בריאות טובה
»
»

סוכרת

סוכרת הינה מחלת חילוף חומרים הגורמת להפרעה ביכולת החולה לאזן את כמות הסוכר בגוף, הבאה לידי ביטוי בריכוז גבוה של גלוקוז בדם. הריכוז הגבוה של הגלוקוז נובע מפגיעה ביכולת הלבלב לייצר הורמון בשם אינסולין (במצב של סוכרת סוג 1) או בשל ירידה בהשפעת ההורמון על הגוף כתוצאה מפיתוח עמידות של הגוף להורמון (במצב של סוכרת סוג 2). הורמון האינסולין משמש לצורך וויסות קליטת הסוכר בתאי הגוף, ועל יצירת גלוקוז מחומרי מוצא אחרים. במקרים חמורים של המחלה הפגיעה הינה כרונית (מתמשכת) והגוף אינו יכול לייצר אינסולין כלל או שהוא מפתח עמידות מלאה להורמון. במקרי סוכרת קלים יותר (כגון במקרים של סוכרת הריון) ההפרעה הינה חולפת, ויכולת הגוף לווסת את כמות הסוכר באמצעות אינסולין רק יורדת ואינה פוסקת באופן מוחלט. את עודפי הגלוקוז שהגוף אינו מצליח לפרק הוא מפריש אל השתן, ולכן אצל חולי סוכרת נראה גם ריכוז גבוה של גלוקוז בשתן.

גורמים עיקריים למחלה

קיימים מספר גורמים עיקריים העשויים לגרום סוכרת לסוגיה:

סימפטומים למחלת הסוכרת

יש כמה תסמינים שכיחים למחלת הסוכרת, ייתכן שחלקם יבואו לידי ביטוי בקרב חולי סוכרת, אך גם ייתכן שכולם יבואו לידי ביטוי. אלו הם התסמינים הרווחים למחלה:

סוגי סוכרת

קיימים שלוש סוגים עיקריים של סוכרת הרווחים כיום:

סוכרת מסוג 1 נחלקת לשני תתי סוגים: סוכרת מסוג A1 בה יש נוגדנים למרכיבי תאי הבטא. וסוכרת מסוג B1 שהיא נדירה יותר ואנשים ממוצא אפרו אמריקנים והיספנים לוקים בה. בישראל השכיחות הגבוהה ביותר של סוכרת מסוג 1 נמצא דווקא בקרב יוצאי תימן. כמו כן, סה"כ אחוז הלוקים בסוכרת מסוג 1 הוא כ-10 אחוזים מכלל החולים בסוכרת.המומחים גורסים כי הסיבות לסוכרת מסוג זה הוא בעיקר סביבתי ולא גנטי

אולם לסוכרת הריון יכולות להיות תוצאות הרסניות במידה ולא שומרים על רמות סבירות של סוכר, כך למשל סוכרת הריון עשויה לגרום לסיבוכים בלידה עצמה כמו כן סוכרת הריון עשויה לגרום למומים בילוד שבסופם יכול הילוד למות בנוסף חשופים לרעלת הריון ו/או זיהומים.

דרכי טיפול בסוכרת

כל שיטות הטיפול בסכרת נועדו שואפים להביא את הגוף לידי איזון בסוכרים בדם. להן כמה טיפולים שכיחים במחלת הסוכרת:

סוכרת הריונית
סוכרת נעורים
סוכרת סוג 2
סוכרת סוג 2 ופעילות גופנית
סוכרת רגילה
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר