בשנים האחרונות, עלו קרנם של טיפולי הרפואה המשלימה בעשרות מונים. אחת התורות המרכזיות, מהבחינה הזו, היא הרפואה הסינית, שבכוחה למצוא פתרון למגוון עצום של בעיות רפואיות, באופן יעיל במיוחד. גם הרזיה מקבלת מענה על פי התורה זו, כשהכלי המשמעותי המשמש לצורך זה הוא דיקור סיני, או אוקופונקטורה.

הנה כל מה שרציתם לדעת על השימוש בדיקור סיני במטרה להתמודד עם אחת המגיפות המשמעותיות של המאה ה-21, והיא משקל עודף.

תוכן [ הסתר ]

ראשית: בסיס הרפואה הסינית

עוד לפני שמדברים על הרזיה באמצעות דיקור סיני, חשוב להבין מהם בדיוק הכללים בשדה המשחק אליו נכנסים. ברמה הכללית, רפואה סינית מתבוננת על הגוף כמקשה אחת, אשר בעיות שונות בו נובעות מהפרעה בזרימה של אנרגיית הצ'י, "אנרגיית החיים". מצבים של חוסר איזון באנרגיה הזו, כתוצאה, הם שגורמים לכל אותם תסמינים גופניים שליליים, שמתבטאים אצל רבים מאיתנו.

דיקור סיני נכנס לתמונה בנקודה הזו בדיוק. טיפול זה, שהבסיס לו הן דקירות הנעשות באמצעות סיכות, באזורים שונים בגוף, נחשב ליעיל בשיכוך כאבים, במניעת מחלות, בשיפורה של המערכת החיסונית ועוד. הגם שהטיפול, בדומה לתחומים אחרים של רפואה משלימה, טרם הוכח באופן מלא מבחינה מחקרית, בפועל יכולים לטעון אינספור מטופלים שהוא חולל אצלם שיפור מהותי.

על הקשר שבין דיקור סיני להרזיה

אז כיצד יכול דיקור סיני לתרום לירידה במשקל? התשובה הפשוטה לכך היא שבלא מעט דרכים. ראשית, הוא מביא לשיפור בחילוף החומרים בגוף האדם, ומגביר את הפעילות המטבולית שבו – מכאן, שהוא יכול לסייע גם במצבים מורכבים, בהם השמנת היתר אינה נובעת בהכרח מהרגלי התזונה או הפעילות הגופנית של האדם.

מכיוון שהטיפול מגדיל גם את האנרגיה בגוף, הוא מאפשר לו לשמור על חוסנו, מה שמקטין את צריכת המזון, ומסייע להורדה במשקל. בכוחו של הדיקור, בהמשך לכך, לווסת באופן יעיל הורמונים בגוף האדם אשר "מסייעים" להשמנת היתר, דוגמת לפטין או ג'רלין.

חשוב לתת את הדעת גם על ההשפעה של הדיקור הסיני על מצבו הנפשי של האדם המבצע אותו. תכונה חשובה של הדיקור היא היותו אמצעי נפלא לשיפור תחושת הרוגע, ולהורדת לחצים. לחצים ודיכאונות הם, כידוע, אחד ה"אויבים" הגדולים ביותר של המעוניינים לרדת במשקל, ולו מכיוון שכאשר המצב הנפשי אינו מושלם – אחד המפלטים הראשונים הוא האוכל.

האיבר המרכזי – האוזן

טענו קודם לכן כי דיקור סיני עשוי להכניס לתמונה אזורים מגוונים בגוף האדם. במקרה שהמטרה של הטיפול היא הרזיה, האיבר המשמעותי ביותר עליו נעשה הטיפול הוא לרוב אוזנו של האדם. במצב הזה, חמישה מחטים ידקרו את האוזן, בנקודות המקושרות, על פי הרפואה הסינית, לכליות, לריאות, לכבד ולמערכת העצבים. תפקידה של המחט החמישית הוא לבצע הרפיה של הגוף. המחטים יושארו, באמצעות פלסטרים מיוחדים, על אוזנו של האדם המטופל, מספר ימים לאחר הטיפול, מה שיאפשר להשפעה החיובית על גופו להמשיך ולתת את אותותיה.

חשוב להדגיש, בנקודה הזו, כי הטיפול באמצעות דיקור סיני מותאם לכל מטופל באופן אישי, בהתאם להרגלי האכילה שלו, או אפילו לגורמים הספציפיים שמביאים למשקל העודף. כאשר הבעיה היא חוסר איזון הורמונלי או עודף סוכר, למשל, תיעשה הדקירה במקום שמשפיע על פעילות הטחול. לאנשים אשר ההתמכרות שלהם היא מזון, הדקירה תהיה באזור הריאה. כמובן שניתן למצוא דוגמאות נוספות שממחישות את הנקודה הזו.

מכאן, שלא ניתן לדבר על דיקור סיני לצרכי הרזיה מבלי לבצע אבחנה מדויקת של הסיבות של השמנת היתר. בדומה לכל הליך שמטרתו הורדת משקל, גם כאן יש חשיבות ליעדים שמציבים להורדה במשקל, על פיהם ייקבע היקף הטיפול, תדירותו וכיוצא בזה.