הפחד מהליכים רפואיים – עובדות חשובות שכדאי להכיר

מדוע ישנם אנשים שחוששים כ"כ מכל הליך רפואי קטן דוגמת בדיקת דם? פוביה או חרדה זו מהליכים רפואיים, הנקראת טומופוביה (Tomophobia) היא תופעה שלעתים די מתעלמים ממנה ורק לעתים רחוקות מדברים עליה ממש. לרוב מדובר בפחד ממחטים ומזריקות, בעיקר בקרב ילדים, אבל גם פחד מחיסונים, מניתוחים או מרופא השיניים. בנוסף לאלו ישנם גם רבים הסובלים גם מחרדת בריאות.

המחלה שממנה אתם חוששים, עשויה לא להיות המחלה שיש לכם. כדי להבין במה המדובר, נתייחס לעבודה שנערכה במסגרת קבוצת תמיכה מקוונת לאנשים שסובלים או חוו חרדת בריאות כזו או אחרת. חברי הקבוצה הביעו מגוון של דאגות בריאותיות הנוגעות לשומות בעור, לדפיקות לב לא סדירות או לתחושות של קהות ועקצוצים. לכולם היה דבר אחד במשותף – אף אחד מהם מעולם לא אובחן כחולה במחלה ממנה חששו, וכולם סיפרו על חרדות לא רציונליות לגבי מצבם הבריאותי.

העובדות החשובות שכדאי להכיר:

  • כולם חווים פחד קל מהליכים רפואיים. עם זאת, אם יש לכם פוביה ספציפית, סביר להניח שאתם חשים אימה או בהלה מוגזמת. אם אתם מתמודדים עם חרדה קיצונית מהליכים רפואיים, יתכן שאתם סובלים מטומופוביה. פחדים לא רציונליים אלה מפריעים בדרך כלל ליחסים האישיים, לעבודה וללימודים ומונעים מכם ליהנות מהחיים.

 

  • הפחד מזריקות כולל חשש מלראות דם, להיפצע, לקבל זריקה או לעבור הליך רפואי פולשני אחר, כמו ניתוח. פחד מזריקות ומבדיקות דם שכיח יותר בקרב נשים בגיל הפריון שלהן (3.3%) והכי פחות שכיחה בקרב נשים מעל גיל 50 (1.1%). השכיחות בקרב הגברים נעה בין 0.7% ל-0.8%.

 

  • התסמינים של טומופוביה כוללים התקפי פניקה המתרחשים כשאנשים עומדים לעבור הליכים רפואיים, כמו חרדה או כעס עז. ילדים עלולים לצרוח או לברוח מהחדר. מבוגרים עם חרדה עלולים להימנע מביקור אצל הרופא או לעבור הליך רפואי מציל חיים.

 

  • טומופוביה עלולה לצוץ בקרב אנשים הסובלים מהשפעה עצבית על התרחבות כלי הדם ועל קצב הלב שלהם, מצב שנקרא Vasovagal syncope. במצב זה הגוף מגיב יתר על המידה לטריגרים בעקבות תגובה מוחצנת של מערכת העצבים האוטונומית. Vasovagal syncope עלול לגרום לדופק חזק מאוד, לירידה בלחץ הדם, לאובדן הכרה או להתעלפות מכאב.

אובדן הכרה עלול לגרום לטראומה מעצם המחשבה מה היה קורה אם היו מקבלים מכה בראש או חווים אי נוחות רבה - ואז הם מפתחים פחד שמא זה יקרה שוב, שהופך לחרדה מהליכים רפואיים. זה יכול להיות גם חלק מהפרעת חרדה המאופיינת בהתקפי פניקה כתגובה לסוגים רבים של חרדות, ולא רק עקב חרדה מהליכים רפואיים בלבד. לחילופין, מצב זה עלול להיות מנת חלקו של אדם שנפגע בעבר מהליך רפואי כושל, והיום הוא חושש שהמערכת הרפואית תזיק לו יותר מאשר תועיל.