בריאות טובה
»
»

נדודי שינה ובעיות שינה

זה אולי נשמע מובן מאליו ששינה הינה דבר מועיל, כי הרי גם ללא הוכחה, אנחנו יודעים שכאשר איננו ישנים אנחנו מרגישים נורא. למרות זאת, לא מעט מחקרים עוסקים בניסיונות להבין את יתרונות השינה ואת הסיבות להופעת נדודי שינה.

במחקרים שונים נמצא כי שינה הינה מרכיב קריטי בתפקוד תקין של המערכת החיסונית, יכולת הזיכרון והלמידה, הסדרת הצורך באכילה, שתייה ונשימה, ובכלל, השינה ממלאת תפקיד חיוני בקידום הבריאות ובאריכות החיים הגופנית והנפשית שלנו. אולי אלו הסיבות לכך שנדודי שינה מוכרים כהפרעה הזקוקה להתייחסות רפואית וטיפולית.

מה הם נדודי שינה?

נדודי שינה נחשבים לבעיה די נפוצה בקרב האוכלוסייה, והם מתארים מצב בו קשה להירדם בלילה, קשה להישאר ישנים או שניהם גם יחד. נדודי שינה, ובעקבותיהם גם חוסר בשינה כמובן, עשויים להפחית את רמת האנרגיה, לפגוע בביצועי היומיום ובאיכות החיים.

מתי יודעים כי מדובר בנדודי שינה?

האדם הבוגר זקוק לשבע עד שמונה שעות שינה מלאות בלילה. יש אנשים אשר חווים בשלבים שונים בחייהם קשיי הירדמות, אם בגלל לחץ בעבודה, עומס של מחשבות, קור, פחד וכיוצא בזה, אך כאשר מדובר במקרה של בעיות שינה כרוניות, הנמשכות תקופה ארוכה, אזי ככל הנראה מדובר בנדודי שינה.

דרכים נוספות לאבחון נדודי שינה:

חשוב לדעת, כי ייתכנו מצבים בהם האדם נמצא במיטתו במשך שמונה שעות והוא מרגיש כאילו הוא ישן, אך במהלך היום הוא מרגיש מנומנם ועייף מהרגיל, כאילו לא ישן כלל. במקרים כאלו, הוא יסבול מכאבי ראש וחוסר ריכוז, מה שמצביע על כך שבכל זאת מדובר בנדודי שינה. יש לבדוק זאת מול הרופא המטפל, שלעיתים ימליץ לפנות למעבדת שינה.

הגורמים לנדודי השינה

לפני שניגשים לרופא המשפחה, כדאי לנסות ולזהות מהם הגורמים להפרעות השינה, כך שיהיה קל יותר להתאים את הטיפול לבעיה. בין הגורמים הנפוצים לנדודי שינה:

תוצאות נדודי השינה

עם הזמן, נדודי שינה וחוסר שינה כרוני עלולים להוביל לסדרה של מצבים בריאותיים קיצוניים כמו סוכרת, השמנה, כאבי ראש, מחלות לב, ובמצבים חריגים גם לתמותה בטרם עת. לכן, חשוב מאוד לטפל במצבים אלו.

ניתן לטפל בהופעת נדודי שינה די בקלות באמצעות שינוי ואימוץ הרגלי שינה חדשים, הימנעות מגורמים המפריעים לשינה תקינה (כמו קפאין, חדר שאינו חם דיו, רעש), הכנת הגוף והמוח לשינה, טכניקות הרפיה או שימוש באמצעים תרופתיים וטיפוליים שיומלצו על ידי רופא המשפחה לאחר הבדיקות הרצויות.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר