בריאות טובה
»
»
»

תעוקת חזה

תעוקת חזה (Angina Pectoris) היא מצב בוא חשים כאבים ומיחושים באיזור החזה אשר נמשכים משניות בודדות ועד 30 דקות ואף יותר, שכיחותה עולה עם העליה בגיל. היא מהווה סימפטום למצבים בהם ישנה היצרות בעורקים הכליליים (עורקים המובילים דם ללב), בשל הצרות זו לא מגיעה כמות מספקת של דם וחמצן לשריר הלב דבר הפוגע בתפקודו התקין - מצב זה נקרא איסכמיה של הלב.

הלב הוא שריר אשר מתפקד כמשאבה, פעולתו מזרימה דם לכל גופנו דרך כלי הדם. הדם משמש, בין שאר הדברים, לנשיאת חמצן ונוטריינטים לכל חלקי הגוף לרבות הלב. הלב זקוק לאספקת דם וחמצן באופן משתנה כתלוי בפעולתו, כך כאשר אדם נמצא במנוחה ליבו יעבוד לאט יותר ויזדקק לכמות קטנה יותר של דם, נוטריינטים וחמצן. כאשר ישנה עלייה בתפקוד הלב תעלה גם דרישתו באספקת הדם המחומצן, עלייה זו יכולה להגרם בשל: פעילות ומאמץ גופני, מתח נפשי ורגשות עזים (חרדה, התרגשות) ואף טמפרטורה גבוהה.

כאשר אין אספקת דם מחומצן מספקת הלב נמצא באיסכמיה, מצב זה מתבטא בתעוקת חזה.

טעות נפוצה היא לחשוב כי תעוקת חזה והתקף לב הינם זהים אך אין זה נכון כלל ועיקר שכן בהתקף לב אין זרימת דם כלל לחלק מהלב אשר ניזוק, לעומת זאת בתעוקת חזה ישנה זרימת דם אך היא אינה מספקת לתפקודו המלא של הלב.

הקשר בין שני מצבים אלה הוא שתעוקת חזה הינה מצב מקדים אשר יכול להתריע על מחלות לב שונות שעתידות להתפתח לרבות התקף לב, במקרים בהם תעוקת הלב נמשכת זמן רב (מעל חצי שעה) יתכן כי יגרם נזק משמעותי אשר יתפתח להתקף לב.

סימפטומים

הסימפטומים העיקריים מתרכזים בחזה והם כוללים אי נוחות, תחושת לחץ וכאבים שיכולים להיות עזים מאד.

בנוסף לאלו יתכנו סימפטומים באיזורים נוספים כגון: כאבים באיזורי הצוואר, גב, כתפיים, זרועות והלסתות,

במקרים מסויימים תתכן הרגשה של קושי בנשימה, חולשה, עילפון, הזעה ובחילה.

יש לציין כי כאבי חזה אינם תנאי מספיק לקביעת תעוקת חזה שכן ישנם מקרים רבים בהם כאבי חזה נגרמים בשל סיבות אחרות כגון: דלקת ריאות, אסתמה, צרבת ועוד.

יחד עם זאת ישנם מספר מקרים בהם האדם חסר סימפטומים:

1.יתכן כי כעבור זמן מה, כאשר אדם זה יהיה במצה בו שריר ליבו יזדקק לכמות גדולה יותר של דם וחמצן, שריר ליבו לא יוזן בצורה מספקת מה שיתבטא בכאבים.

2.גם במקרה בו אדם במצב זה לא יזדקק לאספקה מוגברת (מצב זה לא סביר לאורך זמן ממושך) של דם מחומצן לליבו, מצבו יחמיר בשל המשך הצרות העורקים הכליליים עד כדי כך שגם במצב מנוחה ליבו לא יוזן בצורה מספקת, מה שיתבטא בכאבים ובתעוקת חזה. המשך היצרות העורקים יגרם כל עוד אדם זה לא ישנה את אורח חייו ויפחית את הגורמים אשר גורמים להיצרות עורקיו.

באופן כללי, ככל שעורק כלילי סתום וצר יותר או/וגם ככל שמספר העורקים הכליליים המוצרים גדול יותר כך תעוקת החזה תופיע בצורה חמורה יותר לרבות במצב מנוחה.

גורמים

סיבתה העיקרית של תעוקת חזה היא טרשת עורקים, המצרה את העורקים הכליליים כתוצאה מתזונה לקויה חוסר פעילות גופנית, נזק בעורקים והזדקנות. היא שכיחה יותר בגברים בגיל הביניים והמבוגר ובנשים לאחר גיל הבלות. כתוצאה מהיצרות עורקים זו אספקת הדם קטנה ולא מספיקה למקרים בהם נדרשת אספקת דם גדולה יותר, הגורמים לצריכת הדם המוגברת הם:

אבחון

האבחון נעשה על פי תחקור רפואי של החולה וקבלת מידע כללי לגבי המקרה הנדון. בדיקות רפואיות שונות מבוצעות על מנת לשלול מחלות אחרות אשר יכולות לגרום לסימפטומים דומים ובנוסף אליהן מבוצעות בדיקות הספציפיות למחלות לב כגון: אק"ג במאמץ, מיפוי לב, אכוקרדיוגרפיה במאמץ, צילום רנטגן של החזה וצנתור לב כלילי.

תתי סוגים

ישנם מספר מצבים שונים של תעוקת חזה אשר מחולקים לתתי סוגים:

טיפול

תחילה יש לשנות הרגלי חיים, יש להפסיק לעשן, לערוך שינויי תזונה ולעבור לתזונה מופחתת בכולסטרול ושומן בנוסף לפעילות גופנית סדירה ויש להמנע ממתחים, כעסים ולחץ.

דרכי הטיפול נחלקות לשתי פעולות: הרחבת העורקים הכליליים והורדת הצריכה האנרגטית של שריר הלב.

דרכי הטיפול המוצעות הן:

ניתוח נוסף הוא ניתוח מעקפים שמטרתו לעקוף את האזורים המוצרים בעורקים הכליליים וליצור מעבר תקין ופתוח להמשף זרימת הדם.

1. EECP - בשיטה לא פולשנית זו מנפחים כריות אוויר המוצמדות לרגליים בלחץ גבוה, כתוצאה מכך הלחץ מזרים דם מאזור פלג הגוף התחתון כלפי מעלה לרבות אל העורקים הכליליים ובכך מושגת בהם זרימת דם חזקה יותר.

2. Spinal Cord Stimulation- בשיטה זו משתילים אלקטרודות בעמוד השדרה, כך על ידי גירויים חשמליים של העצבים היוצאים מעמוד השדרה לאזור בית החזה נוצרת הפחתה בעוצמת הכאבים והסימפטומים.

אמנם לפעמים המיחושים חולפים מעצמם גם ללא התערבות תרופתית אך כדאי בכל מקרה בו יש תעוקת חזה ובוודאי אם היא נמשכת זמן רב או מתרחשת מספר פעמים, לפנות מיידית לבית החולים. אל תתעלמו מהאזהרות שגופכם נותן לכם עדיף ללכת לבית החולים ולגלות שאין שום דבר מאשר לא ללכת ולהחמיר את המצב אשר יכול להגיע גם עד כדי מוות פתאומי.

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת, או ייעוץ מוסמך. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של הרופא המטפל. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.
בריאות טובה
טפטפים
נורלבו
אקילן ספורט
פמינה לקטל
וסיקר