מה ההבדל בין בית חולים פרטי לציבורי?

תוכן [ הסתר ]

בישראל פועלים מספר בתי חולים פרטיים, שגם הם - כמו כל בית חולים ציבורי (ממשלתי) מציעים למטופל עשרות סוגים של טיפולים, ניתוחים והליכים רפואיים. אז אם שני סוגי בתי החולים הללו נותנים את אותו שירות, מה השוני ביניהם? ובכן, המשותף לשניהם הוא רק למראית עין. בפועל, ישנם לא מעט הבדלים בין בית חולים פרטי וציבורי.

זה מתחיל בשירות ובתנאים

מי מאיתנו לא היה לפחות פעם אחת בבית חולים? לצערנו, כנראה שזה לא פוסח על איש, בין אם הגיע לשם, חלילה, בתור מטופל ובין אם ביקר אדם קרוב אשר מאושפז במוסד רפואי כזה או אחר מסיבה מסוימת.

כך או כך, ברור שהדבר הבולט לעין בבתי החולים הציבוריים, הוא הצפיפות ורמת האירוח הבסיסית. תתפלאו, אבל גם בבית חולים אין שום סיבה שלא יינתן דגש על העלאת תנאי השהות, אך מאחר ולבתי החולים הללו אין מימון מספיק, הם נאלצים לקצץ בעניין זה.

בית חולים פרטי הוא עולם אחר מהבחינה הזו: בבתי החולים הללו מושם דגש עליון על רמת האירוח ועל השירות - כן, כן, השירות - שניתן לכל מטופל ולמבקרים אותו. רבים משווים את השהות בבתי החולים הללו לשהות בבתי מלון, ולא במקרה.

בית חולים פרטי יציע לרוב למטופל חדר נפרד, או לכל היות חרד עם שותף אחד; החדרים עצמם גדולים ומרווחים, ומצוידים בכל דבר אפשרי - מטלוויזית LCD גדולה ועד פינת קפה מושקעת; צוות בית החולים מגיע בתדירות גבוהה ביוזמתו, כדי לוודא שהמטופל מרגיש טוב ובנוח; והתחושה לאורך כל הדרך היא של מקום רגוע ושליו.

וממשיך לרמת ההיגיינה

אחד הדברים הידועים לגבי בתי חולים ציבוריים (לא כולם, אך רובם) הוא שישנה סכנה לא מעטה לכך שהחולה יידבק במהלך שהותו בבית החולים במחלה אחרת, אשר הועברה לו מחולה אחר. ההיגיינה בבתי החולים הללו אינה מהגבוהות ביותר, פועל יוצא של הצפיפות והתחלופה הרבה.

בבתי החולים הפרטיים, כמות המאושפזים אינה כה גבוהה, ולכל מאושפז יש את הזמן שלו להתפנות מבית החולים. בדרך זו, קל הרבה יותר לשמור על רמת היגיינה גבוהה וכך גם על בריאותם של החולים.

והאוכל...

אין ספק כי האוכל בבית חולים ציבורי הוא לא מהמוצלחים. שוב, בשל היעדר תקציבים מעדיפים ראשי בתי החולים הללו להשקיע בציוד הרפואי - ובצדק, כדי להבטיח את הצלחת ההליכים הרפואיים - ולכן, גם עניין האוכל הוא לא מהאיכותיים ביותר. מנות בסיסיות ביותר, חסרות גיוון, הן מה שמאפיין את המקומות הללו.

בית חולים פרטי הוא מוסד קולינרי מהלך. לכל מטופל מותאם התפריט המבוקש על ידו, וכמות המנות אשר מוצעות מידי יום עצומה. גם איכות המנות גבוהה מאוד ולמעשה, מדובר באוכל ברמה של מסעדה לכל דבר.

הרופאים

נכון, רוב הרופאים אשר עובדים בבתי החולים הפרטיים עושים זאת גם בבתי חולים ציבוריים (מעין יום עבודה משולב שמעניק להם משכורת מכובדת). מהבחינה הזו, ברור שתוכל לפגוש את הרופא המסוים שנמצא בבית החולים הפרטי, גם בבית החולים הציבורי.

אבל, בית חולים פרטי יכול להציע לך בונוס משמעותי: בחירה של הרופאים בעצמך. אם שמעת משהו טוב על רופא מסוים, תוכל לקבל אותו במיוחד. הבחירה כאן בידיך, והידיעה שזהות הרופא נקבעת מראש תרגיע אותך עוד יותר.