בריאות טובה
»
»
»

תסמונת המעי הרגיז

תסמונת המעי הרגיז מתארת מקרים (לרוב כרונים) בהם סובלים מכאבי בטן, עוויתות במעי, יציאות לא סדירות (שלשול, עצירות), תפיחות בטן ועוד. שכיחותה באוכלוסיה (המערבית בעיקר) היא כ-15% כאשר הנשים לוקות בה פי 3 מגברים וטווח הגילאים הוא מילדים ועד זקנים. סימפטומים אלה ותדירותם מגיעים בטווח רחב היכול להגיע אף למקרים קשים ביותר הפוגעים באורח החיים הסדיר. כך לדוגמא בארה"ב תסמונת המעי הרגיז במקום השני כסיבה להעדרויות ממקום העבודה. עד לא מכבר היה נהוג לשייך בעיה זו כבעיה פסיכולוגית שכן אין לה עדויות פיזיולוגיות (אין גידולים או דלקת), כיום משייכים אותה כבעיה במערכת העיכול. 20%-40% מהאנשים המגיעים לבדיקה אצל גסטרואנטרולוג סובלים מתסמונת זו.

אין עדויות להשפעת תסמונת זו על התפתחות מחלות אחרות כגון סרטן המעי וכדומה.

סימפטומים

תדירות ודרגת החמירות של הסימפטומים שונה מאדם לאדם ואף משתנה בהשפעת גורמים שונים (מתח, תזונה, הורמונים) באותו אדם.

הסימפטומים העיקריים הם אי נוחות או כאבים בבטן (התחתונה בעיקר) המלווים ביציאות לא סדירות. סימפטומים נוספים הינם: ריר בצואה, נפיחות ותחושת התרוקנות לא מלאה ובחילה. לעיתים ישנם סימפטומים נלווים אשר לא קשורים למערכת העיכול כגון: כאבי גב וראש, דכאון וחרדה, ובעיות בתפקוד המיני.

הסימפטומים יכולים להיות לא צפויים ואף לסתור זה את זה, כך למשל כאשר אדם סובל משלשול פתאומי ודחוף ולאחריו עצירות קשה.

גורמים

לא ידוע מהם הגורמים למחלה, כיום משערים כי המחלה נגרמת עקב הפרעה בתקשורת העצבית בין המוח ומערכת העיכול מה שגורם לפעילות מוטורית (תנועת שרירי מערכת העיכול) וסנסורית (חיישני מערכת העיכול) לקויה. אנשים הלוקים בתסמונת המעי הרגיז מאופיינים במעיים רגישים, ישנם גורמים שונים היכולים להשפיע על הסימפטומים כגון:

אבחון

היסטוריה רפואית (גם של משפחה) אורח חיים (תזונה לקויה וכו), בדיקה גופנית וכו)'. אין עדויות פיזיולוגיות לתסמונת המעי הרגיז ועל כן אין אבחון סופי במאת האחוזים, האבחון מבוסס על הסימפטומים, תדירותם ועריכת בדיקות השוללות מחלות אחרות היכולות לגרום לסימפטומים.

לצורך אבחון תסמונת זו משתמשים בקריטרוני רומא (רשימת סימפטומים ותדירות הופעתם) אשר עיקרם הוא: האם יש הפחתה בכאב לאחר התרוקנות, תדירות ודחיפות של יציאות לא סדירות (שלשול, עצירות) ואף בודקים האם צורת הצואה והרכבה לא נורמליים.

בנוסף יש לקחת היסטוריה רפואית של החולה ושל משפחתו, בדיקת אורח חייו (תזונה, מתחים, דכאון) ובדיקות גופניות מקיפות לרבות בדיקת רגישות המעי.

מלבד בדיקת רגישות יתר של המעי ישנן בדיקות נוספות המבוצעות כגון:

טיפול

מכיוון שלא ידועים הגורמים לתסמונת המעי הרגיז ואין עדויות פיזיולוגיות, הטיפול מוכוון להקלת הסימפטומים ולא מציאה תרופה והחלמה סופית. ישנן מספר דרכי טיפול:

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר