אקזמה – סוגי אקזמות נפוצות ואפשרויות הטיפול

מהי אקזמה? אילו סוגי אקזמה קיימים וכיצד ניתן לנסות לטפל בכל סוג של אקזמה טורדנית?

אקזמה גורמת בדרך כלל לעור מודלק, מגרד ואדום,  כאשר ישנם סוגים שונים של אקזמות אבל לרוב מדובר במצבי עור שכיחים הפוגעים במיליוני בני אדם. באופן כללי, אקזמה יכולה להשפיע על העור כאשר היא גורמת לתופעות כמו כתמים כהים, כתמים מחוספסים או קשקשיים, נפיחות וכן עור קורמי ודולף. חשוב לציין כי לרוב אקזמה אינה מדבקת, המשמעות היא שאדם לא יכול להידבק ממישהו עם אקזמה, או להדביק אחרים.

4 סוגים שכיחים של אקזמה, התסמינים ודרכי הטיפול

  1. אטופיק דרמטיטיסאטופיק דרמטיטיס Atopic dermatitis היא הסוג הנפוץ ביותר של אקזמה והתסמינים מופיעים בה לעתים קרובות בילדות ונעים בין מצב קל לחמור. ילדים עם אקזמה זו נמצאים בסיכון גבוה יותר לרגישות למזון. אטופיק דרמטיטיס גורם לכתמי עור יבשים, אדומים, מגרדים ומודלקים. כתמים אלה מופיעים לרוב במרפקים, בברכיים, על הפנים הצוואר ופרקי כפות הידיים. הגירוד עלול להחמיר את המצב ולגרום להתעבות כתמי העור.

דרכי טיפול אפשרויות: אטופיק דרמטיטיס יכול להיות מצב מתמשך ויתכן שיהיה צורך לנסות טיפולים שונים לאורך זמן כדי לשלוט במצב. גם אם הטיפול יצליח, התסמינים עשויים לחזור. באופן כללי, הרופא יכול להמליץ על טיפול תרופתי או על טיפולי הרפיה שונים.

  1. קונטקט דרמטיטיס - Contact dermatitis היא תגובה עורית שחווים אנשים כאשר הם באים במגע עם חומרים מסוימים כמו: מרככי בדים, צבעי שיער, סוגי שמפו ועוד. קונטקט דרמטיטיס יכול להתבטא בעור יבש, אדום, מגרד ואפילו שורף; ובנוסף, גם בשלפוחיות או בפריחה אדומה.

דרכי טיפול אפשרויות: מריחת קרם או משחה סטרואידית להרגעת הפריחה ותרופות דרך הפה, במקרים חמורים יותר.

  1. אקזמה דיסהיידרוטית – Dyshidrotic eczema מופיעה בדרך כלל אצל מבוגרים מתחת לגיל 40. אקדמה זו מתפתחת לרוב על הידיים והרגליים וגורמת לגירוד עז ולהופעת שלפוחיות קטנות. לפעמים, השלפוחיות גדולות ומימיות והופכות גם לדלקת, מה שעלול להוביל לכאב, נפיחות, ולזליגת מוגלה. כאשר השלפוחיות מתבהרות, לאחר מספר שבועות, הן ישאירו עור יבש וסדוק שעלול להוביל לסדקים כואבים בעור.

דרכי הטיפול תלויים בחומרת התסמינים. ניתן לטפל במצב זה בעזרת קורטיקוסטרואידים (Corticosteroids), שהם משחות סטרואידים. במקרים חמורים הרופא עשוי לרשום גלולות סטרואידים. אם טיפולים אלה לא עוזרים, יתכן שהרופא ימליץ על פוטותרפיה, טיפול המשלב חשיפה לאור אולטרה סגול.

  1. אקזמה דיסקויד – Discoid eczema אקזמה זו מאופיינת בכתמים בצורת דיסק, עור מגרד, אדום, סדוק ונפוח. כתמים אלה מופיעים בדרך כלל על הגפיים התחתונות, פלג הגוף העליון והזרועות. לפעמים מרכז הדיסק מתבהר ומותיר טבעת עור אדומה.

דרכי טיפול אפשרויות: קרם לחות הוא הטיפול העיקרי. מומלץ לחבוש בלילות את כתמי האקזמה בחבישה מושרה בפלורנדרנוליד (flurandrenolide). הרופא עשוי גם להמליץ על סטרואידים דרך הפה, על זריקות סטרואידים או על אנטיביוטיקה.