בריאות טובה
»
»

ניתוחי גב ועמוד שידרה - על כאבי גב וסוגי הניתוחים

כאב גב הוא מחלה ממנה סובלים רבים מבני העידן המודרני - אנחנו. זוהי ללא ספק אחת המחלות המרכזיות שמקורן באורח החיים ה'מיוחד' שלנו, שכולל מעט מאוד ספורט והרבה מאוד סטטיות. לכן, ניתוחי גב הם – באופן לא מפתיע כלל – מההליכים הכירורגיים הנפוצים ביותר בשנות האלפיים.

מה הם כאבי גב? ממה הם נגרמים?

כאבי גב נחלקים לשניים, בגדול: כאבים שמקורם בשרירים וכאבים שמקורם בחוליות עמוד השדרה. הכאבים מהסוג הראשון נחשבים נפוצים יותר אך גם חמורים פחות. הסוג השני מורכב יותר, ויכול לגרום לנזקים חמורים יותר.

לרוב, כאבי גב נגרמים בשל 'שימוש' לא נכון. אלו רק חלק מהסיבות שגורמות לכאבים כרוניים בגב, ובעקבותיהם – גם ניתוחי גב:

ניתוחי גב – לפעמים זה בלתי נמנע

מבחינת כל רופא, ניתוח הוא ברירת המחדל בה יש לנקוט רק כאשר שום טיפול אחר לא עוזר. לכן, במקרה של הופעת כאבי גב חריפים, ימליץ הרופא לרוב על משככי כאבים, תרופות להרגעת דלקות, עיסויים ואף טיפולי רפואה משלימה. רק כאשר דבר לא עוזר והכאבים נמשכים, יש לבצע ניתוחים אורתופדיים בעמוד השדרה או בגב עצמו.

אילו ניתוחי גב הם הנפוצים ביותר?

כיצד מתבצעים כיום ניתוחי גב?

אחד המאפיינים שהתקבעו והשתרשו בתודעה לגבי ניתוחי גב הוא משך ההחלמה: מאז ומתמיד, הליכים כירורגיים אלו – כמו ניתוחים אורתופדיים רבים אחרים – נחשבו להליכים שדרשו החלמה איטית, כואבת ובעייתית מאוד.

בשנים האחרונות התמונה מעט השתנתה, בזכות טכנולוגיה חדשה ומדויקת להפליא: ניתוח זעיר פולשני. זהו ניתוח אשר מצמצם עד למינימום את מידת ה'פולשניות' לה זקוק הרופא המנתח, ובפועל: לשניים או שלושה חתכים ברוחב שלושה סנטימטרים – ולא יותר.

כיצד זה מתאפשר? ניתוח זעיר פולשני נעשה בעזרת מצלמת וידאו מיוחדת שנמצאת בקצה צינורית ארוכה. התמונה שקולטת המצלמה מועברת למסך גדול מול עיני הרופא וכך הוא יכול לנתח איברים פנימיים, מבלי לראות אותם בפועל. ניתוחי גב רבים נעשים היום בדרך זו – ומבטיחים התאוששות מהירה מהרגיל.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר