בריאות טובה
»
»
»
»

צליאק אבחון וטיפולים (Transglutaminase)

מחלת צליאק (Transglutaminase) או בשמה העברי כרסת, הינה מחלה כרונית בה אדם אינו יכול לאכול מזון המכיל בתוכו את החלבון גלוטן. חלבון הגלוטן נמצא בסוגי מזון רבים כגון: קמח חיטה, לחם, פסטה, וופלים, דגני בוקר ועוד רבים. בחולי צליאק מערכת החיסון תוקפת את המעי הדק כאשר הם אוכלים מזון שיש בו את חלבון הגלוטן, עקב כך נוצר נזק לרירית המעי דבר הפוגע בספיגת המזון ומוביל למחלות שונות כדוגמאת אוסטאופורוזיס, אנמיה ואף סרטן. בישראל ישנם 25 אלף חולים במחלה ושכיחותה הוא 1:150.

אבחון

מחלת צליאק בעלת סימפטומים דומים למספר מחלות אחרות כדוגמאת: אי סבילות לקטוז או מזון אחר, תסמונת המעי הרגיז ועוד. על כן יש לשלול מחלות אחרות על מנת לאבחן שזו מחלת הצליאק, קושי נוסף הוא בכך שבילדים המחלה מתגלה בדרך כלל בגיל 6 עד 24 חודשים מה שמקשה על קבלת תיאור ברור של הסימפטומים מהילד ואבחון מחלת הצליאק.

על מנת לאבחן את מחלת הצליאק מבוצעות הבדיקות הבאות:

לאחר בדיקות אלה החולה מועבר לדיאטה נטולת גלוטן ואז הוא נבדק שוב, אם נמצא כי לאחר הפסקת אכילת מזון עם גלוטן בדיקות הדם תקינות והסימפטומים חולפים, החולה מאובחן כחולה צליאק. אם לאחר הפסקת אכילת מזון עם גלוטן הסימפטומים לא משתפרים מחלות אחרות נחשדות כגורמות להם ובינהן: מחלת קרוהן וסיסטיק פיברוזיס.

אנשים אשר יש להם קרוב מדרגה ראשונה החולה בצליאק בעלי סיכוי גבוה יותר לחלות במחלה. בנוסף לכך אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לחלות בצליאק כוללים אנשים אשר יש להם היסטוריה משפחתית של המחלות הבאות: סוכרת סוג 1, תסמונת דאון, dermatitis herpetiformis, מחלות אוטו-אמיוניות, אנמיה לא מוסברת, תפקודי כבד לא תקינים אשר לא מוסברים על ידי מחלות אחרות, אוסטאופורוזיס לא מוסבר.

טיפול

הטיפול במחלת הצליאק היום הוא רק טיפול בסימפטומים, אין כיום דרך למנוע את הזיהוי השגוי של מערכת החיסון והתקפתה על המעי הדק כאשר אוכלים מזון עם גלוטן. על כן הטיפול בחולי צליאק הוא על ידי תזונה נטולת גלוטן. על ידי תזונה זו אין התפרצות המחלה והמעי לא ניזוק על ידי מערכת החיסון, כך החולה לא חש בסימפטומי המחלה ומסוגל לחיות איתה ללא השפעות נוספות.

לכל חולה נבנת דיאטה מאוזנת ובמקרה הצורך ניתן לקבל תוספי מזון כדוגמאת ויטמינים ואלקטרוליטים.

במקרים נדירים בהם החולה אכן חולה במחלת צליאק אך הסימפטומים שלו אינם משתפרים בעקבות אי אכילת מזון המכיל גלוטן, ניתנים סטרואידים אשר מטרתם היא למנוע או להפחית את תגובת מערכת החיסון כנגד המעי הדק. אלו הם מקרים נדירים של מחלת הצליאק והם מצריכים טיפול מיוחד ומעקב רפואי.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר