תוכן [ הסתר ]

גזים אצל תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם היא תופעה נורמטיבית לחלוטין ושכיחה מאוד. אין הורה שלא נתקל בזה.

עד שהתינוק מגיע לגיל ארבעה חודשים הוא בוכה פעמים רבות ללא הסבר. נפשם של ההורים יוצאת לתינוק המיוסר, הצורח מכאב - אבל כהורים טריים לילד ראשון, אנו מחכימים רק כשמסתיימת תקופה זו.

למה תינוקות סובלים מגזים?

בכי של תינוק יכול לנבוע מרעב, צמא, עשיית צרכים, בדידות או סתם שעמום. לפעמים הילד פשוט חולה או לא מרגיש טוב. להורים הטריים קשה להבין ממה נובע הבכי. זהו בכי חזק, מלווה בכיווץ הגוף והבאת הברכיים לבטן.

הסיבה האמיתית לכך היא שהתינוק עובר ממצב של עובר בבטן האם ליציאה לאוויר העולם. למערכת העיכול לוקח זמן להסתגל ולהתמודד עם הטראומה הזאת ועד שזה קורה, ישנם עיוותים במערכת העיכול שיוצרים גזים אצל תינוקות, הידוע גם בשם "קוליק".

סיבות נוספות לגזים במעי

כשיש שינויים במעי, מאזן החיידקים אינו תקין. תתכן בעיה בעיכול, הגורמת לכאבי בטן, שלשול, עצירות או גזים. גם פחמימות יכולות לגרום לגזים וכן חוסר בלקטוז, אנזים שמפרק את סוכר החלב. חיידק או וירוס במעיים בשל קלקול קיבה יתרמו גם הם לבעיות בקיבה.

עוד סיבות נוספות לבעבוע בבטן

מתן אנטיביוטיקה משנה את מאזן החיידקים בקיבה. גם אוויר שנכנס למעיים בשל אכילה מהירה, מרובה מידי או לא נכונה (כולל שתייה מבקבוק) יביא לגזים במעיים. תופעת הקוליק יכולה להיווצר גם אם האוויר אינו נפלט על ידי שיהוק או גיהוק.

עצות למניקות שבינינו

אנו עושות את כל המאמצים להיות אמהות למופת. יש המתהדרות ולא מוותרות על ההנקה. כדי להפחית את הפועה של גזים אצל תינוקות, האם המניקה צריכה לצרוך פחות מאכלים בעלי מעט סיבים (כמו לחם לבן, אורז לבן ופחמימות פשוטות). מומלץ גם להפחית או להימנע ממאכלים שגורמים גזים אצל תינוקות, כמו קטניות למיניהן.

כשאת מניקה ואוכלת קטניות - במיוחד שעועית - כדאי להשרות את הקטניות במים למשך הלילה ולזרוק את המים המושרים לפני הבישול. יש ללעוס היטב את האוכל ולאכול במקביל מאכל חמוץ או מר, כדי לעורר את מיצי העיכול.

חליטת צמחים למניקות

חליטות התה הבאות (אותן תשתה האם כמובן) יעזרו בהפחתת תופעות הלוואי של בעיית הקוליק בקרב תינוקות יונקים:

  • ג'ינג'ר – נלקח אחרי האוכל. מסייע להסדרת פעילות מעיים, למניעת גזים וגם מונע בחילות והקאות
  • תה לואיזה – להפרעות עיכול ולייצור חלב אם
  • נענע - פועלת גם היא על מערכת העיכול, יעילה נגד גזים, נגד תסמונת המעי הרגיז ומסייעת להפסקת ייצור החלב לאמהות שבכל זאת רוצות להפסיק להניק

איך מרגיעים גזים אצל תינוקות?

ראשית, חשוב לדעת ממה התינוק בוכה. האם משהו אחר מפריע לו או אולי זה באמת גזים? חשוב לברר ממה נובעים הגזים. אם התינוק בוכה ברציפות למעלה משעתיים, יש לעשות בירור אצל הרופא כדי לשלול בעיות אחרות. נדנוד ממושך בעגלה או בעריסה והשכבת התינוק על בטן ההורים תוך נדנוד קל, ייטיבו עם התינוק.

מבולבלים מסבך האפשרויות?

קשה למעי להסתגל למצב החדש שלאחר הלידה. גוף התינוק בנוי כך שמערכת העיכול משלימה את הבשלתה רק מחוץ לרחם. בלידה הראשונה אנו ההורים כה מבולבלים, מנסים את כל התרופות המוצעות וכך עוברים להם בחטף שלושה-ארבעה חודשים, עד שאנחנו הופכים להורים 'חכמים', ואז אנו שוכחים מה זה גזים אצל תינוקות - עד ללידה הבאה.

קריאה נוספת בנושא