בריאות הרגל - כך תבחרו נעלי ריצה

תוכן [ הסתר ]

במקביל לעלייה המשמעותית במספר האנשים שבוחרים באורח חיים בריא ופונים לפעילות גופנית, כך עולה המודעות לבחירת נעלי ריצה שיתאימו לכף הרגל ולסוג הפעילות הספורטיבית אותה מעוניינים לעשות. בחירת נעלי ריצה באופן אקראי, ללא התחשבות במבנה כף הרגל ובסוג המשטח עליו מתכננים לרוץ – עלולה לגרום לתחושה של חוסר נוחות, ירידה בביצועים ופגיעה בבריאות.

ללא שם

החשיבות בבחירת נעלי ריצה מתאימות

בכף הרגל של האדם יש 26 עצמות ו-36 מפרקים. עצמות ומפרקים אלה מחזיקים את משקל הגוף כולו, ובזמן פעילות גופנית – חווים מאמץ עילאי. הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות כף הרגל והברכיים היא באמצעות נעלי ריצה איכותיות המותאמות לכף הרגל כמו כפפה ליד. נעילת נעלי ריצה שאינן מתאימות, יובילו לכאבים בזמן הפעילות הגופנית וככל שהיא תימשך, לחוסר יכולת לבצע את הפעילות לאורך זמן ולירידה בביצועים, וכאמור לפציעות בכף הרגל, בברכיים ואפילו בגב. בבחירה של נעלי ריצה מתאימות, לעומת זאת, ניתן לבצע את פעילות הריצה בצורה הטובה ביותר ללא חשש וללא כאב.

סוגי נעלי ריצה

לנעלי ריצה יש מגוון סוגים מבית חברות שונות – נעלי ריצה עם בולמי זעזועים עבור מי שבמהלך הריצה פוגעים את הקרקע ב"חבטה", נעלי ריצה רכות וקלות עבור מרוצים לטווחים קצרים וכן ריצות קלות, נעלי ריצת שטח חזקות עבור מי שמתכנן לבצע ריצת שטח וכד'. הסיבה לכך היא שריצה היא פעילות רווחת, שמשתמשים בה במגוון של פעילות ספורט, החל מתחרויות ריצה ועד למשחקי טניס וכדורסל. וכאמור, לכל פעילות שכזו יש את הדרישות שלה. לכן, חשוב להתאים את הנעל לפעילות הגופנית אותה תרצו לבצע כדי להרוויח את המקסימום מהנעליים ולדאוג לבריאות כף הרגל שלכם.

איך תבחרו את נעלי הריצה המתאימות לכם

  • התאמת הנעל לפעילות - התאמה של נעל הריצה לפעילות אותה רוצים לבצע תקטין את הסיכוי לפציעות ספורט ותאפשר ביצוע פעילות בצורה נוחה.
  • סוג הנעל לפי מבנה כף הרגל - קיימים שלושה מבנים פופולריים לכף הרגל: כף רגל בעלת קשת גבוהה, כף רגל שטוחה (פלטפוס) וכף רגל נייטרלית. ללא התאמה של נעל הריצה למבנה כף הרגל, עולים הסיכויים לכאבים בזמן הפעילות ולפציעות.
  • אווריריות - כדאי לבחור נעלי ריצה מבד נושם, שמעניק לנעליים קלילות וכמובן תחושה נעימה יותר למתאמן.
  • סוליה מחוספסת - בדומה לגלגל רכב שנדרש להיות מחורץ כדי להימנע מהחלקה, כך גם עם נעלי ספורט שנדרשות להיות בעלות סוליה מחוספסת כדי לאחוז טוב יותר במשטח – בין אם מדובר בריצה על משטח הליכון ובין אם מדובר בריצה בחוץ.
  • נעליים שקל לכבס - שיקול הניקיון והתחזוקה אמנם לא בא על חשבון שיקולים של התאמה ונוחות, אך הוא חשוב בפני עצמו. נעליים צוברות לכלוך וזיעה לאחר כל פעילות גופנית, ואם מדובר בנעל יקרה שמשרתת אתכם – כדאי לבחור בנעל ריצה שניתן לכבס לעיתים קרובות מבלי שייגרם לה נזק.
  • נעליים גמישות - בגלל מבנה כף הרגל והעובדה שבכפות הרגליים יש מספר רב של עצמות ומפרקים שנעים יחד, חשוב לבחור בנעל ריצה גמישה ורכה שתאפשר לכף הרגל להתנועע בחופשיות.

 

עוד מידע בנושא בריאות הרגל - כך תבחרו נעלי ריצה