תוכן [ הסתר ]

אטופיק דרמטיטיס, המכונה גם אסטמה של העור, נחשבת לאחת ממחלות העור הכרוניות הנפוצות ביותר. היא שכיחה בעיקר אצל ילדים (אחד או שניים מבין עשרה ילדים סובלים ממנה), ומתפרצת כמעט תמיד עד גיל 5. צורות הביטוי של המחלה מגוונות, ולא נעימות כלל. אנחנו נמנה כאן את המאפיינים העיקריים של הבעיה, וכן נציע דרכים מגוונות להתמודדות איתה.

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה כרונית בעור, אשר באה לידי ביטוי במספר מובנים. היא מביאה להתייבשות של העור ולגירודים רבים בו (לרוב בצורה של התפרצויות), ובהמשך גם להופעת פריחה אדומה על גביו. כאשר המחלה מסתבכת עוד יותר, עלולות להופיע גם שלפוחיות שקופות על גבי העור. כתוצאה, הופך העור לאדמומי ומחוספס, עם או בלי דלקות.

איפה מופיעה המחלה?

היא מופיעה באזורים שונים בגוף, בהתאם לגיל הילד. אצל תינוקות היא תופיע לרוב בפנים ובברכיים, אצל ילדים במפרקים ובברכיים ואצל מבוגרים בפנים, בצוואר, בחזה או במפשעת. חריגות ייתכנו בהחלט.

מה מביא למחלה?

גם בעידן הרפואי המתקדם של היום, לא יודעים בוודאות מה מביא להתפרצות המחלה. ועדיין, ברור כי ישנם גורמי סיכון, שמגדילים את הסבירות לסבול ממנה: אטופיק דרמטיטיס תינוקות או ילדים מושפע מגורמים גנטיים, בעיות במערכת החיסונית, תנאי סביבה (יובש, אבק ועוד), חשיפה לחומרים כימיים, אלרגיות, מתח נפשי ועוד.

החדשות הטובות הן שאסטמה של העור אינה נחשבת למחלה מדבקת, והיא אינה עוברת באמצעות מגע מאדם לאדם.

איך מזהים את המחלה?

על אף הסימנים הכלליים שהובאו מעלה, זיהוי המחלה אינו פשוט כלל, והוא עשוי להשתנות מאדם לאדם. סימן הזיהוי המהותי ביותר הוא התייבשות העור, והנטייה של הסובל מכך לגרד פעם אחר פעם ("מעגל הגרד גרד"). ברור שככל שהמחלה חמורה יותר, כך, למרבה הצער, ניתן לזהות אותה ביתר קלות.

האם המחלה משפיעה על היבטים אחרים בחיים?

כן, בהחלט. אטופיק דרמטיטיס, בעיקר אצל ילדים, מביאה לגירוד מאסיבי בעיקר בלילה. כתוצאה, בעיות שינה של הילד, או חוסר תפקוד בבית הספר או בגן (אפילו מבחינה חברתית), צריכים להעלות נורה אדומה אצל ההורים.

האם ניתן לרפא את המחלה?

שלילי. לא קיים כיום טיפול אשר ביכולתו להעלים את האסטמה של העור. עם זאת, טיפולים שונים יכולים להפוך את הופעת התסמינים לפשוטה מעט יותר, ובכך לשפר היבטים רבים בחייו של הסובל ממנה.

הפתרונות למחלה

פתרונות קונבנציונליים

  • תכשירי לחות - אלה באים להתגבר על בעיית היובש, ההולכת יד ביד עם המחלה.
  • תרופות המטפלות בתסמיני המחלה - תרופות כגון פרוטופיק, או אפילו סטירואידיים טופיקליים. בעיקר משחות או קרמים, אשר אין למרוח על הפנים או על תינוקות. חלק מהן נועד להתמודד עם הזיהומים.
  • משחות לדיכוי המערכת החיסונית - ישפיעו על האזור המגורה, ויבטלו את תגובת העור בו.

הפתרונות הבלתי קונבנציונליים

אטופיק דרמטיטיס טיפול מסוג זה כולל לרוב על מוצרים מן הטבע, ללא צורך במרשם רופא. ביניהם:

  • קרמים להרגעת העור - עם או בלי קשר למחלה.
  • שמנים ואל סבונים למקלחת - לשיפור מרקם העור גם כן.

שמפו לעור עדין - יעיל במצבים פשוטים יחסית.