בריאות טובה
»
»

עצמות ופרקים

הגוף שלנו מורכב מרקמות שונות הבנויות בצורה ייחודית אשר מתאימה לתפקודן, חלק מרקמות אלה הן העצמות והפרקים. בגופנו יש כ- 206 עצמות, מכיוון שישנם הבדלים קלים במספר העצמות בין האנשים מספר זה אינו מוחלט. העצמות מהוות רקמת חיבור קשיחה ועמידה המורכבת מתאים חיים ומתים ובעיקר מסידן, זרחן וקולגן. מפגש בין שתיים או יותר עצמות נקרא מפרק, המפרק מאפשר תנועה טובה של העצמות סביב נקודת מפגשן כמו לדוגמא במפרק הכתף. נושא זה בעל חשיבות יתרה בעולם המערבי ובישראל בפרט שכן מחלות הקשורות לעצמות ומפרקים נפוצות מאד, כך למשל בישראל סובלים מאות אלפי אנשים ממחלות אלה וכאשר מכניסים לקטגוריה זו את הסובלים מכאבי גב תחתון עולה מספרם מעל מיליון איש.

תפקידי העצמות ופרקים

העצמות בעלות מספר תפקידים:

הפרקים מאפשרים חיבור בין עצמות ועיקר תפקידם הוא לאפשר את תנועת העצמות המרכיבות אותם, ישנם מספר סוגים של פרקים:

מפרק סיבובי -מפרק זה מאפשר תנועה סיבובית של עצם אחת בתוך השניה, דוגמא לכך היא שתי חוליות הצוואר הראשונות.

מפרק אוכפי- מפרק זה קיבל את שמו בשל דמיונו לצורת אוכף, הוא בנוי משני חלקים הנראים כמעין שני אוכפים הפוכים. דוגמא לכך הוא המפרק המחבר את האגודל לכף היד.

מפרק צירי- מפרק זה אשר נע כמו ציר דלת מאפשר כיפוף חד צדדי, דוגמאות לכך הם מפרקי המרפק והברך.

מפרק כדורי –מפרק זה מאפשר את התנועה המירבית, דוגמאות למפרק זה הם מפרק הכתף והירך.

מפרק אליפטי - מפרק זה קיים דומה למפרק כדורי אך הוא מאפשר תנועה מוגבלת יותר, לדוגמא המפרק שבין הלסת התחתונה לעצם הרקה.

מפרק גולש- בעל טווח תנועה קטן.

הסיבות למחלות עצמות ופרקים

העצמות אמנם קשיחות אך הן לא חסינות לפגיעות, הן יכולות להשבר או להסדק כתוצאה מחבלה או מחלה. ישנן מחלות זיהומיות הנגרמות מחיידקים אשר פוגעים בעצמות, מחלות אחרות נגרמות מחוסר איזון מינרלים וויטמינים כמו במחלת דלדול העצם. ברוב המקרים הסיבה להופעת המחלה אינה ידועה על כן במקרים אלה הטיפול אינו מוכוון החלמה אלא הקלה על הסימפטומים. כיום קיימים כ- 200 סוגים של מחלות פרקים, רובן נרכשות במהלך החיים ורק מעט מהן תורשתיות. מחלות הפרקים פוגעות בצורה שונה בסוגי המפרקים השונים, כך בדרך כלל אין מחלות הפוגעות במפרקים הפיברוטים, לעומת זאת במפרקים הסחוסיים ישנן מחלות רבות כאשר הידועה מבינהן היא כאבי הגב התחתון אשר ממנה סובלים כ- 80% מהמבוגרים. הקבוצה השלישית, קבוצת המפרקים הסינובאלים היא הקבוצה אשר בה נגרמות רוב המחלות. ישנם שני סוגים עיקריים של מחלות מפרקים:

בדיקות

ישנן בדיקות רבות שניתן לעשות על מנת לאבחן מחלות עצמות ופרקים, אלו הן הבדיקות העיקריות:

מניעה

לפניכם מספר טיפים כלליים למניעת מחלות עצמות ופרקים:

אוסטאופורוזיס
גאוט
דלקת מפרקים ניוונית
דלקת מפרקים שיגרונית
דלקת פרקים בילדים - אבחון וטיפולים
מהי דלקת פרקים בילדים
פריצת דיסק
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר