בריאות טובה
»
»
»

שחזור שד

בישראל כיום, מספר גדול מהנשים אשר נאלצות לעבור הליך של כריתת שד בוחרות לעבור גם הליך של שחזור שד. שתי הנקודות החשובות ביותר אליהן צריכה להיות מודעת כל מי שחושבת לעבור הליך שחזור שד הן:

חשיבותן של שתי נקודות אלו היא בתיאום הציפיות עם המטופלת בטרם ההחלטה לעבור את ההליך. כיום כבר פותחו הן הטכנולוגיה והן הבירוקרטיה בקופות החולים המאפשרות לתאם בקלות יחסית את הליך שחזור השד באותו המעמד של כריתתו.

שחזור מיידי – כן או לא?

אפשרות שחזור מיידי של השד קורצת לנשים רבות כיוון שבבחירה זו הן מסירות מעצמן את ההתמודדות עם החיים עם שד אחד, או לפעמים ללא שדיים כלל. פעמים רבות המנתחים הפלסטיים משאירים אצל מטופלות את הרושם כי שחזור מיידי של השד הינו גם יעיל לאין ערוך משחזור שד מאוחר בכל הנוגע לשחזור המראה הטבעי של החזה.

בעוד הטענה כי שחזור מיידי הינו יעיל יותר נכונה עבור מטופלות רבות, אין המדובר בכלל זהב. ישנם מקרים רבים של נשים שהחליטו לעבור שחזור שד רק שנים לאחר הכריתה, בתוצאות מרשימות לא פחות. כל מטופלת נדרשת להתייעץ עם רופא המשפחה, הרופא המנתח והרופא הפלסטי על מנת לקבל ולהחליט על מועד הטיפול הנכון ביותר עבורה.

שיטות שחזור שד

שתי שיטות השחזור השכיחות ביותר כיום הן שחזור באמצעות שתל סיליקון ושחזור באמצעות רקמה הנלקחת מגופה של המטופלת. טבלה קצרה המסכמת את הדומה והשונה בין השיטות:

שתל רקמה
מועד ההליך שחזור מיידי או מאוחר שחזור מיידי או מאוחר
משך ההחלמה שבועות עד חודשים שבועות עד חודשים
סיכון לתופעות לוואי נמוך מאוד זניח
צלקות חזה בלבד חזה והאזור ממנו נלקחה הרקמה

כפי שניתן לראות בטבלה, שתי שיטות הטיפול הינן זמינות עבור הן עבור מטופלות העוברות שחזור שד מיידי והן עבור אלו שהגיעו להחלטה רק שנים לאחר הכריתה. משך ההחלמה אינו משתנה גם כן, ודורש זמן רב בשתי השיטות.

בנוגע לסיכון שיופיעו תופעות לוואי, המתגלמות לרוב בעיוות של הרקמה המשוחזרת או בכאבים במקרים החמורים יותר, ישנו הבדל בין שיטות הטיפול. מטבע הדברים בהליך הכולל החדרת שתל זר לגוף קיים סיכוי כי הגוף ידחה את השתל, בניגוד להשתלת רקמה אורגנית שאינה זרה לגוף.

אולם הסיכויים לחוות דחיית שתל הינם נמוכים עד מאוד. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המנתח, הרופא הפלסטי וגם עם רופא המשפחה המכיר את ההיסטוריה הרפואית המלאה. מבחינת מיקום הצלקות ומספרן, הרי שמדובר בערך אסתטי בלבד. מן הסתם נטילת הרקמה תשאיר את חותמה על האזור הרלוונטי בגופה של המטופלת. יש לפעול בשיקול דעת ולהתייעץ עם המנתח הפלסטי.

שיחזור שד - בחירת מנתח

כאשר מתבצעת ההחלטה לעבור ניתוח לשחזור שד, השאלה הראשונה שמתבקשת היא איפה עושים זאת וכיצד לבחור מנתח? הליך של שיחזור שד דורש מומחיות של מנתח פלסטי. כיום, תחום הניתוחים הפלסטיים רחב וישנם מנתחים רבים אשר מומחים לדברים שונים.

בדרך כלל אין הסמכה לתחום מסוים. אך, המומחיות לתחום מסוים נעשית על ידי הניסיון המקצועי. זהו הדבר שחשוב לברר, מהו הניסיון המקצועי של אותו מנתח, אילו דברים הוא בדרך כלל עושה, כמה פעמים עשה ניתוח כזה.

הניסיון המקצועי חשוב עד מאוד למומחיותו של מנתח פלסטי. אלו עם הניסיון המספק מכירים תחום זה, את רגישויותיו ואת הדברים שחשוב עבור המטופלות. מדובר בהליך אשר שונה מההליכים הרגילים בתחום הניתוחים הפוליטיים.

שיחזור שד – מה חשוב לדעת?

לאחר בחירת מנתח פלסטי אשר מומחה לשחזור שד, חשוב לדעת עוד מספר דברים:

1) יש להתייעץ עם המנתח לגבי כל פרט שקשור בניתוח ולשתף אותו בהתלבטויות השונות.

2) דברים אשר עשויים לסייע בהחלטה לגבי דרך השחזור הטובה ביותר הם, מיקום החתך, ההיקף שלו והעור שנותר.

3) ניתן לעשות שיחזור שד גם כאשר הכריתה בוצעה לפני שנים רבות.

4) רק במצב בריאותי תקין, לפי החלטת רופא ניתן לבצע ניתוח לשחזור שד.

5) חשוב שהמנתח יהיה גם חלק מהצוות שמטפל באישה.

עיתוי הניתוח

מנתח פלסטי אשר מומחה לתחום של שיחזור שד, יוודא כי העיתוי לניתוח הוא הטוב ביותר עבור האישה. ישנן שתי דעות לגבי העיתוי הטוב ביותר. דעה אחת של מנתחים מדברת על כך שהזמן הטוב ביותר לבצע ניתוח כזה הוא בזמן בו נעשית הכריתה. דעה אחת מדברת על כך שרצוי להמתין מעט, רוב המנתחים האוחזים בדעה זו מדברים על מספר חודשים בין הכריתה לניתוח שחיזור השד.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר