בריאות טובה
»
»
»

פרקינסון - דף מבוא

פרקינסון (רטטת בעברית) היא מחלה נפוצה מאוד בשנים האחרונות בקרב מבוגרים. היא גורמת למעין רעד בלתי פוסק בחלקים מסוימים בגוף ואף לנוקשות של השרירים ובשלב מתקדם יותר תגרום לקשיים בדיבור ובבליעה. עד היום לא ברור הגורם הישיר למחלה והסיבה להתפתחותה ולכן הרפואה המודרנית מתקשה בפיתוח תרופה יעילה נגדה.

מחלת הפרקינסון מתחילה לרוב באזור כף היד, ובהמשך תתפשט גם לגפיים האחרות, ללסתות, לראש, לעפעפיים, ללשון ועוד. המחלה תפגע גם ביציבה של החולה וביכולתו ללכת זקוף, כאשר הופעת הרעד תגבר לרוב כאשר אותו חולה שרוי בלחץ. המפתיע הוא שדווקא בזמן השינה, הרעד אינו ממשיך.

הרופאים תולים את המקור להתפתחות הפרקינסון בליקוי אשר מופיע בגרעין המוח האמצעי והגדול, ומפסיק את שליחת הדופמין - מוליך עצבי - אל יתר חלקי הגוף, המוליך הזה הוא שאחראי על השליטה על התנועות, שליטה שאינה תלויה בהכרה ונעשית באופן אוטומטי. הליקוי הזה הוא שמביא ככל הנראה לרעד הלא רצוני.

בשלבים המתקדמים שלה, מחלת הפרקינסון יכולה להביא למצב בו החולה מתקשה לבצע פעולות שגרתיות, שרוי בדיכאון מתמשך, סובל מכאבי שרירים מתמשכים ונוטה ליפול לא מעט. הוא עשוי לפתח עצירויות ואף חשש מסוים בעת הטלת שתן.

כיום ידוע כי הגנטיקה יכולה להעביר את מחלת הפרקינסון בין דורות וכי גם חשיפה לרעלנים מסוימים עלולה להאיץ או להחמיר את המחלה, ואולי גם לגרום לה. על פי הנתונים אשר נמצאים בידי הרופאים, הגיל הממוצע בו מתפתחת מחלת הפרקינסון הוא 57, אם כי סימנים ראשונים יכולים להופיע גם בגיל 40 ובמקרים נדירים - אפילו מוקדם יותר.

מידע נוסף

טיפולים אפשריים לפרקינסון
מהי מחלת הפרקינסון
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר