בריאות טובה
»
»
»

סרטן הערמונית

סרטן הוא מחלה שבה תאים מתרבים ללא שליטה וללא בקרת הגוף, סרטן הערמונית הוא סרטן המתפתח בבלוטת הערמונית הממוקמת באגן. בלוטת הערמונית הינה חלק מאיבר המין הגברי אשר עוזרת בייצור ואגירה של נוזל הזרע, לכן סרטן הערמונית יכול להתפתח רק אצל גברים. סרטן זה במקום התשיעי בשכיחותו בעולם והינו הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים, 1 מכל 6 גברים בארה"ב יחלה במחלה, אולם מכיוון שגידולים בסרטן זה בדרך כלל מתפתחים לאט ולרוב אצל גברים מעל גיל 60, רוב הגברים המפתחים סרטן ערמונית לא סובלים מסימפטומים כלל, לא עוברים כל טיפול ולבסוף מתים מסיבות אחרות (סרטנים אחרים או זקנה). ישנם גם מקרים, לרוב אצל גברים צעירים יותר, בהם הסרטן מתפתח מהר ומתפשט לרקמות אחרות.

בשלבים הראשונים של סרטן הערמונית, המחלה מקומית ואינה מסכנת חיים, אך ללא טיפול הסרטן יכול לשלוח גרורות (תאים סרטניים הפולשים לאזורים אחרים בגוף), בעיקר לעצמות ובלוטות הלימפה, ובסופו של דבר לגרום למוות.

סימפטומים

סרטן הערמונית בשלביו הראשוניים לרוב חסר סימפטומים ולעיתים מתגלה בבדיקות דם שגרתיות, לעומת זאת ישנם מקרים בהם מופיעים סימפטומים בשלבים אלה אשר כוללים: מתן שתן תדירה ומוגברת בלילה, קשיים בהתחלה ושמירה על זרם קבוע של שתן, דם בשתן וכאבים בזמן מתן השתן. סימפטומים אלה נגרמים כתוצאה מכך שבלוטת הערמונית מקיפה את השפכה (הצינור דרכו יוצא השתן והזרע) הקשורה אליה. סרטן הערמונית עלול לגרום גם לבעיות בתפקוד המיני למשל בהשגת זקפה או שפיכה כואבת.

סרטן הערמונית בשלביו המתקדמים יכול להתפשט לאזורים אחרים בגוף ולגרום לסימפטומים נוספים, הנפוץ ביותר הינו כאבי עצמות תכופים בחוליות, באגן ובצלעות. התפשטות הסרטן לחוליות עלול לגרום גם ללחצים בעמוד השדרה, חולשת רגליים וחוסר שליטה על הצרכים.

גורמים

ישנם גורמים רבים המעורבים בהתפתחות הסרטן:

אבחון

נדיר לאבחן סרטן ערמונית ע"פ סימפטומים, הדרך היעילה ביותר לאבחון היא ע"י בדיקת דם המודדת את רמת ה- PSA (חלבון המיוצר ע"י תאי הערמונית) ובדיקת DRE (בדיקה רקטלית דיגיטאלית – בודקת אם ישנו אזור לא נורמלי בצידה האחורי של בלוטת הערמונית שעלול להיות סרטני – 85% ממקרי סרטן הערמונית מתפתחים באזור זה). במידה ותוצאות הבדיקות מראות על סיכוי לסרטן הערמונית אז בדיקות פולשניות יותר מבוצעות. הבדיקה היחידה שיכולה לאשר בוודאות סרטן הערמונית הינה הביופסיה (בדיקה מיקרוסקופית של תאי הערמונית).

ישנן בדיקות נוספות המאפשרות את בדיקת הערמונית לפני הביופסיה, בניהן ציסטוסקופיה (בדיקה פנימית של שלפוחית השתן), בדיקות CT (בדיקה לא פולשנית המניבה תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף) ועוד.

שלב חשוב באבחון סרטן הערמונית הינו קביעת שלב הסרטן או מה דרגת התפשטותו, ידע זה עוזר בבחירת הטיפול המתאים. השיטה השכיחה ביותר היא באמצעות מערכת TNM- בדיקה המגדירה את גודל הגידול, מספר בלוטות הלימפה המעורבות והחשוב ביותר - קיומן של גרורות אחרות, כלומר אם הסרטן התפשט.

טיפול ותופעות לוואי

ישנם מספר טיפולים אפשריים בהתאם למצב הרפואי של החולה, אך ברגע שהסרטן פלש לרקמה העוטפת את הערמונית, הטיפולים הידועים היחידים הם ניתוח והקרנה כאשר שניהם עלולים להגביל את היכולת לזקפה לאחר מכן. השלכות הטיפול על החולה ודרגת החלמתו תלויות בגורמים שונים כגון: גיל, מצב בריאותי, מידת התפשטות הסרטן, תוצאות הביופסיה ותגובת הסרטן לטיפול ראשוני. כאשר מדובר בסרטן מקומי של בלוטת הערמונית, על החולה לבצע החלטה בבחירת הטיפול בהסתמך על השפעות מועילות ותופעות לוואי של כל טיפול וע"פ הדרכה רפואית.

טיפולים בסרטן מקומי:

טיפולים בסרטן שהתפשט:

בנוסף לטיפולים מבצעים גם השגחה אקטיבית- בדיקות תדירות ללא טיפולים פולשניים, זה נעשה לרוב בחולים מבוגרים בהם הסרטן בשלביו הראשונים וקצב התפתחותו איטי.

ישנן 6 קטגוריות של תופעות לוואי המלוות טיפולים בסרטן הערמונית:

הימנעות

כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית מומלץ לבצע את הדברים הבאים:

1.בדיקה רקטלית ו- PSA שנתית.

2.ע"פ מספר מחקרים הסיקו כי גברים אשר הגיעו לשפיכה חמש פעמים בשבוע בשנות ה-20 לחייהם היו בעלי סיכוי נמוך יותר לחלות בסרטן הערמונית.

3.שמירה על משקל בריא ע"י פעילות גופנית וצריכת קלוריות מתונה. גברים מעל גיל 65 אשר עסקו בפעילות גופנית אינטנסיבית במהלך חייהם, בסיכון נמוך בכ- 70% לפתח סרטן הערמונית מתקדם ולמות ממחלה זו.

4.תזונה נכונה ומאוזנת הכוללת: תזונה נכונה והקפדה על אכילת כמות מתונה של בשר אדום, צריכת סידן מתונה, אכילת דגים (מכילים אומגה 3 העוזרת במניעת סרטן הערמונית), שתיית תה ירוק, צריכת ויטמין E ואכילת 5 מנות של פירות וירקות כל יום.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר