תוכן [ הסתר ]

ההשפעות של בקיעת שיניים אצל תינוקות מתרחשות כבר עם בקיעת השן הראשונה. זה קורה לרוב בגיל חצי שנה עד עשרה חודשים. השיניים החלביות מסתיידות עוד כשהתינוק בבטן האם והן מוסתרות על ידי החניכיים עד לזמן הבקיעה. בתהליך הבקיעה, השיניים יוצאות ונחשפות אל חלל הפה.

בקיעת השן הראשונה

בסמוך לרגע הראשון של בקיעת השיניים אצל תינוקות, אפשר לראות בליטה לבנה של כותרת השן הבוקעת על גבי החניכיים. השן הראשונה לבקוע היא ברוב המקרים שן קדמית מרכזית, כאשר במרבית המקרים הסדר הוא לסת תחתונה ולאחר מכן לסת עליונה.

התופעות המלוות בזמן בקיעת שיניים אצל תינוקות

בקיעת שיניים אצל תינוקות היא אומנם אירוע משמח להורים, אך עבור התינוק מדובר בדרך כלל בכאב וסבל רב. השיניים שעושות דרכן במעלה החניכיים גורמות לנפיחות ולדלקות. כל אותו זמן קיים צורך גדול של התינוק לנגוס בכל דבר.

עיסוי לחניכיים כאמצעי להרגעת הכאב

כדי להקל במעט ולהפחית את הכאב בזמן בקיעת השיניים, מומלץ להרגיע את המקום בעזרת עיסוי עדין לחניכיים. רצוי לשטוף את הידיים לפני שניגשים למלאכת העיסוי. את העיסוי יש לעשות בתנועות רכות וסיבוביות, הלוך וחזור. העיסוי מרגיע ומסייע להפחתה של הכאב ממנו סובל התינוק.

טמפרטורת המזון בזמן בקיעת שיניים אצל תינוקות

חשוב להקפיד על טמפרטורת המזון בתקופה שבה חלה בקיעת שיניים אצל תינוקות, ולהימנע ממזונות חמים. אפשר לתת לפעוט מעדני חלב קרים, קרטיב, גלידה ופירות. המזון הקר מסייע ומקל בהפחתת הכאב של החניכיים, ממש כמו בכל פצע רגיל.

צעצועי לעיסה מסייעים בהפחתת הכאב

כפי שציינו, בזמן בקיעתן של השיניים אצל תינוקות קיים צורך עז של התינוק לנגוס. כיום קיימים בשוק צעצועי נשיכה ולעיסה עשויים גומי, שהותאמו במיוחד לתקופה הזאת בחייו של הפעוט. את צעצועי הלעיסה (המוכרים יותר כנשכנים) כדאי לקרר לפני שנותנים לתינוק.

משככי כאבים בזמן בקיעת שיניים אצל תינוקות

בשוק התרופות קיימים מספר תכשירים שנועדו לסייע בהפחתת הכאב ולהרגיע את החניכיים הרגישות של התינוק. התכשירים הללו, העשויים ג'ל בדרך כלל, מכילים חומר מאלחש. במקרה הצורך ניתן לתת לתינוק גם משככי כאבים לגיל הרך, הפועלים במהירות וביעילות בהרגעת הכאב וחוסר השקט. זכרו: משככים אלו ניתנים רק בהתייעצות עם הרופא המטפל.

שמירה על היגיינה וניקוי הפה

בזמן בקיעת שיניים יש עלייה מוגברת בכמות הרוק שהתינוק מפריש. מאוד מומלץ לנקות את פיו עד כמה שניתן ועד כמה שהפעוט מאפשר. עודפי רוק בחלל הפה עלולים להחריף את המצב ולהגביר את הגירוי, לכן פעולה זו חשובה מאוד.

בקיעת שיניים אצל תינוקות וצחצוח שיניים

צחצוח שיניים אצל תינוקות מומלץ החל מבקיעת השן הראשונה, רצוי אפילו פעמיים ביום. בזמן בקיעתן של השיניים ולאחריה, מאוד חשוב להקפיד על הצחצוח האחרון שלפני השינה. יש להימנע לחלוטין מהרדמות תוך כדי הנקה או בקבוק עם משקה ממותק.

סדר בקיעת שיניים אצל תינוקות

  • הבקיעה מתחילה כאמור אחרי 8-12 חודשים, עם השיניים החותכות הקדמיות.
  • חותכות צידיות בוקעות בגיל 9-13 חודשים
  • ניבים ב-16-22 חודשים
  • טוחנת ראשונה בגיל 13-19 חודשים והטוחנת השנייה אחרי שהילד הגיע לגיל שנה.
  • עד גיל שנתיים וחצי בערך, כל השיניים החלביות מסיימות את בקיעתן.

בסיום התהליך של בקיעת שיניים אצל תינוקות מספר השיניים עומד על 20.