תוכן [ הסתר ]

החיים בגיל המבוגר כוללים בתוכם חוויות רבות, אך גם רשימה לא מבוטלת של מצבים בריאותיים שהם הכול חוץ מנעימים. אחד המצבים המורכבים עבור בני גיל הזהב, וכזה הכולל בתוכו לא מעט מבוכה, הוא המצב של בריחת שתן. מדוע הוא נגרם? ומה ניתן לעשות על מנת להתמודד עם הבעיה? על כך ועוד במאמר הבא.

בריחת שתן, גיל הזהב ומה שביניהם

בריחת שתן, ברמה הכללית, היא מצב שבו יכולתו של אדם לשלוט על הסוגרים בשלפוחית השתן שלו יורדת, או אפילו מתבטלת לחלוטין, מה שמתבטא במתן שתן במועדים לא רצויים, ובלא מעט מבוכה הנגרמת עקב כך. מה שתורם למורכבות הוא העובדה שהבעיה נפוצה מאד בקרב בני גיל הזהב, שעה שאחד מבין שלושה מבוגרים סובל ממנה. אצל נשים הבעיה שכיחה אף יותר, מסיבות שנראה מיד.

רשימת הגורמים שעלולים להביא לבריחת שתן בקרב קשישים רחבה במיוחד, כשגם כאן ניתן למצוא הבדל בין גברים ונשים. אחת מהנחות היסוד היא שהסיבה שנשים סובלות יותר מהבעיה היא עקב מבנה שונה של דרכי השתן אצלן, כמו גם ההשתנות שלהן לאחר מצבים של היריון או לידה. אצל גברים, עלולה הבעיה להיגרם עקב בעיות בתפקודה של בלוטת הערמונית: כך, לדוגמא, מצב של ערמונית מוגדלת, המביאה למצב המכונה "הצפת שתן".

גורמים כלליים יותר לבעיה, המאפיינים גברים ונשים כאחד, הם:

  • הפרעות בדרכי השתן התחתונות, לרבות חסימה.
  • זיהומים ודלקות במערכת השתן.
  • מאמץ פיזי – בעיקר עקב התרפות שרירי רצפת האגן, כפי שמתרחשת עם השנים.
  • מחלות כרוניות שונות, לרבות סוכרת.
  • תפקוד לא תקין של מערכת העצבים – עלול להביא גם להגדלת הדחיפות למתן השתן כמכלול.

ההשלכות של בריחת שתן

התמודדות עם בריחת שתן אינה דבר של מה בכך. ראשית, הרי שהתופעה עלולה להעיד על בעיות אחרות שקיימות בגוף האדם, ומביאות לה מלכתחילה. על אף שאין כאן סיכון בריאותי במלוא מובן המילה, בריחת השתן משבשת את חיי בני גיל הזהב בצורה משמעותית. מעבר לתחושת הבושה, הם עלולים להימנע מביצוע פעולות גופניות מסוימות, ושגרת החיים שלהם משתבשת באופן מובהק (למשל, עקב העובדה שהם צריכים להחליף בגדים, לאחר בריחת השתן, מבלי שבהכרח היו מוכנים לכך).

השפעה שלילית אחרת של בריחת שתן היא זו החברתית. רבים מבני גיל הזהב הסובלים מהבעיה נוטים להסתגר בביתם, ולהקטין את האינטרקציה שלהם עם הסביבה במידה משמעותית. הדבר עלול להביא גם לשינויים לרעה במצב הרוח שלהם, עד למצב של דיכאון מתמשך.

אז מה ניתן לעשות?

החדשות הטובות הן ששכיחותה של בריחת שתן, בעיקר אצל הנמנים על גיל הזהב, הביא לפיתוח לא מעט פתרונות במהלך השנים, חלקם יעילים במיוחד. מוצרי הספיגה נכנסים לתמונה בנקודה הזו בדיוק, והם מגיעים במספר צורות אפשריות: פדים, תחתונים סופגים, חיתולים וכן הלאה. באמצעותם, גם כאשר תיעשה בריחת השתן, הנזק שנגרם ממנה יהיה משמעותי הרבה פחות, וניתן יהיה להמשיך בשגרת החיים, מבלי שהסביבה מודעת לסיטואציה כלל. התקנת צנתר לשלפוחית השתן היא סוג נוסף של פיתרון, אשר תכליתו העיקרית היא לבצע ריקון של השלפוחית, מה שימנע זיהומים. זהו פיתרון קבוע בו בוחרים חלק מהאנשים הסובלים מהבעיה.

מבחינת הטיפולים המונעים, מדובר על מגוון טיפולים, אשר יותאמו בהתאם לסיבה שזוהתה כמביאה לבעיה אצל המבוגר הספציפי. כך, למשל, באם המדובר הוא בזיהום בדרכי השתן, תינתן אנטיביוטיקה ייעודית, בעוד שכאשר המדובר הוא בחולשה של רצפת האגן (למשל, לאחר מספר לידות אצל האישה), יבוצעו תרגילים פיזיותרפיים לחיזוק. פתרון אחר הוא אימון השלפוחית, מצב בו מתרגלים את הסובל מהבעיה להטיל את מימיו בזמנים קבועים, אפילו כאשר אינו מרגיש שיש בכך צורך.