תוכן [ הסתר ]

המונח אנמיה כולל בתוכו מספר ליקויים בגוף: המוגלובין נמוך או מחסור בתאי דם אדומים הנושאים את ההמוגלובין (תופעות שיכולות להופיע גם יחדיו). חשיבותו של ההמוגלובין לגוף מרובה, משום שהוא זה שמעביר את החמצן אל מערכת הדם. אנמיה היא לא סוף העולם, אך זה עדיין לא סימפטי ואפילו. אז מה קורה כאשר מתגלה אנמיה אצל תינוקות?

כל דבר שנשמע למבוגר לא נעים, יישמע חמור עוד יותר כאשר מדובר בתינוק קטן וחסר ישע. למרות זאת, מסתבר שתינוקות וילדים הם בין קבוצות הסיכון השכיחות ביותר ללקות באנמיה. זו אחת הסיבות לכך שכבר מגיל ארבעה חודשים אנחנו מקבלים הנחיה מטיפת חלב לתת לתינוקות תוספת של ברזל המגיעה בטיפות.

מדוע זה קורה?

אנמיה אצל תינוקות מתרחשת בעיקר כאשר בגוף הקטן חסר ברזל; הוא זה שיוצר את כדוריות הדם האדומות ולכן כאשר אין די ממנו יכולה להתפתח אנמיה. סיבה נוספת לאנמיה היא העברתה לתינוק בתורשה מהאם או מהאב.

ההשלכות של אנמיה אצל תינוקות

חוסר בברזל גורם כידוע לשלל תופעות המוכרות לנו כמבוגרים, ולכן תוכלו גם אתם לזהות אותן כאשר מדובר בתינוק שלכם. האנמיה גורמת לתינוק להיות פחות חיוני, יותר חלש, ישנוני ועצבני. בנוסף, היא יכולה להיות גורם מעכב מבחינה התפתחותית, לגרום לירידה בתיאבון של התינוק ולשנות את צבע עורו לחיוור יותר.

אז מה עושים?

כדי להימנע ממצב של אנמיה אצל תינוקות מראש, ניתן לעשות כמה דברים שישפרו את בריאותם ותפקודם: מיום היוולדו של התינוק מומלץ להניק את התינוק בחלב אימו, שמספק כידוע את כל המרכיבים החיוניים. א?ם התינוק לא יונק, מומלץ להאכילו בתחליפים המכילים ברזל. במקביל, חשוב להקפיד על מתן תוספת הברזל המומלצת.

בשלבים המאוחרים יותר, בהם התינוקות מתחילים לאכול מזון מוצק, רצוי להקפיד על מזונות מועשרים בברזל כמו בשר וכאלו העוזרים לספוג אותו כראוי, כמו פירות וירקות. אם בכל זאת יש חשד לאנמיה, תוכלו לברר זאת בבדיקת דם פשוטה שתצביע על אחוז ההמוגלובין ותקינותו. במידה וזה נכון, תצטרכו לקבל ייעוץ מתאים מרופא המשפחה.

אנמיה אצל תינוקות מתרחשת במספר רמות

יש סוגים שונים ודרגות שונות של אנמיה אצל תינוקות

  • סוג אחד של אנמיה קורה בשל מחסור בתאי דם אדומים או כמות המוגלובין נמוכה. זה יכול להצביע על מחסור בברזל, מחלה שמפחיתה את ההמוגלובין, מחסור בויטמינים, תורשה או בעיה בכליות.
  • סוג שני של אנמיה מתפתח עקב אובדן דם או בשל העבודה שתאי הדם האדומים נפגעו. זה יכול לקרות לאחר מחלה, בעקבות לקיחת תרופות ספציפיות שיכולות להרוס תאי דם או כתוצאה מרגישויות אינדיבידואליות.

אנמיה אצל תינוקות- כיצד מטפלים בזה?

בשל העבודה שלא כל אנמיה אצל תינוקות תהיה זהה ותופיע באותה עוצמה, הטיפול בה צריך להיות מותאם אישית לכל תינוק, על פי המלצת הרופא: הוא יכול לתת לו ברזל, ויטמינים, חומצה פולית ועוד לפי מצבו, רגישויותיו וההיסטוריה הרפואית שלו.

מה עוד ניתן לעשות?

לעולם אל תהיו אדישים. אנמיה אצל תינוקות אינה עניין של מה בכך והיא עשויה להחריף אם תוזנח. היו עם היד על הדופק, הישארו ערניים ושימו לב לכל שינוי המתרחש בילד; עשו את כל מה שצריך כדי לדאוג לתזונה כבונה ואף על פי שתוספת הברזל נחשבת להמלצה - קחו אותה כחובה. למען בריאות הילד שלכם.

לקריאה נוספת: