.

גורמים

הגורמים העיקריים להצטברות הרובד הטרשתי בכלי הדם הם:

בעבר מחלות אלה היו שכיחות רק בקרב מבוגרים, היום בעולם המערבי אמנם הן עדיין שכיחות יותר עם העלייה בגיל אך הן מופיעות גם בילדים קטנים וזאת בשל תזונה רווית שומן וחסרת איזון הנפוצה בעולם המערבי.

שינויים הורמונלים מהווים גם כן גורמים לעלייה בסיכוי לחלות במחלות לב וכלי הדם, במיוחד בקרב נשים לאחר גיל הבלות.

דרכי המנעות

כיוון שכל אדם בעל יכולות שונות והיסטוריה רפואית שונה, יש להוועץ עם גורמים מוסמכים לפני שמתחילים בשינויים באורח החיים. דרכי ההמנעות אשר מובאות כאן נכונות לאוכלוסיה הכללית ודבקות בהן גורמת להפחתת השכיחות למחלות לב וכלי הדם בעשרות אחוזים, יתרה מכך הן אף גורמות לשיפור במחלות אשר קיימות כבר. דרכי ההמנעות כוללות:

זקוק לתשובות של מומחה?

פורום כלי דם ומנתחים: התשובות לכל השאלות שלך בנושא כלי דם, באתר zap דפי זהב.

forums.d.co.il

יש לציין כי לא תמיד ניתן להבחין במחלות לב וכלי הדם בבדיקות רפואיות בסיסיות, על כן מלבד עריכת בדיקות מקיפות אחת לשנה או יותר כתלוי בדרגת הסיכון, יש לנהוג על פי דרכי ההמנעות לעיל ובכך למנוע התפרצות פתאומית של מחלות ואף מוות.

נמצא כי 80% ממקרי המוות (בגיל מוקדם לא משיבה) אשר נגרמו ממחלות לב וכלי הדם יכלו להמנע!

זאת על ידי שינויים באורח החיים, בתזונה ובפעילות הגופנית. כך 80% ממקרי מוות אלה יכלו להמנע ללא התערבות רפואית וללא טיפול תרופתי כלל.

אבחון

ישנן בדיקות שונות הנערכות באופן תקופתי או על פי מצב רפואי אשר בודקות את תפקוד הלב ומצב כלי הדם. יש לאבחון מוקדם חשיבות ראשונה במעלה בכל הנודע למחלות לב וכלי הדם אשר משפיעה רבות על סוג הטיפול שניתן, דרגת הצלחתו ורמת הסיכון. הרופא המוסמך מבצע את האבחון על יד הבדיקות הבאות:

טיפול

דרך הטיפול המומלצת ביותר היא דווקא זו אשר לא נעזרת בטכנולוגיה הרפואית, דרך זו מפורטת בחלק ההמנעות לעיל והיא מותאמת על ידי צוות רפואי לכל חולה על פי צרכיו ומצבו.

הסיבה לכך שזו דרך הטיפול המומלצת נעוצה באחוזי ההצלחה האדירים שלה ובכך שהיא היחידה בה אין תופעות לוואי וסיכון.

במקרים בהם יש צורך בטיפול אגרסיבי יותר (מתרחש לרוב במקרים בהם הגילוי הוא בשלב מאוחר), ישנן דרכי טיפול נוספות:

דרכי הטיפול הללו בעלות תופעות לוואי וההחלמה יכולה להיות קשה, יתרה מכך בישראל מעריכים כי 30% מהסתימות בעורקי הלב אשר נפתחות על ידי בלון ייסתמו מחדש במהלך מספר שנים לאחר הניתוח. כמו כן, בניתוח מעקפים נמצא כי תוך 5 שנים מזמן הניתוח נסתמים % 50 מהמעקפים בעורקי הלב ולאחר שנתיים נוספות אחוז זה גדל ל- % 80. לכן בכל טיפול מסוג זה ניתן ורצוי לשלב טיפול הכולל שינוי באורח החיים, גם במקרים קשים יותר בהם טופלו חולים בתרופות ועברו ניתוחים נצפתה האצה משמעותית בקצב ההחלמה כל זאת הודות לשינוי באורח החיים ופעילות גופנית.

אוטם בשריר הלב
אנמיה
טרשת עורקים
יתר לחץ דם
כולסטרול גבוה
כולסטרול גבוה בקרב ילדים
מהי אי ספיקת הלב
מערכת הדם- מחזור הדם
ניתוחי לב
צינתור לב מהו
שבץ מוחי
תעוקת חזה
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר