בריאות טובה
»
»

קטרקט

ירוד, או בשמה הלועזי קטרקט, זו בעיה בעדשת העין אשר מהווה את הגורם מספר אחד לירידה באיכות הראייה. כאשר אדם סובל מקטרקט בעינו הוא סובל מעכירות בדרגה מסויימת בעדשת העין אשר מונעת את חדירת האור אל החיישנים קולטי האור אשר ממוקמים ברשתית הנמצא בצידה האחורי של העין. חיישני האור ברשתית שולחים אותות חשמליים לעצב הראייה על פי האור המגיע אליהם, אותות חשמליים אלה מגיעים מעצב העין אל המוח שם הם המתורגמים לתמונה. כאשר עכירות העדשה במקרה של קטרקט מונעת את כניסת האור לרשתית כך נמנעת גם ראייתו של האדם והוא סובל מבעיות ראייה. קטרקט פוגע במיליוני אנשים ברחבי העולם בדרגות חומרה שונות, פגיעה חמורה עלולה להוביל אף לעיוורון מוחלט. יחד עם זאת כיום ישנם טיפולים מצויינים אשר פותרים את בעיית עכירות העדשה ומחזירים את איכות החיים למטופל באופן מלא.

גורמים

עדשת העין מורכבת בעיקרה מחלבונים ומים אשר משמשים בפעולת מיקוד קרני האור על מנת שתתקבל תמונה חדה וברורה. חלבוני העדשה בעלי אופי ספציפי מאד אשר חיוני לתפקודם, באופן זה הם מסודרים בצורה כזו אשר שומרת על כך שהעדשה נשארת נקייה וכך קרני האור יכולות לחדור דרכה באופן תקין ללא שבירתן בדרך לרשתית העין. ככל שאנו מתבגרים העיניים שלנו עוברות שינויים טבעיים אשר פוגעים באיכות הראייה, אחד מהשינויים הוא במיקומם של החלבוני העדשה. כך ניתן לראות כי חלק מחלבוני העדשה מתנתקים ממקומם המסודר והתקין בעדשה ומתחברים יחדיו למעין צברים של חלבונים אשר גורמים לעכירות באיזור זה של העדשה. עכירות זו היא הקטרקט אשר לאורך זמן הולך ומתפשט לאיזורים נוספים ונרחבים יותר מן עדשת העין עד כדי פגיעה בשדה הראייה ולבסוף אף עיוורון. אף על פי כן, למרות שהזדקנות זו הסיבה העיקרית להופעת קטרקט אין זה הכרח של תהליך ההזדקנות, כלומר לא כל אדם מבוגר יפתח מחלה זו כלל.

ישנן צורות שונות להופעת קטרקט וגורמי סיכון שונים הנחשדים כהגורמים להתפתחות צברי החלבונים והופעת עכירות העדשה, גורמים אלו כוללים:

סימפטומים

סימפטומי קטרקט מתבטאים בשינויים בראייה כדוגמאת:

במקרים מסויימים כתלות בגיל, גנטיקה, דרגת חומרת העכירות וגורמים נוספים, יתכן וכי הקטרקט לא יתבטא בבעיות ראייה כלל.

סוגי קטרקט

ישנם מספר סיווגים לקטרקט על פי קריטריונים שונים, אחד הקריטריונים הוא סיווג הקטרקט על פי מידת העכירות. על פי סיווג זה ישנם שלבים שונים של ליקוי הראייה אשר מוגדרים כ- קל, בינוני או קשה, דרך נוספת היא לכנותם כקטרקט ראשוני, קטרקט לא בשל וקטרקט בשל, כאשר הדרגה האחרונה היא מצב בו האישון עכור לחלוטין והאדם עיוור בעין זו. עד לפני כ 20 שנה בערך, כאשר ניתוחי הטיפול בקטרקט היו מסובכים יותר והטכנולוגיה לא היתה מפותחת מספיק, הטיפול היה כרוך בסיכון גבוה ובקושי רב יותר. כתוצאה מכך היה נהוג לנתח את החולה רק כאשר עינו היתה מגיעה לדרגת קטרקט בשל או קרוב לכך, כלומר רק כאשר לא ניתן היה יותר להפיק ראייה כלשהי מהעין החולה במחלה. כיום אין צורך לכך עקב התפתחות הטכנולוגיה ואמינות הטיפולים וניתן לטפל בכל דרגה של המחלה ויפה שעה אחת קודם.

סיווג נוסף של מחלת הקטרקט הוא על פי מיקום העכירות:

ביבליוגרפיה

ניתוח קטרקט
קטרקט – אבחון וטיפולים
המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר