רוב הזמן אנחנו לוקחים כמובנת מאליה את פעולתו המופלאה של הלב אשר מזרים ושואב דם אל כל חלקי גופנו. אבל כמו כל איבר בגוף האדם, גם בפעילות הלב יכולים להתגלות לפעמים קשיים. אחד המדדים לבדוק אם הכל עובד כשורה הוא לחץ דם.

בדיקת לחץ דם היא בעצם בדיקה של עוצמת הלחץ המופעל על דפנות העורקים שלנו. לעוצמת הלחץ אחראים מספר גורמים:

  • עוצמת הזרמת הדם על ידי הלב
  • כמות הדם בעורקים
  • גודל העורקים
  • אלסטיות העורקים

ישנם שני מדדים הקובעים את לחץ הדם, אחד הוא לחץ דם דיאסטולי – הלחץ הנמדד בעורקים במרווח שבין שתי פעימות של הלב, והשני הוא לחץ דם סיסטולי – הלחץ הנמדד בזמן הפעימה עצמה, כאשר הלב מתכווץ ומזרים את הדם החוצה ממנו.

ערכי מדידת לחץ דם ניתנים בשני מספרים, הראשון מביניהם הוא הסיסטולי והשני הוא הדיאסטולי. יחידות המדידה הן מ"מ כספית. הערכים הרצויים של לחץ הדם הם 120 מ"מ כספית עבור הלחץ הסיסטולי ו- 80 מ"מ כספית לחץ דיאסטולי. את ערכי לחץ הדם נהוג לסמן בצורה 120/80.

לחץ דם גבוה

לחץ דם גבוה, הנקרא גם יתר לחץ דם, הוא לחץ דם שערכיו הם 140/90 או גבוה מכך. מצב של לחץ דם גבוה יכול להיות מסוכן מאוד שכן במקרים רבים אין כל דרך להרגיש בכך, אך קיומו עלול להוביל למצבים בריאותיים מסוכנים.

בין הסכנות שמביא עמו לחץ דם גבוה ישנם התקף לב, אי ספיקת לב, מחלת כליות כרונית, פגיעה בעצבי המוח, בכלי הדם אשר בעין ועוד. את לחץ הדם הגבוה עלולים להביא עמם נתונים גופניים אובייקטיביים, אך גם הרגלים כמו תזונה לקויה, השמנת יתר, עישון, מתח, שימוש ממושך בתרופות מסוימות ועוד.

על מנת להוריד את לחץ הדם הגבוה אפשר להיעזר בטיפול תרופתי, אך ניתן גם לנסות ולטפל בבעיה בצורה טבעית. ויתור על עישון ואלכוהול, הקפדה על פעילות גופנית ותזונה מאוזנת ובריאה, ושימוש בהרבה פחות מלח במזון, יכולים לעזור ולהוריד את לחץ הדם לרמה תקינה בחזרה.

לחץ דם נמוך

אם נמדד לחץ דם סיסטולי של 90 מ"מ כספית או פחות, או לחץ דיאסטולי של 60 מ"מ כספית או פחות, מדובר בלחץ דם נמוך. לחץ דם נמוך עלול להיגרם על ידי מספר גורמים – סוכרת, תת פעילות של בלוטת התריס או בלוטות יותרת הכליה, מחלות לב, תסמונת העייפות הכרונית ועוד.

גם חוסר פעילות גופנית, דימום מוגבר בזמן המחזור החודשי או הזעה מוגברת יכולים להוריד את לחץ הדם לרמות מסוכנות. לחץ דם ברמות נמוכות מהנורמל יכול להוביל לעייפות וחולשה, כאבי ראש, דופק מהיר, קשיי ריכוז ואפילו עילפון. בלחץ הדם הנמוך ניתן לטפל באמצעות תרופות ועל ידי פעילות גופנית, תזונה מאוזנת והימנעות מצריכת אלכוהול.