תוכן [ הסתר ]

"הסיפור המופלא של בנג'מין באטן" הוא סיפור קצר, שהפך לאחר מכן לסרט מצליח, ואשר מספר את סיפורו של אדם הנולד זקן, והופך צעיר מיום ליום. המציאות, כמובן, היא הפוכה: אנחנו רק גדלים עם הזמן, ועוברים לא מעט תחנות משמעותיות.

שלב ההזדקנות הוא אחד השלבים המאוחרים שיש, והסימנים שלו מתחילים להופיע לרוב בשנות ה-40 או ה-50 של האדם. אבל מה בדיוק עומד מאחורי המונח הזה, שמושלך לאוויר העולם פעמים כה רבות? מהו המצב הבריאותי המאפיין את הנמנים על קבוצה זו? ואיך ניתן לעבור את שנות ההזדקנות בצורה הטובה ביותר?

קווים לדמותה של ההזדקנות

כבר בנקודה הזו, ניתן להבין כי מונח ההזדקנות משתנה ככל שההיסטוריה האנושית מתקדמת. נכון, עדיין המדובר הוא באותו טווח גילאים, אלא שאם בעבר אנשים בגילאים אלה נחשבו לכאלה שבסוף חייהם, כיום ההזדקנות מתחילה, במידה לא מבוטלת, באמצע החיים.

לשינוי המשמעותי הזה ניתן למצוא, כמובן, לא מעט גורמים, ובכלל זה השיפור באיכות החיים או הרחבת המענה הרפואי האפשרי. מצד שני, ברור כי יש בנמצא גורמים המסכנים את עצם ההזדקנות, ובכלל זה נסיבות סביבתיות ספציפיות, מחלות (בין אם גנטיות ובין אם מולדות), מחלות כרוניות הנוטות להתפרץ בעיקר בגילאים אלה וכיוצא בזה. מכאן, שגם אם אדם מגיע לשנות ה-40 או ה-50 שלו, ועל אחת כמה וכמה נמנה על בני גיל הזהב (שנות ה-60 ומעלה), לא ניתן לדעת דבר על מצבו הבריאותי.

השינויים המאפיינים את ההזדקנות

קצב ההזדקנות אצל כל אדם, כאמור, שונה, ומושפע משורה ארוכה של גורמים. ועדיין, גם אם הקצב שונה, ברור שבסופו של דבר יתרחשו אצלו בגוף אותם תהליכים. התהליך המרכזי הוא הפחתת הפעילות של תאי הגוף, מה שמביא להפחתה בתפקודם כל אותם איברים ומערכות, בהם עושה האדם בכל רגע נתון.

החמצן, הדם, ההורמונים ושאר רכיבים – כולם "עובדים" בקצב פחות טוב בגילאים מבוגרים, ובתפוקה יעילה פחות, מה שנותן את אותותיו באופן מובהק על האדם. היחלשות המערכת החיסונית, לכן, היא אחד מ"סימני ההיכר" של הליך ההזדקנות, וכך גם מחלות המאפיינות את גילאים אלה, דוגמת אנמיה או יתר לחץ דם.

אדם עלול להיפגע גם בצורה מנטלית בהליך ההזדקנות, כאשר יכולת התפקוד של המוח שלו יורדת אף היא. אין זה מקרה כי בשנים אלה האדם עלול לאבד חלק ניכר מיכולת הזיכרון שלו, כשבמקרים חמורים התפקוד המנטלי הלקוי בא לידי ביטוי בצורה של מחלות דוגמת אלצהיימר או דמנציה. למארג המורכב יש להוסיף גם את ההיבט הנפשי, שעה שהליך ההזדקנות מבוטא באורח חיים פעיל הרבה פחות, ובחשיפה קטנה פי כמה לאנשים אחרים. תוצאות אפשריות של כך הן בדידות, או אפילו דיכאון.

המפתח להזדקנות מאושרת

יחד עם הנאמר מעלה, ברור ששנות ההזדקנות של האדם יכולות להיות גם התקופה הטובה ביותר בחייו. העבודה כבר מהווה חלק משמעותי פחות בחייו, ויש לו זמן ליהנות מהמשפחה אשר גדלה לה בצעדי ענק, לפתח תחביבים ולקחת חלק בפעילויות מאתגרות ומהנות. סימן מעודד נוסף הוא שהרפואה המודרנית יכולה עדיין להתמודד באופן ראוי בהחלט עם תסמיני ההזדקנות, גם אם לא למנוע אותם לחלוטין. לכן, אין להניח כי חוסר הנוחות או הכאבים הם "טבעיים", אלא לצאת מנקודת הנחה שהמפתח לשיפור החיים בהחלט קיים בנמצא.

אין צל של ספק שבשנים אלה רצוי להקפיד יותר מבכל תקופה אחרת על תזונה נכונה ועל אורח חיים פעיל, למרות הקשיים שעלולים להיות בכך. מסגרות שונות בהן לוקחים חלק לאחר הליך ההזדקנות מסייעות אף הן, כאשר בהקשר הזה ניתן להזכיר את המוסדות הגריאטריים השונים, לרבות בתי האבות או מוסדות הדיור המוגן. מוסדות אלה מעניקים את כל השירותים הרפואיים, הסיעודיים, הסוציאליים או החברתיים להם זקוקים המבוגרים, ויכולים לסייע להם לעבור את השנים המאוחרות של חייהם באופן ראוי.