בריאות טובה
»
»

סרטן

גופינו מורכב מעשרות מיליוני תאים מסוגים שונים אשר גדלים ומתחלקים תחת בקרה קפדנית על מנת ליצור עוד תאים הנזקקים לשמר גוף בריא. כאשר תאים מזדקנים או נפגמים, הם מתים בצורה מבוקרת ומוחלפים בתאים חדשים, כאשר תהליך זה משתבש והחומר הגנטי של התא (ה-DNA) נפגם עקב מוטציות (שינויים), תתכן השפעה על הגדילה וההתחלקות הנורמאלית של התאים. כתוצאה מכך התאים לא מתים בשעת הצורך ותאים חדשים נוצרים למרות שהגוף אינו זקוק להם, תאים אלה עלולים להצטבר לגוש הנקרא גידול. לא כל גידול הוא סרטני, ישנם גידולים שפירים שניתנים להסרה ללא בעיה, הגידולים הסרטניים נקראים גידולים ממאירים. בנוסף ישנם גם סוגי סרטן שלא יוצרים גידולים כלל כגון לויקמיה (סרטן הדם).

לעיתים התאים המתחלקים ללא שליטה מסוגלים לפלוש לרקמות אחרות באמצעות מערכות הדם והלימפה, לפולשים אלה קוראים גרורות.

הסרטן יכול להופיע בכל גיל כאשר הסיכון גובר עם העליה בגיל שכן המוטציות בחומר הגנטי בתא מצטברות לאורך השנים. מתוך כלל מקרי המוות, 13% נגרמים עקב מחלות סרטן.

ישנם יותר ממאה סוגים שונים של סרטן, לרוב שמו של סוג הסרטן נקרא על שם האיזור שבו הוא מתפתח, למשל סרטן השד מתפתח בתאי רקמת השד

ניתן לסווג את מחלות הסרטן למספר קטגוריות עיקריות:

כמעט כל סוגי הסרטן נגרמים משיבושים אנורמאליים בקוד הגנטי של התאים. שיבושים אלו עלולים להיווצר כתוצאה מהשפעתם של קרצינוגניים (חומרים מסרטנים) כגון עשן סיגריות, קרינה, כימיקלים ועוד. ייתכנו גם שיבושים בקוד הגנטי הנוצרים בזמן השעתוק (תרגום הקוד הגנטי של תא לשם יצירת חלבונים), בזמן שכפול ה-DNA (בשעת חלוקה תא = יצירת תא חדש) או כאלה העוברים בתורשה מההורים. שיבושים גנטיים תורשתיים משפיעים על שני סוגים של גנים: אונקוגנים המקנים לתאים תכונות חדשות כגון גדילה וחלוקת יתר והגנה ממוות טבעי של התא, ובנוסף משביתים את הסוג השני של הגנים- גנים מדכאי גידולים, דבר הגורם לחוסר תפקוד נורמאלי של בקרות תאים אלו.

סימפטומים

ישנם סימפטומים שונים מהם עלולים לסבול בהתאם לסוג הסרטן אשר מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

גורמים והימנעות

שלושת הקטגוריות העיקריות של גורמים לסרטן הינן: תורשה גנטית, גורמים התנהגותיים (אורח חיים) וסביבתיים.

גורמים התנהגותיים: בין 50% ל-75% ממקרי המוות כתוצאה מסרטן בארה"ב נובעים מאורח חיים מזיק הכולל עישון, חוסר בפעילות גופנית ותזונה לקויה. עישון הינו הגורם לאחד מחמישה מקרי המוות מסרטן בעולם, בנוסף עישון גורם ל-90% ממקרי סרטן הריאות ואף קשור לסרטן הגרון, פה, לויקמיה ועוד רבים. כמו כן עישון לאורך זמן ממושך יותר מגביר את הסיכון לחלות בסרטן עוד יותר. אחד הצעדים החשובים והיעילים ביותר למניעת סרטן הינו הימנעות מעישון.

-יש לאכול 4-13 מנות (מנה = 125 גרם) של פירות וירקות ביום (ע"פ רמת הפעילות הגופנית),עם דגש על ירקות בצבעים של ירוק כהה, כתום וקטניות.

-לא מומלץ לאכול יותר מפעם או פעמיים בשבוע בשר אדום, מלבד זאת יש להמעיט באכילת שומנים עם דגש על צריכת חומצות שומן חיוניות כגון: אומגה 3 ו-6.

-אין לצרוך יותר ממשקה אלכוהולי אחד ביום, יחד עם זאת ישנם משקאות (כמו יין אדום, מיץ רימונים) אשר שתיית כוס ביום שלהם מקטינה את הסיכוי לסרטן.

-למרות האמונה הרווחה כי צריכת ויטמינים עוזרת למנוע סרטן עדיין לא נמצא קשר בין השניים.

-פעילות גופנית של 30 דקות ומעלה 5 פעמים בשבוע מפחיתה את הסיכון לחלות בסוגי סרטן רבים, בנוסף לכך היא משפרת את איכות חייהם של חולי סרטן ושורדים של המחלה.

-יש להפחית את החשיפה לשמש ולהגבילה לשעות הבוקר או אחר הצהריים בנוסף למריחת קרם הגנה. סוגים אלה של סרטן העור שכיחים יותר בקרב בעלי עור בהיר אך הם מתרחשים גם בקרב בעלי עור כהה יותר.

סביבתיים: חומרים מסוימים, גורמים ביולוגיים, רעלנים וכו' קשורים להתפתחות של סרטן.

-אין כמות חסרת סיכון של עישון פסיבי, יש להמנע ממקומות סגורים אפופי עשן.

-יש להמנע ממגע ממושך עם חומרים אלה ככל הניתן. פעילות גופנית הקרובה לצירי כבישים ראשיים מזיקה גם היא.

תורשה גנטית:

-בדיקות גנטיות יכולות לעזור באבחון וגילוי מקודם של הורשה גנטית של מוטציות בקוד הגנטי וסכנה מוגברת לחלות בסרטן.

ישנן זריקות חיסוניות למניעת דלקות הנגרמות מגנים גורמי סרטן אשר מגבירות את התגובות החיסוניות נגד תאים סרטניים, בנוסף קיים חיסון נגד סרטן צוואר הרחם הניתן ע"י מספר זריקות.

אבחון

רוב סוגי הסרטן מתגלים בעקבות סימפטומים אשר מובילים לסדרת בדיקות מקיפה, או בבדיקות שגרתיות.

בדרת הבדיקות המקיפה כוללת: בדיקות דם, צילומי רנטגן, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT – צילום הנותן תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף) ובדיקה רפואית באמצעות אנדוסקופ (מכשיר לבדיקת חללים פנימיים בגוף), בהם מחפשים אחר שינויים לא נורמאליים בגוף. האבחון הוודאי של סרטן מחייב בדיקה רקמתית באמצעות ביופסיה (בדיקה מיקרוסקופית של תאים מהרקמה) או ניתוח.

טיפול

הבחירה בשיטת הטיפול תלויה במיקום הגידול ובשלב המחלה וכן במצבו הכללי של החולה, המטרה היא הסרה מוחלטת של הגידול מבלי לפגוע בשאר הגוף. טיפולים אפשריים כוללים:

בנוסף לטיפולים אלה ישנם טיפולים המשמשים להקלת הסימפטומים של החולה ושיכוך כאביו.

סרטן הדם
סרטן הלבלב
סרטן המעי הגס
סרטן העור
סרטן הערמונית
סרטן הריאות
סרטן השד
סרטן צוואר הרחם
תרומת מח עצם
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר