בריאות טובה
»
»

שלשול

שילשול הוא מצב בו אנחנו חווים עלייה בתדירות היציאות, ירידה במוצקות שלהן - או את שני המצבים גם יחד. בילדים ובמבוגרים מוגדר מצב של שילשול כאשר נפח היציאות עובר את ה-200 גרם ובתינוקות מוגדר שילשול כאשר נפח היציאות עובר את ה-10 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. במקרה כזה, חשוב מאוד להיות קשובים לגוף, שכן עלול להתרחש מצב של התייבשות עקב שילשול, מצב שעלול להיות מסוכן.

מה גורם לשילשול?

לפני שנרחיב על התייבשות עקב שילשול, נסביר מעט על שילשול באופן כללי. השילשול עלול להיגרם ממספר סיבות כגון מחלות, חיידקים שונים, וירוסים, טפילים וצרות אחרות. כל אלה יכולים להגיע אל מערכת העיכול שלנו במידה שאכלנו אוכל נגוע או בעקבות שמירה לקויה על ההיגיינה האישית שלנו. דוגמה אחת להיגיינה אישית לקויה שעלולה להוביל למצב של שילשול היא כאשר אנחנו לא רוחצים ידיים היטב לאחר השימוש בשירותים.

גורמים לשלשול באתר ויקיפדיה

שילשול אצל ילדים

קיימים שני סוגי שילשולים אצל תינוקות וילדים:

מיתוסים על טיפול בשלשולים אצל תינוקות - באתר טיפטיפות

מדוע נגרמת התייבשות עקב שילשול?

מעטים יודעים שכ-90% מנפח הצואה הוא למעשה מים, שנספגים ברובם בדפנות המעי הגס. השילשול מתרחש כאשר המעי לא מצליח לספוג את המים. כך מאבד הגוף מים רבים החיוניים מאוד לתפקודו התקין, והגוף עובר למצב של התייבשות עקב שילשול.

הסכנות של התייבשות עקב שילשול

השילשול גורם לאיבוד נוזלים ומלחים מהגוף, דבר שמוביל למצב של התייבשות. ההתייבשות היא מצב מסוכן, מאחר שהיא עלולה לשבש את התפקוד התקין של מערכות הגוף החיוניות, לגרום לאי ספיקת כליות ואף לירידה בלחץ הדם ולטשטוש ההכרה. במקרים קיצוניים מאוד של אובדן מלחים רבים, תיתכן הופעת פרכוסים ולעתים נדירות אף מוות.

כך תמנעו שלשול

להלן הדרכים הבסיסיות ביותר למניעת מקרים של התייבשות עקב שילשול:

כיצד נימנע מסכנות ההתייבשות?

אם בכל זאת מתרחש שילשול קל עד בינוני, יש לנוח ולשתות כמות נוזלים גדולה. רצוי גם לספק לגוף את המלחים שאבדו לו, על ידי צריכת תמיסות הנמכרות בבתי המרקחת. את הטיפול הזה יש להמשיך עד שהשילשול ייפסק. במקרה של שילשול אצל תינוקות וילדים קטנים, יש להיוועץ ברופא ולא לחכות להחמרה.

אם התרחשה התייבשות עקב שילשול כבד, אין מנוס מפנייה לחדר מיון לקבלת נוזלים ומלחים בעירוי תוך ורידי. חשוב לא להמתין ולפעול במהרה, שכן התייבשות קשה עלולה גם להעיד על חיידק התוקף את הגוף וייתכן כי בבית החולים יוחלט על מתן אנטיביוטיקה. גם בנושאים שוליים לכאורה כמו שלשול, חשוב להיות מודעים לסכנות.

המלצות תזונתיות לטיפול בשלשול

מתוך האתר של בית חולים לניאדו

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר