אוסטאופורוזיס (Osteoporosis), או בעברית: דלדול עצם או בריחת סידן, הינה מחלת שלד סיסטמית. המחלה מתאפיינת בהיחלשות משמעותית של מסת העצם בגוף ובעלייה ברגישות לשברים. משמעות הביטוי "אוסטאופורוזיס" הינה למעשה "עצם מחוררת". מחלת האוסטאופורוזיס הינה מחלה בה העצם מידלדלת והופכת שברירית הרבה יותר, מצב ההופך אותה רגישה ביותר לשברים ומכות.

העצם במבנה הטבעי שלה קיימת במבנה של כוורת ובה חללי אוויר. מבנה ייחודי זה של העצם מאפשר לה להיות חזקה דיה מחד וקלה מאידך. בעוד שבגופנו מתרחשים ללא הרף תהליכי הרס ובנייה, במחלת האוסטאופורוזיס תהליכים רבים מביאים לאבדן של מסת עצם משמעותית ולפגיעה במבנה השלד.

במהלך חייו של האדם, גופו עובר מספר תקופות. בתקופה הראשונה, היא העשורים הראשון והשני – נבנית מסת העצם של האדם עד שהיא מגיעה לרמה המרבית שלה. רמה זו הינה תוצאה של מספר גורמים שונים וביניהם תזונה וגנטיקה, פעילות גופנית ומחלות שונות, טיפולים ואורח חיים. לאחר ההגעה למסת העצם המרבית, מתחיל תהליך של התאזנות המתרחש לאורך העשורים השלישי והרביעי. בעשורים אלו קצב הבנייה של העצם זהה לקצב הפירוק שלה.

תהליך הידלדלות העצם מתחיל דווקא בשלבים המאוחרים יותר. בתחילה – מדובר בתהליך איטי ביותר – לא יותר ממספר אחוזים בודדים מדי שנה. אולם תוצאותיו של תהליך איטי זה אינן מאחרות להגיע: עם השנים מצטבר באובדן לכדי ירידה משמעותית ביותר בצפיפות העצם, המביאה עמה סיכון גבוה ביותר של היווצרות שברים.

הגורמים לאוסטאופורוזיס

הגורמים למחלת האוסטאופורוזיס הינם מגוונים, אך קבועים בקרב כל החולים בתופעה:

  • גיל: עם השנים והתהליכים הטבעיים אותם עובר הגוף מידלדלת מסת העצם הטבעית וקרובה יותר לאפשרות של התפרצות אוסטאופורוזיס.
  • מבנה טבעי של הגוף: בעלי גוף קטן ורזה נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות באוסטאופורוזיס.
  • מין האדם: על פי הסטטיסטיקה, יותר נשים חולות באוסטאופורוזיס מאשר גברים.
  • גנטיקה: בעלי קשר משפחתי מדרגה ראשונה הינם בעלי סיכוי גבוה יותר לחלות באוסטאופורוזיס.
  • הפרעות אכילה (בולימיה, אנורקסיה) מעלות גם הן את הסיכוי לחלות בדלדול העצם.
  • נשים אשר קיבלו מחזור בגיל מאוחר יחסית – רגישות יותר למחלה.
  • מחלות כרוניות: מחלות מוכרות כגון דלקות מפרקים עלולות להביא להתפרצות מחלת האוסטאופורוזיס.
  • שכיבה ממושכת עלולה להביא לקיום המחלה.
  • תרופות: ישנן תרופות אשר שימוש ממושך בהן יכול להביא לאוסטאופורוזיס. תרופות אלו משתייכות למשפחת הסטרואידים.

דרכי הטיפול

הטיפול באוסטאופורוזיס מתקיים ברמת המניעה וההימנעות מהתפתחות נוספת של המחלה. ישנן מספר גישות להתמודדות עם אוסטאופורוזיס כאשר חולים רבים מאמצים את השילוב האולטימטיבי עבורם, המשרת אותם באופן אישי בצורה הטובה ביותר.

כדי להגיע לתוצאה ראויה בטיפול באוסטאופורוזיס יש לאמץ אורח חיים מיוחד הכולל את כל רבדי ההתמודדות השונים בהתאמה אישית לצרכים ולמצבו של החולה.

תזונה נכונה

תזונה נכונה כוללת מאכלים עשירים בסידן. יש לצרוך כמות משמעותית של סידן המצוי במאכלים כגון שקדים טריים, תאנים יבשות, טחינה, חלב דל שומן וברוקולי.

התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם כשמה כן היא: בונה עצם. סוג התעמלות מיוחד זה "מגרה" את התאים בוני העצם (הם האוסטיאובלסים) לפעול ולהביא את הגוף למצב של בניית עצם חזקה יותר. התעמלות בונה עצם מסוגים שונים מעכבת התפתחות עתידית של המחלה ומחזקת את מסת העצם הקיימת. התעמלות בונה עצם כוללת הפעלת משקולות על העצם, דחיסה כנגד הקיר ועוד מגוון תרגילים וסדנאות ייחודיות לבניית עצם.

נטילת תוספי מזון

חולי אוסטאופורוזיס רבים נעזרים בתוספי מזון המכילים סידן וויטמין D. השאיפה הינה צריכה של 1,200 מ"ג סידן ביום.

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי ניתן בשלבים מתקדמים יותר של המחלה ומבוסס על תרופות ממשפחת הביספוספונטים. תרופות אלו כוללות פוסלן, מקסיבון ואלדרונט. תרופות נוספות כוללות את הרלוקסיפן (היא אביסטה). חשוב ביותר לדעת כי לתרופות אלו התגלו תופעות לוואי קיצוניות ולכן הן מוענקות רק בשלבים מתקדמים ביותר של מחלת האוסטאופורוזיס.

ההעדפה הראשית הינה פנייה לפתרונות טבעיים: התעמלות בונה עצם ותזונה נכונה. אלו מספקים פתרון מאוזן והדרגתי המשפיע משמעותית עם הזמן. חשוב לגלות סבלנות והתמדה בתהליך ולעבוד במקביל לאנשי מקצוע מתחומי הספורט והתזונה אשר יוכלו לכוון ולהדריך.