הנתונים כיום חד משמעותיים: השמנת יתר במאה ה-21 הפכה למגפה של ממש. בישראל, אחד מבין ארבעה ילדים סובל מהשמנת יתר, וכמחציתם מעודף משקל. בקרב כלל האוכלוסיה, כמעט שני שליש מוגדרים כבעלי משקל עודף. כאשר ההשלכות של אורח חיים שכזה ברורות – בין השאר, משקל עודף מהווה כר פורה להתפתחות מחלות כרוניות, פגיעה במראה האסתטי, ירידה בביטחון העצמי ועוד – ברור שנדרש להבין כיצד ניתן לצלוח את המשימה החיונית של הורדת משקל.

אז מהי הדרך הטובה ביותר להיפטר מעודף המשקל, שמאפיין רבים מאיתנו? ובכן, אין ספק שהורדת משקל היא דבר ארוך ומייגע, שדורש לא מעט שינויים בהרגלי האכילה שלנו, ובאורח חיינו בכלל. אנשים הסובלים מעודף משקל, רגילים לאורח חיים שונה לחלוטין מהנדרש. כדי להוריד במשקל, יש צורך בשינוי מחשבתי תחילה, ואיתו התמדה ארוכת טווח בשינויים ההתנהגותיים הנדרשים, אך בעיקר מעבר לתפריט מאוזן וביצוע פעילות ספורטיבית.

חשיבותה של דיאטה

אז האם לעשות דיאטה? עבור הסובלים מעודף משקל, התשובה לכך חייבת להיות חיובית. אלא שיש כיום סוגים מגוונים של דיאטות, כל אחת עם מאפיינים שונים, כך שאין זה מובן כלל וכלל מהי הדיאטה המתאימה לכל אחד. זאת מכיוון שלכל אחד ואחד מאיתנו תתאים דיאטה שונה ותפריט תזונה אחר, שיקחו בחשבון את נתוני הפתיחה של משקל הגוף שלנו, הרגלי האכילה שלנו, אורח החיים ועוד. הדגש, כמובן, חייב להיות מושם על תפריט מאוזן, בריא, הכולל בתוכו את כל אבות המזון, ולעומת זאת כמות מבוקרת של רכיבים הנחשבים ל"שליליים" – שומן, כולסטרול וכן הלאה.

על מנת להרכיב את התפריט האידיאלי לצורך הורדת משקל, יש צורך להיוועץ ולהיעזר בבעלי מקצוע בתחום. דיאטנית מוסמכת היא השחקנים המרכזית בשדה משחק זה: היא תקבץ את כל הנתונים ותוכל, על פיהם, להרכיב תפריט דיאטה המותאם לאדם אישית, ואשר בו יוכל הוא לעמוד. אין ספק שהפן הפסיכולוגי פה תופס מקום נכבד, וללא חוסן פסיכולוגי והתמדה, המעבר לחיים הדיאטתיים החדשים שלנו יהיה מורכב מאד, או אפילו בלתי אפשרי. לכן, חשוב לבחור בבעל מקצוע שיעניק, מעבר לידע המקצועי, גם סיוע אישי לכל אורך הדרך.

לא ניתן לוותר על פעילות גופנית

יחד עם הנאמר מעלה, ברור שדיאטה ושינוי בהרגלי התזונה לבדם אינם מספיקים. דרישת חובה היא שהם ילוו בפעילות גופנית, שתשמור על בריאותינו ותעזור לנו לשמר את ההישגים שנגיע אליהם בזמן הדיאטה. זוהי הדרך הנכונה לעמוד בצורה איתנה וארוכת טווח בתוכנית ההרזיה. גם את הפעילות הגופנית רצוי ומומלץ לבצע בעזרת איש מקצוע, שבדומה לתוכנית הדיאטה, ירכיב תוכנית אימונים בהתאם לנתוני הפתיחה של כל אחד ואחת, הנתונים הפיזיים, ההרגלים שלהם וכן הלאה.

הורדת משקל כרוכה בהשקעת מאמץ, אך הוא תמיד שווה. לאחר שנעבור את הדרך הלא פשוטה, נגיע למשקל עליו חלמנו כל חיינו, ואין סיבה שלא נצליח לשמור עליו. בכך, נזכה לחיים מאושרים ובריאים, נהיה שלמים יותר עם עצמנו ועם המראה שלנו, הדימוי העצמי שלנו ישתפר והבטחון העצמי יעלה. הורדת משקל ושמירה על תזונה נכונה היא קשה, לא פשרנית ודורשת לא מעט. אבל בקצה המנהרה יש אור, הרבה אור.. תשאלו את מי שכבר היה שם.

עוד מידע בנושא הורדת משקל